Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Advokátom Františkom P., obvineným z extrémizmu, sa zaoberá GP SR

Ilustračné foto. Foto: TASR

Pôvodne Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) koncom mája rozhodol o vzatí do väzby obvineného Františka P., ktorého polícia obvinila po akcii Plukovník.

Bratislava 4. októbra (TASR) - Podnetom advokáta Františka P., ktorý je obvinený z extrémistických trestných činov, sa zaoberá Generálna prokuratúra (GP) SR. "Vec je v štádiu prípravného konania. Na základe podnetu obvineného na zrušenie rozhodnutia prokurátora a vyšetrovateľa o vznesení obvinenia bol predložený spisový materiál v polovici septembra na GP SR," uviedla pre TASR hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

"Návrhom obvineného sa zaoberá GP SR. O návrhu bude rozhodnuté v zákonnej lehote" informovala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Advokát František P. nie je vo väzbe. Rozhodol o tom v lete senát Najvyššieho súdu (NS) SR na svojom neverejnom zasadnutí, keď nezistil dôvody väzby. Konkrétne, obavu z možného ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti.

Pôvodne Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) koncom mája rozhodol o vzatí do väzby obvineného Františka P., ktorého polícia obvinila po akcii "Plukovník" a ktorá sa uskutočnila pár dní predtým. "Vyšetrovateľ protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil muža z trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd a z prechovávania a rozširovania extrémistických materiálov," uviedla v máji polícia.

Následne predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Tomáš Borec pozastavil výkon advokácie Františkovi P. Obvinený bol totiž vzatý do väzby, čo je podľa zákona o advokácii dôvodom pozastavenia advokácie povinne, bez možnosti úvahy.

František P. podľa medializovaných informácií v minulosti zastupoval ako obhajca v trestných veciach napríklad na doživotný trest odňatia slobody odsúdeného banskobystrického bosa Mikuláša Černáka či poslanca za ĽSNS Stanislava Mizíka.

U právnika mali počas spomínanej policajnej razie nájsť viacero predmetov s fašistickou symbolikou. Okrem toho sa advokát mal nechať vyfotiť v nacistickej uniforme.