Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Slovensko

A. Kiska: V spoločnosti sa stratil rešpekt ku školstvu i učiteľom

Na snímke prezident SR Andrej Kiska. Foto: TASR/Jakub Kotian

Podľa Kisku je Slovensko malou a už dávno nie najlacnejšou krajinou.

Bratislava 14. novembra (TASR) – V slovenskej spoločnosti sa stratil rešpekt ku školstvu, vzdelávaniu i učiteľom. Na dnešnom odovzdávaní cien LEAF Award 2015 to povedal prezident SR Andrej Kiska. Podľa jeho slov pritom o budúcej podobne spoločnosti na Slovensku rozhodujú mladí ľudia a školstvo. "Rozhoduje o tom i to, čo všetko našim mladým ľuďom dáme, ako sme na nich nároční," skonštatoval prezident.

Podľa Kisku je Slovensko malou a už dávno nie najlacnejšou krajinou. To, prečo sa rozhodujú zahraniční investori pre SR, je podľa neho kvalita ľudí či potenciál v mladých. "Pokiaľ nebudeme mať dobré školstvo, budúcnosť nemusí byť pre nás taká dobrá," podotkol prezident.

Zároveň je však rád, že na Slovensku je stále viac úspešných ľudí, ktorí sú si vedomí ich morálnej povinnosti pomôcť krajine. Aj z toho dôvodu víta iniciatívu, akou je LEAF.

LEAF Award je ocenením pre mladých ľudí vo veku desať až 16 rokov, ktorí sa stali inšpiráciou pre ostatných a vo svojom mladom veku majú potenciál stať sa iniciátormi zmien. Prihlášku poslalo 103 mladých ľudí. Tie sa priamo vyhodnotili počas dvojkolových rozhovorov.

Príbehy a projekty mladých posúdila nezávislá porota. Tvorili ju napríklad poradca prezidenta SR pre zahraničnú politiku Martin Bútora, viceprezident Združenia automobilového priemyslu SR Jaroslav Holeček, rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Robert Redhammer.

Zo 103 prihlásených mladých ľudí boli vybraní šiesti finalisti. Z nich získala cenu LEAF Award 2015 vo forme makovice 15-ročná Dominika Geregová, ktorá zaujala svojím projektom interaktívnej dielničky pre deti na onkológii v Banskej Bystrici. Ocenenie získal aj Jozef Tanzer za svoje doterajšie výsledky. Angažoval sa v projektoch komunitného charakteru a jeho účasť na nich spája záujem o tvorbu digitálnych aplikácií či inej činnosti digitálneho charakteru. Ocenenie si odniesol aj Ondrej Vrábel za svoj súčasný projekt. V rodine má dievča s detskou mozgovou obrnou, pri ktorom si uvedomil, že bežné hry sú pre ľudí s touto diagnózou mätúce a nevhodné. Naučil sa preto programovať hry, ktoré mu pomohli naučiť dievča určovať čas, vylepšiť jeho slovnú zásobu či rozpoznávať písmená.

"LEAF už tri roky pomáha ľuďom, ktorí sú charakterní a excelentní. Rozhodli sme sa zamerať na desať- až 16-ročných školákov, ktorí sú budúcnosť krajiny a je v nich potenciál rozvíjať sa a rásť. LEAF ich chce v tom podporiť," priblížil manažér projektu LEAF Award Miroslav Kocúr. Ako dodal, dnešné ocenenie je len začiatkom rozvoja tohto potenciálu.