Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Slovensko

A.KISKA: Medailisti z olympijských športov dostanú štátnu dávku

Andrej Kiska Foto: TASR

Prezident SR dnes podpísal viacero zákonov. Pozrite si, ktoré.

Bratislava 28. mája (TASR) - Reprezentanti, ktorí získali medailu v olympijskom športe a ich dôchodok nedosahuje požadovanú výšku, budú mať nárok na štátny príspevok k dôchodku. Peniaze im zabezpečí zákon o príspevku športovému reprezentantovi z dielne Otta Brixiho, Antona Martvoňa, Dušana Čaploviča a Dušana Galisa (všetci Smer-SD), ktorý podpísal prezident SR Andrej Kiska.

Zákon sa týka reprezentantov Československej republiky, Československej socialistickej republiky, Česko-slovenskej federatívnej republiky, Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky alebo SR, ktorí získali zlatú, striebornú alebo bronzovú medailu na olympijských, paralympijských, deaflympijských hrách alebo majstrovstvách sveta a zlatú medailu na majstrovstvách Európy v športovej disciplíne uznanej Medzinárodným olympijským výborom (MOV).

Príspevok sa bude vyplácať tak, aby v prípade zlatého medailistu z olympiády, paralympiády, deaflympiády a majstrovstiev sveta dosahoval dôchodok športovca 750 eur. Za striebornú medailu z týchto hier musí jeho dôchodok dosahovať 600 eur, rovnakú výšku má dosahovať aj pri strieborných medailistoch z majstrovstiev sveta. Dôchodok bývalého reprezentanta so ziskom bronzu z olympiády, paralympiády, deaflympiády a majstrovstiev sveta alebo zlata z majstrovstiev Európy má byť minimálne 500 eur.

Podnetom na predloženie zákona je podľa Smeru-SD skutočnosť, že náš právny poriadok aktuálne neobsahuje normu, ktorá by pamätala na úpravu poskytovania príspevku športovému reprezentantovi, ako štátnu sociálnu dávku na účel finančného zabezpečenia športovca. "Vrcholoví reprezentanti vynakladajú úsilie, aby dosiahli životné úspechy a ocenenia a nemajú dostatočný priestor sa tak venovať iným oblastiam, v ktorých by si zabezpečili finančné prostriedky potrebné na bežný život," upozorňovali poslanci.

Služby na matrikách budú od októbra elektronické.

Počíta s tým novela zákona o matrikách z dielne ministerstva vnútra, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska.

K zmenám pristupuje ministerstvo vnútra v súvislosti s informatizáciou verejnej správy. Navrhlo preto zakotviť elektronickú matriku ako samostatný špecializovaný portál. Elektronizácia služieb matriky umožní vykonávať elektronické zápisy v matrike orgánom verejnej moci.

Takáto forma komunikácie by mala byť možná aj medzi matrikou a žiadateľmi pri vkladaní údajov alebo pri zapisovaní údajov do matriky. Takisto pri vydávaní výpisov z matriky a rôznych potvrdení. Správcom portálu bude rezort vnútra, ktorý riadi štátnu správu na úseku matrík.

Novela sa podľa dôvodovej správy snaží okrem iného vyriešiť aj otázky súvisiace so zápisom dieťaťa, ktoré bolo uložené v hniezde záchrany, alebo s predkladaním dokladov cudzincami pred uzatvorením manželstva.

Štát bude mať od júla pohromade presné údaje o všetkých adresách v krajine. Zhromaždí ich v registri, ktorý vznikne na základe zákona o registri adries z dielne ministerstva vnútra. Právnej norme dal zelenú prezident SR Andrej Kiska. Vytvorenie registra súvisí so zavádzaním elektronických služieb na Slovensku.

Register má priniesť presnú evidenciu všetkých adries na Slovensku.

V lete má byť podľa plánov rezortu spustený Informačný systém Registra adries. Buduje sa v rámci Operačného programu Informatizácia spoločnosti financovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Zákon o registri adries vytvára legislatívny rámec pre jeho fungovanie.

Register adries bude obsahovať informácie o všetkých adresách a adresných bodoch bytových a nebytových budov, bez väzieb na osoby, ktoré disponujú právami k týmto budovám. Má byť referenčnou štátnou evidenciou, ktorá opisuje umiestnenie vchodov bytových a nebytových budov, a to slovným označením, ako aj vizualizáciou na mape Slovenskej republiky. Údaje v registri budú slúžiť pre potreby verejnej správy, najmä zložiek integrovaného záchranného systému.

V jednom balíku s návrhom zákona o registri adries ministerstvo vnútra novelizovalo aj zákon o občianskych preukazoch. Cieľom je, aby bolo možné elektronicky požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu pri skončení doby jeho platnosti alebo pri zmene trvalého pobytu. Cez internet by sa v budúcnosti mala dať nahlásiť aj strata alebo krádež občianskeho preukazu.

Predaj expanzných zbraní (upravené na slepé strelivo) bude od júla podliehať prísnejším pravidlám.

Vyplýva to z vládnej novely zákona o strelných zbraniach a strelive, ktorú odobril prezident SR Andrej Kiska. Právna norma prináša podmienku registrácie nadobudnutých expanzných zbraní na polícii a opätovný zákaz ich predaja na diaľku (cez internet).

Novela tiež rozširuje dôvody na predbežné zaistenie zbrane. A to v takom prípade, keď môže byť ohrozený život alebo zdravie osôb, či sú pochybnosti o zdravotnej, psychickej alebo odbornej spôsobilosti držiteľa zbrojného preukazu. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) zmeny avizoval vo februári, keď sa objavili špekulácie, že sedem útočných pušiek, s ktorými bol spáchaný teroristický útok na parížsku redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo, mohlo pochádzať zo Slovenska.

