Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 13. máj 2025Meniny má Servác
< sekcia Slovensko

Pred 70 rokmi sa skončila 2. svetová vojna

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/Michal Svítok

Hoci väčšina ľudí si 8. a 9. mája pripomína víťazstvo nad nacizmom a fašizmom, ideológia ako taká pretrváva doteraz.

Bratislava/New York/Moskva 5. mája (TASR) - Ukončenie 2. svetovej vojny v Európe si jednotlivé štáty Starého kontinentu pravidelne pripomínajú 8. mája.

Valné zhromaždenie OSN v rezolúcii 59/26 z 22. novembra 2004 vyhlásilo 8. a 9. máj za Dni spomienok a zmierenia na počesť všetkých, čo zomreli v čase 2. svetovej vojny. Tú v bývalom Sovietskom zväze i v terajšej Ruskej federácii nazývajú Veľkou vlasteneckou vojnou a Deň víťazstva nad fašizmom i naďalej oslavujú 9. mája. OSN vyzvala svoje členské štáty, mimovládne organizácie i jednotlivcov, aby si každý rok pripomínali tieto májové dni - jeden alebo druhý, prípadne oba. Na podujatiach sa má spomínať na všetky obete 2. svetovej vojny a má sa im vzdať náležitá pocta, uviedla OSN.

V Slovenskej republike je Deň víťazstva nad fašizmom dňom pracovného pokoja. Rozhodli o tom poslanci zákonodarného zboru v júni 1996. V roku 2015 si svet pripomína 70. výročie víťazstva nad fašizmom a nacizmom.

Hoci väčšina ľudí si 8. a 9. mája pripomína víťazstvo nad nacizmom a fašizmom, ideológia ako taká pretrváva doteraz.

Druhá svetová vojna vypukla 1. septembra 1939 napadnutím Poľska hitlerovským Nemeckom. Agresori, najmä vojenské jednotky Nemecka a Japonska, v prvých rokoch vojny dosahovali veľké víťazstvá na všetkých frontoch.

Prelom z rokov 1941 a 1942, keď vojská Sovietskej armády odrazili nápor fašistov v bitke o Moskvu, predznamenal obrat v prospech nielen ZSSR, ale aj spojencov Veľkej Británie a USA. Bitka o Stalingrad v roku 1943 znamenala zásadný obrat vo vojne.

Západné veľmoci začali obmedzovať rozpínavosť fašistickej moci a teroru, najmä zastavením nemeckého ťaženia v severnej Afrike v rokoch 1942-43, dobytím Sicílie v roku 1943 a úspešným vylodením v Normandii v roku 1944.

Na prelome apríla a mája 1945 bolo otázkou času, kedy fašistické Nemecko, hlavný agresor vojny, bude donútené podpísať kapituláciu.

Dňa 2. mája 1945 Prvý bieloruský a Prvý ukrajinský front Červenej armády dovŕšili porážku nemeckých obranných zoskupení pri Berlíne. Hlavnému vyjednávačovi ZSSR generálovi Vasilijovi Čujkovovi sa ani po samovražde Adolfa Hitlera nepodarilo dohodnúť kapituláciu už prakticky porazeného Nemecka.

Západní spojenci rozdrvili nemecký odpor na západnom fronte. Hitlerov nástupca, veľkoadmirál Karl Dönitz, aj keď vedel, že kapitulácia je nevyhnutná, sa najskôr snažil zabezpečiť evakuáciu čo najväčšieho počtu vojakov a civilistov z východných oblastí Nemecka na západ.

Ešte 3. mája 1945 sa dovŕšilo oslobodenie Slovenska, keď boli posledné zvyšky nemeckých vojsk zlikvidované v Javorníkoch a Bielych Karpatoch. S Nemeckom kolaborujúca vláda Slovenského štátu aj s prezidentom Jozefom Tisom podpísala kapituláciu 8. mája 1945. Metropolu bývalého Československa, Prahu, stále ohrozovali nemecké jednotky, v meste 5. mája 1945 vypuklo májové povstanie pražského ľudu.

