Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Na bratislavskej konferencii o energetike budú dvaja eurokomisári

Na snímke Alexander Duleba. Foto: Tablet.TV

Uviedol to Alexander Duleba, riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, v relácii Svet Tu a teraz, ktorú vysiela Tablet. TV.

Bratislava 30. novembra (TASR) - Energetická politika EÚ vo vzťahu k politikám v oblasti výskumu a inovácií je ústrednou témou trojdňovej medzinárodnej konferencie "SET Plan 2016 – CEEC X", ktorá sa dnes začína v Bratislave a potrvá do 2. decembra. Uviedol to Alexander Duleba, riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA), v relácii Svet Tu a teraz, ktorú vysiela Tablet.TV.

Duleba očakáva na konferencii "veľmi ostrú debatu" ohľadom rozhodnutia Európskej komisie (EK), ktoré sa týka plynovodu OPAL. "Podľa tohto rozhodnutia by polovica kapacity OPAL-u mala patriť Gazprom-u," upozornil riaditeľ SFPA. Ostré diskusie na konferencii očakáva Duleba aj ohľadom tzv. market couplingu (trhu s elektrinou), najmä vzhľadom na nekontrolované toky elektriny z Nemecka, ktoré blokujú energosystémy v Česku a Poľsku.

Na podujatí sa podľa Dulebu zúčastní aj podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. "EK dnes schválila tzv. zimný energetický balíček, čo je séria legislatívnych aktov znamenajúcich zmeny v dizajne trhu s elektrinou, ktoré budú mať dosah na regulačné politiky členských krajín, pretože zavádzajú určité spoločné normy," spresnil Duleba. Šefčovič na konferencii podľa neho prednesie aj správu o stave Energetickej únie.

Eurokomisár Maroš Šefčovič.
Foto: TASR/AP


Podľa riaditeľa SFPA sa na konferencii zúčastní taktiež eurokomisár pre výskum, vedu a inovácie Carlos Moedas, ako aj vedúci predstavitelia Medzinárodnej energetickej agentúry pri OECD (IEA- International Energy Agency). "Máme potvrdených 96 špičkových vystupujúcich, je zaregistrovaných vyše 600 účastníkov," spresnil Duleba o podujatí s tým, že účastníci konferencie sú zo všetkých členských krajín EÚ. Prídu podľa neho aj hostia z USA, Ruska, Ukrajiny a z iných krajín.

"Naším hlavným spoluorganizačným partnerom (konferencie) je Centrum vedecko-technických informácií pri rezorte školstva. Veľkú pomoc sme takisto dostali z Generálneho riaditeľstva pre energetiku EK," priblížil Duleba. Konferencia je podľa neho výnimočná tým, že je venovaná rozvoju strategických energetických technológií v rámci EÚ. Koná sa pravidelne raz ročne od roku 2008 a vždy sa predsednícke trio v Rade EÚ dohodne, v ktorej krajine sa bude podujatie konať.