Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 8. január 2025
< sekcia Slovensko

A. Danko odletel do Ríma na mimoriadnu konferenciu šéfov parlamentov

Na archívnej snímke predseda NR SR Andrej Danko . Foto: TASR/Pavel Neubauer

Pred 60 rokmi vznikla EÚ na základoch rešpektu k spoločným hodnotám a princípom, v záujme zachovania mieru, stability a prosperity na našom kontinente. Tieto hodnoty sú aktuálne i dnes, povedal Danko.

Bratislava 16. marca (TASR) - Budúcnosť Európskej únie (EÚ), príprava Európskeho samitu, ktorý sa v Ríme uskutoční koncom marca, zhodnotenie 60 rokov fungovania EÚ, ale aj Rímska deklarácia. To sú hlavné témy mimoriadnej Konferencie predsedov národných parlamentov EÚ, ktorá sa dnes a v piatok (17.3.) uskutoční v metropole Talianska pri príležitosti 60. výročia podpísania Rímskych zmlúv. Na dvojdňové podujatie dnes odletel predseda NR SR Andrej Danko (SNS).

"Pred 60 rokmi vznikla EÚ na základoch rešpektu k spoločným hodnotám a princípom, v záujme zachovania mieru, stability a prosperity na našom kontinente. Tieto hodnoty sú aktuálne i dnes, možno viac než kedykoľvek predtým," povedal Danko, podľa ktorého nesmieme zabúdať na úspechy, ktoré doposiaľ EÚ dosiahla. Spomenul zmierenie a budovanie dôvery, gradujúcu integráciu európskych národov či prekonanie delenia Európy z čias studenej vojny na východ vs. západ. "Aj vďaka nim je i dnes EÚ stále atraktívna a aj otvorená voči tým, ktorí uvedené hodnoty zdieľajú," tvrdí šéf parlamentu.

Danko je presvedčený, že náročná doba, v ktorej žijeme, len potvrdzuje zmysel existencie Únie. "Väčšinu výziev súčasnosti je totiž možné efektívnejšie riešiť skôr spoločne než jednotlivo, keďže práve EÚ vytvára vhodné podmienky potrebné pre spoluprácu krajín pri ich riešení. Preto veríme, že hoci EÚ nie je dokonalá, zostáva najlepším nástrojom, aký máme, slúžiacim na prekonávanie výziev, ktoré sa pred nami objavujú," vyhlásil.

Na margo budúcnosti silnej a sebavedomej Únie Danko povedal, že závisí od našej angažovanosti pri zachovaní a zavŕšení troch hlavných projektov EÚ, ktoré predstavujú hmatateľný prínos pre občanov. Ide o jednotný trh, Schengen a menovú úniu. "K nim by sme chceli prirátať aj vnútornú bezpečnosť, kde vidíme veľký nevyužitý potenciál pre hlbšiu spoluprácu s reálnou pridanou hodnotou," myslí si.

Ambíciou je podľa Danka aj budovanie silnej Únie ako globálneho hráča pripraveného a schopného obhajovať svoj európsky projekt a jeho spoločné hodnoty. "V časoch dynamicky a zásadne sa meniacej situácie vo svete musí byť EÚ pripravená prevziať na seba vedúcu a proaktívnu úlohu v jednotlivých agendách v záujme ochrany svetového poriadku založeného na princípe dodržiavania medzinárodného práva. Zahraničná a obranná politika EÚ musí byť suverénna, jednotná, angažovaná, dôveryhodná a zodpovedná," apeluje Danko.

Pre znovuzískanie dôvery Európanov by členské krajiny a európske inštitúcie mali zásadne modifikovať aj svoj prístup ku komunikácii. "Vhodne zvolená a zrozumiteľná komunikácia a informovanosť o politikách EÚ by mali byť piliermi našich reakcií na dezinterpretácie využívané zväčša euroskeptikmi a populistami," zdôraznil šéf SNS.

Na margo tzv. Bielej knihy o budúcnosti EÚ, ktorá hovorí o piatich možnostiach smerovania Únie, Danko poznamenal, že za najpravdepodobnejší vývoj v najbližších mesiacoch považuje prvý scenár, teda "pokračovanie v reformnej agende EÚ". "Kľúčovým ale bude pokrok v troch základných projektoch EÚ, kde sú skoncentrované najväčšie problémy: eurozóna, Schengen a vnútorný trh, ku ktorým by mala pribudnúť aj vnútorná bezpečnosť," dodal.