Dňa 7. mája 1945 o 02.41 h bola v sídle štábu západných spojeneckých vojsk v Remeši podpísaná kapitulácia, ktorú okrem predstaviteľov Nemecka podpísalo osem spojeneckých generálov zo ZSSR, Veľkej Británie, USA, Francúzska, pričom sa 8. mája 1945 do 23.01 h mali ukončiť všetky boje.

Sovietske vedenie však chcelo, aby sa akt podpísania dokumentu zopakoval v noci z 8. na 9. mája 1945 v sídle sovietskeho štábu v Berlíne-Karlhorste.

Historik Vojenského historického ústavu Igor Baka v spojitosti s oslavou Dňa víťazstva - v európskych štátoch 8. mája, v Ruskej federácii a krajinách bývalého ZSSR 9. mája - v roku 2008 spresnil, že kapitulácia bola podpísaná 7. mája. Sovieti si vyžiadali opakovanie jej podpísania 8. mája v Berlíne. Na tomto akte sa zúčastnil za nemeckú stranu okrem iného náčelník štábu wehrmachtu Wilhelm Keitel a za sovietsku stranu maršal Georgij Žukov. Akt podpisu kapitulácie sa uskutočnil v noci z 8. na 9. mája 1945. Avšak podpísaním kapitulácie 7. mája 1945 táto vstúpila do platnosti 8. mája o 23.00 h v noci stredoeurópskeho času - vtedy už v ZSSR bolo po polnoci, teda 9. mája.

Po páde socialistického zriadenia sa vo viacerých východoeurópskych krajinách presunuli oslavy Dňa víťazstva nad fašizmom na 8. mája. V Rusku ho doteraz slávia 9. mája.

Vo svete sa vojna v máji 1945 ešte neskončila. Boje prebiehali na Ďalekom východe a v Tichomorí medzi americkými a japonskými vojskami. Až zhodenie dvoch atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki urýchlilo kapituláciu Japonského cisárstva, ktorú podpísalo 2. septembra 1945.

V bývalom ZSSR sa pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom konali vojenské prehliadky na Červenom námestí v Moskve. Prvá sa z rozhodnutia najvyššieho veliteľa ozbrojených síl ZSSR Josifa Vissarionoviča Stalina uskutočnila 24. júna 1945. V roku 1948 sa malo na vojnu zabudnúť a všetky sily v Sovietskom zväze vrhnúť na obnovu vojnou zničeného národného hospodárstva, takže Deň víťazstva už nebol dňom pracovného voľna. Až v roku 1965 sa sviatku prinavrátil jeho pôvodný význam - stal sa dňom pracovného voľna, obnovili sa vojenské prehliadky, v hrdinských mestách sa konali pochody a stretnutia s veteránmi Veľkej vlasteneckej vojny a organizovali ohňostroje.

Po rozpade Sovietskeho zväzu v decembri 1991 sa vojenské prehliadky na Deň víťazstva prerušili. Vojenské prehliadky s bojovou technikou Rusko obnovilo v roku 2008. Prehliadka 9. mája 2010 sa stala výnimočnou tým, že sa na nej zúčastnili aj príslušníci zahraničných armád - popri vojakoch zo Spoločenstva nezávislých štátov aj zo štátov protihitlerovskej koalície - Británie, Francúzska, USA a Poľska.

Premiér avizuje Bezpečnostnú radu SR pre nárast nenávistných prejavov

Informoval o tom v liste predsedom politických strán a štyrom televíziám, kde navrhol aj presun televíznych diskusií z nedele na pracovné dni.

,aktualizované 

- Pápež Lev XIV. v liste židovským komunitám vo svete prisľúbil, že rímskokatolícka cirkev s nimi chce posilniť dialóg.

