Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 15. máj 2025Meniny má Žofia
< sekcia Slovensko

Akreditačné štandardy pomôžu smerovaniu školstva, tvrdia univerzity

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Dano Veselský

Akreditačné štandardy definujú predovšetkým princípy a je na každej vysokej škole, aby si sama nastavila latku, ktorá bude meradlom ich napĺňania.

Bratislava 22. júla (TASR) – Viaceré vedenia univerzít sa zhodujú na tom, že akreditačné štandardy, ktoré nedávno zverejnila Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo (SAAVŠ), budú prínosom pre rozvoj a kvalitu ďalšieho smerovania vysokých škôl (VŠ) na Slovensku. Zároveň pre TASR uviedli, že ak si vysoké školy adekvátne nastavia vnútorné systémy kvality, bude ich to posúvať dopredu.

"Posúdenie súladu vnútorného systému kvality so schválenými štandardmi akreditačnej agentúry umožní vo výsledku lepšie diferencovať VŠ na Slovensku," uviedol hovorca Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Fedor Blaščák. Ako potenciálne veľký prínos STU vníma väčšiu transparentnosť, flexibilitu pri riadení zmien a tiež to, že štandardy posilňujú aktívnu úlohu študentov v procese vzdelávania a aj pri tvorbe samotného vnútorného systému kvality vysokej školy. Hovorkyňa Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach Zuzana Bobríková poznamenala, že záleží aj na metodike vyhodnocovania štandardov, ktorá zatiaľ nie je známa. "Na základe schválených štandardov pre habilitačné konanie a konanie na vymenúvanie profesorov VŠ síce nesmú mať nižšie požiadavky na kritéria pre habilitačné a inauguračné konanie ako mali doteraz, ale taktiež ich nič nenúti k tomu, aby ich zvyšovali v prípade, že boli nastavené pomerne nízko," dodala.

Hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave Lenka Miller uviedla, že oproti pôvodným štandardom došlo ku kvalitatívne presnejšie vypracovaným spôsobom hodnotenia vysokého školstva. "Univerzita pozitívne hodnotí najmä skutočnosť, že štandardy, okrem odborných vzdelávacích a vedeckých požiadaviek, venujú pozornosť aj morálnym hodnotám a transparentnosti pedagogickej aj vedeckej práce. Táto skutočnosť je dôležitá najmä pri predchádzaní plagiátorských aktivít," povedala. Manažér pre vnútorný systém kvality Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Ján Závadský uviedol, že nové akreditačné štandardy sú svojou komplexnosťou omnoho detailnejšie ako predchádzajúce požiadavky, navyše na ne nadväzujú konkrétne kritériá, ktoré musí vysoká škola splniť a budú sa dať objektívne vyhodnotiť.

Vedenie Prešovskej univerzity v Prešove reagovalo, že zverejnené štandardy sú "filozoficko-metodologickým" dokumentom a dôležitá bude metodika hodnotenia. Rektor Trnavskej univerzity v Trnave René Bílik pre TASR uviedol, že "štandardy nepredpisujú, ako má vyzerať a čo má obsahovať vnútorný systém kvality, určujú 'len' rámce. To pokladáme za podstatné a vnímame to ako možnosť pre každú VŠ formulovať svoju vlastnú predstavu o tom, ako chce zabezpečiť kvalitnú vzdelávaciu ponuku a kvalitné vzdelávacie prostredie pre svojich študentov," poznamenal Bílik. Ako tvrdí, na školách príde k racionálnejšiemu a sústredenejšiemu zvažovaniu ponuky študijných programov a jedným z výsledkov akreditačného procesu bude zníženie ich počtu.

Akreditačné štandardy definujú predovšetkým princípy a je na každej vysokej škole, aby si sama nastavila latku, ktorá bude meradlom ich napĺňania, tvrdí vedenie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. "Veríme, že postupne, na základe toho, budú vedieť uchádzači o štúdium, študenti, odborná aj široká verejnosť odlíšiť, akú úroveň daná vysoká škola má a aký je jej potenciál na ďalšie zlepšovanie," povedalo vedenie univerzity.

