Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Slovensko

ANNA REMIÁŠOVÁ: Už 21 rokov čakám na spravodlivosť

Na snímke Anna Remiášová počas pietnej spomienky pri príležitosti 20. výročia tragického úmrtia svojho syna, bývalého policajta Róberta Remiáša 29. apríla 2016 v Bratislave. Foto: TASR/Jakub Kotian

Niektorí ľudia nechápu, že zlo, ktoré V. Mečiar v 90. rokoch zasial,  prospieva iba jemu, jeho rodine a jeho vyvoleným, povedala v reakcii na nedávne zrušenie amnestií jeho matka R. Remiáša Anna.

Bratislava 8. apríla (TASR) - Už to bude 21 rokov, čo sa čaká na spravodlivosť pre zavraždeného Róberta Remiáša. Uviedla pre TASR v reakcii na nedávne zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara jeho matka Anna Remiášová.

"Kto to neprežil, nepochopí. Teraz je konečne šanca uzavrieť všetku špinavú minulosť, ktorá stále zasahuje nielen prítomnosť, ale i budúcnosť všetkých obyvateľov Slovenska. Niektorí ľudia nechápu a odmietajú pochopiť, že zlo, ktoré Mečiar v 90. rokoch zasial,  prospieva iba jemu, jeho rodine a jeho vyvoleným a celé Slovensko na to dopláca dodnes. V chorobnej túžbe udržať si moc spáchal najväčšie zločiny na obyvateľoch vlastnej krajiny. Neváhal riešiť likvidáciu neposlušného prezidenta teroristickým činom zavlečenia jeho syna do Rakúska brutálnou vraždou Róberta - spojky svedka zavlečenia," vyslovila svoj názor Remiášová.
Na snímke matka zavraždeného Róberta Remiáša Anna Remiášová .
Foto: TASR/Martin Baumann

Podľa jej slov nakoniec seba a všetkých, ktorí plnili jeho príkazy, amnestoval v protiprávnych a amorálnych samoamnestiách. "Vyše 20 rokov neustále bojujem za spravodlivosť pre môjho zavraždeného syna a postupom času ide o oveľa viac, ide o všetkých obyvateľov Slovenska," zdôraznila Remiášová.

Poslanci Národnej rady v stredu 5. apríla zrušili amnestie Vladimíra Mečiara z 3. marca a 7. júla 1998 a milosť exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997. Dosiahli to prijatím uznesenia, za ktoré hlasovalo 129 členov snemovne zo 144 prítomných.

Hlasovanie si prišli osobne pozrieť aj viacerí členovia vlády na čele s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD). Uznesenie podporili všetci prítomní poslanci Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd, SaS, OĽaNO-NOVA aj Sme rodina. Kladne hlasovali aj všetci nezaradení poslanci okrem Petra Marčeka. Uznesenie nepodporili poslanci ĽSNS.

Aj keď plénum amnestie Mečiara a milosť Kováča zrušilo, posledné slovo bude mať Ústavný súd SR. Ten do 60 dní buď rozhodnutie parlamentu potvrdí, alebo zneguje a amnestie budú platiť ďalej. Ak súd neprijme v uvedenej lehote žiadne stanovisko, rozhodnutie parlamentu bude účinné. Právomoc rušiť protiprávne amnestie či individuálne milosti prezidenta dala parlamentu minulotýždňová zmena Ústavy SR.