Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Kočnerová: Predseda VZ OSN je najvyššia funkcia, ktorú SR získalo

Zľava generálny tajomník OSN António Guterres a predseda Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov Miroslav Lajčák (vpravo). Foto: TASR/AP

Podľa odborníčky na medzinárodnú politiku Márie Kočnerovej je možno konštatovať, že je to určitou kompenzáciou pre Miroslava Lajčáka za prehru vo voľbe generálneho tajomníka OSN.

Bratislava 18. septembra (TASR) – Pozícia predsedu Valného zhromaždenia (VZ) OSN, ktorú v súčasnosti zastáva minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD), je najvyššia funkcia, ktorá sa Slovensku podarila doteraz získať. Pre TASR to uviedla odborníčka na medzinárodnú politiku Mária Kočnerová z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

"Samozrejme, je to zviditeľnenie aj pre Slovensko, pretože jeho reprezentant riadi jeden z najdôležitejších orgánov OSN a každý úspech sa môže prirátavať ako Miroslavovi Lajčákovi, tak aj Slovensku," konštatovala, pričom zároveň dodala, že post predsedu VZ OSN je jednou z najväčších mét pre každého diplomata a jeden z najdôležitejších postov v medzinárodnej diplomacii.

"Môžeme konštatovať, že je to určitou kompenzáciou pre Miroslava Lajčáka za prehru vo voľbe generálneho tajomníka OSN. Práve absencia postu v medzinárodnej globálnej organizácii univerzálneho charakteru mohla byť diskvalifikačným bodom pri spomínaných voľbách," dodala Kočnerová.

Zasadnutia VZ OSN trvajú vždy rok, zástupcovia jednotlivých členských štátov zasadajú od septembra jedného roku do septembra nasledujúceho. Zasadnutie je rozdelené do dvoch častí - od septembra do decembra a od januára do augusta.

Prvé dva mesiace zasadania VZ OSN sú väčšinou venované vystúpeniam predstaviteľov štátov s ich postojom k jednotlivým otázkam medzinárodnej politiky. Neskôr sa venuje hlavne správam jednotlivých výborov ohľadom dodržiavania ľudských práv, rozvoja medzinárodného práva, postavenia detí, rozvojovým plánom. Hlavnou programovou agendou Valného zhromaždenia v posledných rokoch sú Miléniové ciele trvalo udržateľného rozvoja, ktoré budú hlavnou náplňou aj počas predsedníctva slovenského ministra zahraničných vecí.