Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

A. KISKA: Dobrý vzťah so susedom je jedna z najlepších vecí

Na snímke návštevníci 5. ročníka podujatia Dobrý trh na Panenskej ulici v Bratislave 15. septembra 2016. Foto: TASR/Jakub Kotian

Na Dobrom trhu na Panenskej dnes v rámci jeho piateho výročia pokrstili detailnú mapu ulice a jej susedstva.

Bratislava 15. septembra (TASR) - Doba nie je jednoduchá a ľudia by mali držať spolu. Mnohokrát vie veľmi pomôcť i sused a dobrý vzťah s ním je jedna z najlepších vecí, ktorú môže človek mať. Povedal to dnes prezident SR Andrej Kiska na Dobrom trhu na bratislavskej Panenskej ulici. Podujatie oslavuje svoje piate výročie a Kiska nad ním prevzal záštitu



Kiska je rád, že takýto trh organizujú blízko Prezidentského paláca, kde úraduje. "Vie sa tu stretnúť veľa ľudí, je tu príjemná energia," povedal prezident. Za takéto iniciatívy je rád. Ľudí to podľa neho združuje. "A to je dobre, na Slovensku je drvivá väčšina ľudí fantastických, keď budeme držať spolu, nič nás nezdolá," dodal Kiska.



Na Dobrom trhu na Panenskej dnes v rámci jeho piateho výročia pokrstili detailnú mapu ulice a jej susedstva. Ide o "sprievodcu historicky, architektonicky a spoločensky zaujímavou lokalitou v okolí Panenskej". "Okrem faktov či príbehov, ktoré sa tradujú medzi domácimi, obsahuje i rozhovory s osobnosťami formujúcimi súčasný charakter susedstva," povedala Barbara Zavarská z občianskeho združenia (OZ) Punkt.



Za projektom stojí okrem Zavarskej aj ďalšia žena, Illah Van Oijen z OZ Punkt. "Z pôvodných 20 stánkov sa to tu rozrástlo na vyše 150," povedala Van Oijen. Z Panenskej chceli obe vytvoriť miesto na stretnutia susedov a vyčistiť ju od áut. Teší ich, že do aktivít na ulici sa zapája čoraz viac miestnych organizácií. Okolie má mať podľa nich stále komunitný nádych, hoci počet návštevníkov stále stúpa.

Stánky Dobrého trhu ponúkajú ručne vyrobené či dizajnové produkty, možno si kúpiť domáce produkty, výrobky rôznych kultúr a etník, kávu, čokoládu, dajú sa tu zadovážiť i knihy z malých knižných vydavateľstiev. "Preferujeme predajcov, ktorí sami cestujú za svojimi dodávateľmi, alebo si sami pražia kávu či vyberajú čaj. Uprednostňujeme skôr menšie firmy, priestor dávame aj začínajúcim perspektívnym značkám," uviedla Van Oijen. Novinkou na trhu má byť podľa organizátoriek recyklačná stanica. Cez Dobrý trh chcú i naďalej poukazovať na to, ako sa dá pracovať s lokálnou komunitou a meniť spôsob užívania mesta.

Dobrý trh sa koná v Bratislave trikrát do roka: v apríli na Jakubovom námestí, v septembri na Panenskej ulici a v decembri v Starej tržnici a jej susedstve.