- Utorkový dobrovoľný tréning slovenskej hokejovej reprezentácie absolvovalo kvarteto hráčov a dvaja brankári. Menovite boli na ľade Dalibor Dvorský, Patrik Hrehorčák, Michal Beňo a uzdravený Matej Kašlík. Spolu s nimi brankári Patrik Rybár a Adam Húska.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) avizuje Bezpečnostnú radu SR pre nárast nenávistných prejavov, fyzických konfliktov a vysokej pravdepodobnosti ďalšieho útoku na verejného činiteľa. Zaoberať sa tým chce aj na rokovaní vlády.

- Opozičná strana SaS kritizuje plánovaný nákup pokrývok hlavy pre policajtov a hasičov v rámci zákazky, ktorú uzavrelo Ministerstvo vnútra (MV) SR. Nákup čiapok považuje za predražený.

- Americký prezident Donald Trump ponúkol, že sa zúčastní na potenciálnych ukrajinsko-ruských mierových rokovaniach, ktoré by sa mohli konať vo štvrtok v tureckom Istanbule.

- Vláda bude rok po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) rokovať vo štvrtok (15. 5.) v Handlovej. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

- Parížsky súd v utorok uznal francúzskeho herca Gérarda Depardieua vinným zo sexuálneho napadnutia dvoch žien počas nakrúcania filmu v roku 2021.

- Ministerstvo vnútra SR eviduje viac ako 180.000 stiahnutí aplikácií eIdentita a eDoklady. Digitálne doklady za necelý mesiac od sprístupnenia aplikácií využili Slováci v takmer v 300.000 prípadoch.

- Americký prezident Donald Trump v utorok dopoludnia v Saudskej Arábii začal svoje turné po krajinách Blízkeho východu.

- K dopravnej nehode viacerých vozidiel došlo na rýchlostnej ceste z Budimíra v smere do Košíc. Cesta je momentálne ťažko prejazdná. Na mieste zasahujú hasiči.

- Nemecký minister vnútra Alexander Dobrindt v utorok zakázal krajne pravicovú skupinu Nemecké kráľovstvo (Königreich Deutschland), ktorá je frakciou hnutia Ríšski občania.

- Bulharsko v pondelok spustilo monitorovanie svojej hranice s Tureckom pomocou moderných dronov. Je to súčasťou dohody, vďaka ktorej krajina získala vstup do schengenského priestoru, informuje TASR s odvolaním sa na portál Euractiv.com.

- Basketbalisti New Yorku Knicks vyhrali v noci na utorok vo štvrtom semifinále Východnej konferencie zámorskej NBA nad Bostonom Celtics 121:113. V sérii vedú nad úradujúcim majstrom 3:1 na zápasy.

- Hokejisti Caroliny Hurricanes vyhrali v noci na utorok vo štvrtom semifinále Východnej konferencie zámorskej NHL nad Washingtonom Capitals 5:2 a vedú 3:1 na zápasy. V rovnakom pomere je séria medzi Edmontonom a Vegas, ktoré prehralo na ľade Oilers 0:3.

- Rusko je zodpovedné za zostrelenie lietadla malajzijských aerolínií (letu MH17) nad východom Ukrajiny v júli 2014, v dôsledku ktorého zahynulo 298 ľudí. Oznámila to Medzinárodná organizácia civilného letectva (ICAO), informuje TASR podľa správ agentúr AFP a Reuters.

- Českí hokejisti si v treťom zápase na MS pripísali tretie víťazstvo. V pondelok si v Herningu poradili s domácimi Dánmi 7:2 a s ôsmimi bodmi sa dostali na čelo B-skupiny.

- Traja belgickí vojaci utrpeli v pondelok zranenia pri streľbe počas vojenského cvičenia v Škótsku, oznámilo belgické ministerstvo obrany.

- Americký prezident Donald Trump uviedol, že rokuje s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a ďalšími lídrami o možnosti zrušenia sankcií voči Sýrii.

- Osobný vlak smerujúci z východomaďarského Debrecína do Tiszalöku sa v Tiszavasvári v Sabolčsko-satmársko-berežskej stolici zrazil s kamiónom prevážajúcim hydinu.