SAAVŠ začiatkom júla zverejnila nové kritériá, ktoré bude vyžadovať od vysokých škôl s platnosťou od 1. septembra. Vysoké školy budú mať na zosúladenie svojich vnútorných predpisov so štandardami dva roky od dátumu ich účinnosti. Najneskôr do roku 2024 musia požiadať o prvú akreditáciu vnútorných systémov.

Šutaj Eštok: Agresia voči iným názorom nezmizla ani rok po atentáte

Premiéra vážne postrelil po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej vlani 15. mája útočník Juraj C.

- Vodiči sa vo štvrtok predpoludním pre nehodu dvoch kamiónov zdržia asi hodinu na ceste I/18 v Strečnianskej úžine medzi Žilinou a Martinom.

- Neúčasť ruského prezidenta Vladimira Putina na rokovaniach s ukrajinskou stranou, ktoré by sa mali uskutočniť vo štvrtok v Istanbule, svedčí podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského o zbabelosti šéfa Kremľa.

- Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský sa obrátil na Ústavný súd (ÚS) SR vo veci zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov.

- V stredu zahynulo najmenej 21 ľudí pri hromadnej zrážke nákladného auta, autobusu a dodávky na diaľnici spájajúcej mexické štáty Oaxaca a Puebla.

- Diplomata, ktorého v pondelok zadržali švédske orgány pre podozrenia zo špionáže, v stredu prepustili z väzby, avšak naďalej zostáva podozrivým.

- Najmenej traja ľudia v stredu zahynuli pri ruskom raketovom útoku na ukrajinské mesto Sumy, oznámil gubernátor Sumskej oblasti Oleh Hryhorov na sieti Facebook.

- Ruský prezident Vladimir Putin nie je uvedený v oficiálnom zozname členov delegácie, ktorá má vo štvrtok rokovať s ukrajinskými predstaviteľmi v tureckom Istanbule.

- Ukrajinská colná správa v stredu oznámila, že v piatok 16. mája na niekoľko hodín uzavrie priechod Užhorod - Vyšné Nemecké na hranici so Slovenskom.

- Estónska armáda v stredu uviedla, že ruská stíhačka narušila vzdušný priestor tejto pobaltskej krajiny, ktorá je členom EÚ i NATO.

- Slovensko sa po takmer 15 rokoch oficiálne stalo 33. krajinou, ktorej vojaci sa zapájajú do mierovej misie vedenej NATO v Kosove (KFOR).

- Čína oznámila, že pozastavila platnosť niektorých necolných protiopatrení voči americkým firmám, ktoré prijala ako odvetu za uvalenie vysokých dovozných ciel zo strany americkej administratívy.

- Predsedovia štyroch slovenských samosprávnych krajov sa v stredu v Bruseli stretli s výkonným podpredsedom Európskej komisie (EK) zodpovedným za regionálny rozvoj a eurofondy Raffaelom Fittom.

- Americký prezident Donald Trump a katarský emir Tamím bin Hamad Ál Sání v stredu v Dauhe podpísali dohody, ktoré majú priniesť hospodársku výmenu medzi ich krajinami v hodnote najmenej 1,2 bilióna dolárov.

- Už vyše 100 ľudí zomrelo v tureckom hlavnom meste Ankara za posledné tri mesiace po požití pančovaného alkoholu.

- Spojené štáty blokujú prizvanie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na júnový summit NATO v holandskom Haagu.

- V doterajšom priebehu vyšetrovania rozsiahleho výpadku dodávok elektriny v Španielsku a susednom Portugalsku z 28. apríla sa nenašli nijaké dôkazy o tom, že by ho spôsobil kybernetický útok na prevádzkovateľa národnej rozvodnej siete Red Eléctrica.

- Kritický stav dopravnej infraštruktúry na Slovensku sa aktuálne naplno prejavil v Poprade odtrhnutým nosníkom mosta. Upozornilo na to v stredu opozičné Progresívne Slovensko (PS)

- Nad Sevillou sa vznáša oblak hustého čierneho dymu. Dôvodom je výbuch, ku ktorému došlo v stredu napoludnie v chemickej továrni neďaleko tohto juhošpanielskeho mesta.

- Americký prezident Donald Trump v stredu počas návštevy Kataru vyjadril nádej, že diplomatické snahy o uzavretie dohody s Iránom o jeho jadrovom programe budú úspešné.