Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Slovensko

Á. Ravasz: Ak nevyriešime chudobu Rómov, nikam sa nepohneme

Na snímke Ábel Ravasz Foto: www.most-hid.sk

V relácii diskutoval Ravasz spolu s opozičným poslancom Milanom Krajniakom (Sme rodina), podľa ktorého ide o chybný prístup.

Bratislava 21. mája (TASR) – V prípade rómskej komunity na Slovensku je dôležité zamerať sa na riešenie chudoby. Rómovia žijú v hladových dolinách a bez toho, aby sa zmenšila nezamestnanosť v týchto regiónoch, sa nikam nepohneme. V dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz (nominant Mosta-Híd). Podľa neho jednoduché riešenia v oblasti rómskej problematiky neexistujú.

Riešiť kriminalitu bez toho, aby sa vyriešili príčiny, nepovažuje Ravasz za dobré. Podľa jeho slov, ak nepomôžeme týmto ľuďom uplatniť sa v školách a na trhu práce, tak potom nevieme čo očakávame. "Pre mňa je chudoba základ všetkého, ak to nevyriešime, ak v tom nepomôžeme, tak sa v ničom nepohneme," dodal.

V relácii diskutoval Ravasz spolu s opozičným poslancom Milanom Krajniakom (Sme rodina), podľa ktorého ide o chybný prístup. "Opak je pravdou. Chudoba je dôsledkom istého nesprávneho, niekedy až asociálneho správania sa. Prečo rómske deti hladujú v rómskych osadách? Pretože veľká časť tejto rómskej komunity okamžite po tom, čo dostane dávky ich nahádže do automatov, odvezú sa taxíkmi do okresného Tesca, nakúpia plné košíky alkoholu, cigariet a áno, aj potravín. Za dva dni to minú, a potom najbližší mesiac nemajú akým spôsobom prežiť," uviedol. Zdôraznil, že sú to práve vzorce správania sa, ktoré vedú k chudobe. "Ak nevyriešime to asociálne správanie, tie nesprávne vzorce správania sa, ktoré tam fungujú, tak nedosiahneme absolútne nič," doplnil.

Ravasz v relácii predstavil aj priority v rámci svojho pôsobenia v úrade splnomocnenca. V oblasti vzdelávania chce rozšíriť sieť predškolských zariadení. Podľa jeho slov deti z osád prichádzajú do škôl so znevýhodnením a problémami. "Či už je kultúrne, jazykové, návykové a už nemajú šancu sa uplatniť ani v základných školách," vysvetlil. V prípade ZŠ chce napríklad zmeniť diagnostiku žiakov, aby nekončili v špeciálnych školách. V oblasti zamestnanosti je to podľa neho v prípade Rómov ešte ťažší problém, ale jeho vyriešenie považuje za kľúčové.

Krajniak pripomenul, že v osadách, kde je úžera, chudoba a nulová šanca na pokrok, žije približne 300.000 ľudí. "Tým, že Rómovia sú segregovaní v osadách, neexistujú žiadne pravidlá správania sa, ktoré by rešpektovali," dodal s tým, že ľudia, ktorí sú integrovaní v spoločnosti preberajú vzorce správania sa väčšinového obyvateľstva. Ako ďalšie problémy v rámci rómskej komunity označil kriminalitu, nelegálne osady či príživníctvo.