Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Slovensko

Alkohol v tehotenstve je rizikom, toto hrozí deťom

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Štúdie, ktoré by potvrdzovali domnienku, že malé množstvo alkoholu neškodí, neexistujú.


Bratislava 7. septembra (TASR) - Na Slovensku sa ročne narodí asi 250 detí s fetálnym alkoholovým syndrómom (FAS). Ide o výsledok pitia alkoholu počas tehotenstva. "Hlavné príznaky sú spomalený vývoj plodu, podvýživa, nevyvinutá hlava a mozog, poškodený zrak a sluch a rôzne telesné odchýlky," hovorí gynekológ Jaroslav Hinšt. Za najhoršie označil poškodenie mozgu, keďže to už nemožno ovplyvniť.

Už po narodení sa u týchto detí podľa jeho slov prejavuje slabý sací reflex, alkoholové abstinenčné príznaky, dráždivosť a poruchy spánku. Deti v dôsledku fetálneho alkoholového syndrómu často trpia nielen fyzickými poruchami, ale aj duševnými. Výnimkou nie sú problémy so správaním, tieto deti sa ťažko vychovávajú.

"Majú problém so sústredením, učením, môžu sa u nich objaviť i poruchy správania," potvrdzuje Barbora Kuchárová, šéfka združenia Prima špecializujúceho sa na problematiku závislostí. Takéto deti tak potrebujú špeciálnu starostlivosť. Môže im pomôcť správna diagnostika a vhodne zvolená terapia. Na Slovensku v roku 2015 ukončili vzdelávanie v tejto oblasti 15 vyškolení odborníci.

Prevenciou ochorenia je vyhýbanie sa alkoholu počas tehotenstva. Štúdie, ktoré by potvrdzovali domnienku, že malé množstvo alkoholu neškodí, podľa Hinšta neexistujú. Na problematiku už po štvrtý raz upozorní aj kampaň spoločnosti Pivovary Topvar s názvom 9 mesiacov 0 promile. Odštartuje v stredu (9.9.) pri príležitosti Medzinárodného dňa povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme. Informácie o rizikách konzumácie alkoholu v tehotenstve sa tak objavia na produktoch spoločnosti a vo vybraných prevádzkach, šíriť sa budú aj cez osvetovú kampaň. Partnerom kampane je Únia materských centier SR.