Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

Analytici: Protikorupčné opatrenia aplikuje v praxi minimum samospráv

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Zatiaľ je v samospráve pomerne nízke povedomie o korupčných rizikách, ako aj o opatreniach voči nim, potvrdila Monika Oravská z konzultačnej spoločnosti Avris Consulting.

Bratislava 28. mája (TASR) – Zavedenie protikorupčných opatrení je v samosprávach výnimkou. Poukazujú na to zástupcovia poradenskej a konzultačnej spoločnosti, ktorá sa zaoberá ISO normami, štandardmi a GDPR. Konkretizujú, že z viac ako 4000 miestnych úradov má protikorupčné opatrenia oficiálne zavedené približne desať.

"Zatiaľ je v samospráve pomerne nízke povedomie o korupčných rizikách, ako aj o opatreniach voči nim,“ potvrdila Monika Oravská z konzultačnej spoločnosti Avris Consulting. Téma je podľa nej o to chúlostivejšia, že pod miestne úrady patrí aj veľmi háklivá problematika stavebných konaní. "Územný rozvoj a stavebné konania sú z pohľadu korupčného správania najcitlivejšie. Pod tlakom developerov sú časté úniky citlivých informácií najmä zo strany pracovníkov úradov, ale aj konflikty záujmov zo strany miestnych poslancov,“ skonštatovala Oravská.

Dôvod, prečo vôbec vzniká priestor na korupciu, vidí vo vysokom administratívnom zaťažení na úradoch, čoho dôsledkom je nedostatočne vykonávanie procesov, ale aj ich monitoring. Upozornila, že miestne úrady najčastejšie prijmú iba etický kódex zamestnanca, prípadne dokument o protikorupčnej politike. "Chýba však etický kódex poslanca obecného zastupiteľstva či smernica na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti,“ dodala zástupkyňa spoločnosti, ktorá sa venuje implementácii protikorupčnej normy ISO 37001.

Práve zavedenie antikorupčného systému založenom na tejto medzinárodnej norme by podľa Oravskej mohlo byť krokom vpred. "Očakávame pozitívny vplyv na povedomie občanov a poslancov zastupiteľstiev, ktorí by mali využívať svoje právo na kontrolu nakladania s verejnými prostriedkami. Systém protikorupčného manažmentu komplexne minimalizuje vznik korupčných rizík a v prípade ich vzniku nastavuje opatrenia, ako ich eliminovať,“ mieni Oravská. Dodáva, že účinnosť zvyšuje vytvorený systém finančnej, právnej i mediálnej pomoci pre oznamovateľov korupcie – whistleblowerov.

"Zavedenie protikorupčných opatrení okrem toho môže pomôcť aj pri výmene vedenia úradu po samosprávnych voľbách,“ skonštatovala.