Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Ak súd rozhodne, obvinený Marian K. bude mať vo väzbe obmedzené práva

Na archívnej snímke Marian K. Foto: TASR - Jakub Kotian

Obvinený Marian K. je vo väzbe v kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur.

Bratislava 19. decembra (TASR) - Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici bude vo štvrtok (20. 12.) rozhodovať o návrhu na sprísnenie väzby pre obvineného Mariana K. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) doručil súdu 12. decembra návrh na rozhodnutie o zmene dôvodov väzby, ako aj návrh na predĺženie lehoty väzby u tohto obvineného v takzvanej kauze televíznych zmeniek Obvineného možno počas výkonu väzby obmedzovať len vo výkone tých práv, ktoré sa vzhľadom na dôvod väzby, zaistenie bezpečnosti osôb a zabezpečenie ochrany majetku a poriadku v miestach, kde sa vykonáva väzba, nemôžu uplatniť, alebo ich výkon by mohol viesť k zmareniu väzby. "Bez ohľadu na dôvody väzby sú rovnaké práva zaručené všetkým obvineným v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania, samotný dôvod väzby môže obmedziť len spôsob zabezpečenia týchto práv. V prípade tzv. kolúznej väzby je samotné zaobchádzanie a režim s touto skupinou obvinených prispôsobené dôvodnej obave pôsobenia na svedkov, znalcov, spoluobvinených, alebo iného marenia objasňovania skutočností závažných pre trestné stíhanie," objasnil v stredu pre TASR riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž.

Dodal, že vzhľadom na uvedené, za účelom zabezpečenia týchto dôvodov, ide o obmedzenia v zásadách pri ubytovaní obvinených, kedy sa obvinení, ktorí sú v kolúznej väzbe, umiestňujú v cele oddelene od ostatných obvinených, rovnako tak oddelene vykonávajú aj ďalšie aktivity. Taktiež v prípade kolúznej väzby sa obvinený má právo stýkať s advokátom (nie obhajcom) alebo s inou osobou, ktorá ho zastupuje v inej právnej veci len po predchádzajúcom súhlase príslušného orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu, ktorý si môže vyhradiť svoju prítomnosť.

"V rámci práva obvineného na prijatie návštevy najmenej raz za kalendárny mesiac v trvaní najmenej dvoch hodín, v čase určenom riaditeľom ústavu alebo ním určeným príslušníkom zboru, sa to v prípade obvineného v kolúznej väzbe realizuje iba po predchádzajúcom súhlase príslušného orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu, ktorý si môže vyhradiť svoju prítomnosť," povedal ďalej Baláž.

Obvinený v kolúznej väzbe prijíma a odosiela korešpondenciu prostredníctvom orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu okrem korešpondencie stanovenej zákonom. "To medzi obvineným a jeho obhajcom, medzi obvineným a Kanceláriou prezidenta Slovenskej republiky, Národnou radou Slovenskej republiky, Úradom vlády Slovenskej republiky, Ministerstvom spravodlivosti Slovenskej republiky, Generálnou prokuratúrou Slovenskej republiky alebo verejným ochrancom práv, medzi obvineným a orgánom činným v trestnom konaní alebo súdom; medzi obvineným a štátnymi orgánmi Slovenskej republiky, ktoré sú príslušné na prejednanie podnetov alebo sťažností týkajúcich sa ochrany ľudských práv. Ďalej medzi obvineným a medzinárodným orgánom alebo medzinárodnou organizáciou, ktorá podľa medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná, je príslušná na prejednanie podnetov alebo sťažností týkajúcich sa ochrany ľudských práv; zaslanú obvinenému diplomatickou misiou alebo konzulárnym úradom cudzieho štátu," dodal Baláž.

Rovnako tak v prípade práva na telefonovanie môže obvinený v kolúznej väzbe telefonovať iba po predchádzajúcom súhlase príslušného orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu, ktorý si môže vyhradiť svoju prítomnosť pri telefonovaní. Predchádzajúci súhlas príslušného orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu sa nevyžaduje na telefonovanie obvineného s obhajcom.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zaistila lístočky, ktoré mal posielať obvinený podnikateľ Marian K. z väzenia. "Policajti NAKA zaistili 'motáky' - lístočky, 26. novembra a overené fotokópie všetkých lístočkov odstúpili dozorovému prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry do trestnej veci 'zmeniek'. Absolútne odmietame zatajenie dôkazov, lístočky (motáky) boli odovzdané v plnom rozsahu," uviedla policajná hovorkyňa Denisa Baloghová v reakcii na anonym, ktorý v stredu ráno dostali viaceré redakcie vrátane TASR.

Ak by sudca ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, rozhodol vo štvrtok o sprísnení resp. nesprísnení a nepredĺžení väzby, nebude jeho rozhodnutie právoplatné. Je viac ako isté, že jedna z procesných strán (prokurátor ÚŠP, obvinený alebo obhajca obvineného) podá voči rozhodnutiu sťažnosť. Potom sa po doručení sťažnosti bude vecou zaoberať Najvyšší súd SR (NS SR).

Obvinený Marian K. je vo väzbe v kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur. Na Mariana K. a Pavla R. podala TV Markíza trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu.

O väzobnom stíhaní podnikateľa rozhodol 28. júna Najvyšší súd SR. Marian K. sa aktuálne nachádza vo väzení v Banskej Bystrici. Predtým bol vo väzbe v Bratislave a Leopoldove.