Kaliňák zároveň kritizoval predošlú vládu Ivety Radičovej, že umožnila internetový predaj zbraní upravených na slepé strelivo. Podnetom na novelu je však najmä samotné masívne rozšírenie expanzných zbraní.

Nový zákon o prevencii závažných priemyselných havárií

Predchádzanie vzniku závažných priemyselných havárií s prítomnosťou nebezpečných látok a obmedzenie následkov takýchto havárií na zdravie ľudí, životné prostredie a majetok. To je cieľom nového zákona o prevencii závažných priemyselných havárií, ktorý podpísal prezident SR Andrej Kiska. Právna norma prináša od augusta povinnosti pre prevádzkovateľov dotknutých podnikov tak, aby sa zabezpečila prevencia a minimalizovali sa následky havárie.

Zákon predložilo ministerstvo životného prostredia, ktoré tak reagovalo na požiadavku transpozície európskej smernice o kontrole nebezpečenstiev závažných havárií s prítomnosťou nebezpečných látok. Tú má Slovensko premietnuť do svojej legislatívy do konca mája.

"Priemyselné havárie s prítomnosťou nebezpečných látok majú veľmi vážne následky na zdravie ľudí a životné prostredie. Niektoré verejnosti známe veľké havárie v mestách Seveso, Bhopál, Enschede, Toulouse a Buncefield si vyžiadali mnoho životov a spôsobili škody na životnom prostredí až do výšky niekoľkých miliárd eur," upozornil v materiáli envirorezort.

Právna norma dáva do súladu časť týkajúcu sa nebezpečných látok s legislatívou v oblasti chemických látok. Zlepšiť sa má prístup verejnosti k informáciám o bezpečnosti, či účasť na rozhodovacom procese a prístup k spravodlivosti. Sprísňujú sa aj normy pre vykonávanie inšpekcií v podnikoch. Legislatívny rámec v určitých oblastiach znižuje administratívnu záťaž pre podnikateľskú aj verejnú sféru.

Bezpečnostných technikov budú môcť vzdelávať aj fyzické osoby.

Vyplýva to z novely zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska.

Súčasné znenie zákona obmedzuje poskytovanie vzdelávania bezpečnostných technikov len na právnické osoby a vylučuje z tejto služby fyzické osoby. Rezort práce sa preto rozhodol tento stav odstrániť. Zároveň uviedol, že novelou reaguje aj na požiadavku Európskej komisie.

"V zákone sa navrhuje zrušiť toto obmedzenie pre samostatne podnikajúce fyzické osoby, a to aj so zreteľom na skutočnosť, že oprávnenia na výchovu a vzdelávanie bezpečnostných technikov podľa súčasného zákona získavali aj takzvané jednoosobové právnické osoby," konštatoval rezort práce.

Novela umožňuje tiež to, aby výchovu a vzdelávanie mohli zabezpečovať aj iné odborné fyzické osoby ako len osoby s príslušným preukazom alebo osvedčením na výkon príslušnej činnosti. "V porovnaní s doterajším stavom sa rozširuje okruh odborne spôsobilých fyzických osôb, ktoré môžu získať oprávnenie na výchovu a vzdelávanie bezpečnostných technikov," priblížilo ministerstvo práce.

Novelou sa presne zadefinujú požiadavky na odbornú spôsobilosť a prax žiadateľov o vydanie oprávnenia na výchovu a vzdelávanie odborného zástupcu a školiteľa technikov.

Právna norma nadobudne účinnosť 1. júla tohto roka.

Trvalo vyviezť historický knižničný dokument alebo historický knižničný fond do zahraničia nebude od júla možné.

Zamedzí tomu nový zákon o knižniciach, ktorý podpísal prezident SR Andrej Kiska.

Nová právna norma z dielne ministerstva kultúry (MK) nahrádza aktuálny legislatívny predpis z roku 2000. Na jeho základe v súčasnosti udeľuje súhlas na trvalý vývoz vláda na návrh ministerstva.

Povolenie na dočasný vývoz z colného územia EÚ bude môcť tak ako doteraz udeliť len MK, a to iba na prezentáciu, vedeckovýskumný, študijný, reštaurátorský či konzervátorský účel. Po dvoch rokoch od vydania súhlasu sa musia doviezť späť. Rovnako nebude možné nezákonne doviezť knižničný dokument alebo súbor knižničných dokumentov, ktoré sú chránené legislatívou iného štátu. Ministerstvo môže za porušenie týchto nariadení uložiť ich vlastníkovi alebo správcovi pokutu do 50.000 eur.

Za takéto dokumenty alebo fondy vyhlási MK tie, ktoré majú neopakovateľnú historickú, kultúrnu a umeleckú hodnotu a sú významnou súčasťou kultúrneho dedičstva SR. Takže pôjde najmä o vzácne rukopisy a tlač do roku 1830, slovacikálne dokumenty alebo fond do roku 1918 a závažné slovacikálne dokumenty alebo fondy bez časového ohraničenia. Ďalej tie, ktoré majú priamy vzťah k dôležitým osobnostiam alebo historickým udalostiam. Ministerstvo kultúry si ešte pred vyhlásením vyžiada stanovisko Slovenskej národnej knižnice.

Nový zákon súčasne upravuje ustanovenia týkajúce sa zriaďovania a zakladania knižníc vrátane ich práv a povinností, postavenia odborného zamestnanca knižnice či spôsobu financovania knižnice.