Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 11. február 2025Meniny má Dezider
< sekcia Slovensko

Analýza: Každý piaty slovenský vysokoškolák študuje v zahraničí

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Česko je dlhodobo najčastejšou destináciou slovenských študentov v zahraničí.

Bratislava 13. júna (TASR) - Každý piaty slovenský vysokoškolák študuje v zahraničí. Od roku 2017 sa počet našich vysokoškolákov v zahraničí drží zhruba na rovnakej úrovni okolo 32.000 študentov. Približne 70 percent študentov, ktorí odchádzajú do zahraničia, študujú v Česku. Vlani tam navštevovalo vysoké školy takmer 21.000 Slovákov. Informoval o tom Inštitút vzdelávacej politiky (IVP).

Spomedzi absolventov stredných škôl odchádzajú do zahraničia vo vyššej miere absolventi gymnázií a bilingválnych programov, vyplýva z analýzy IVP a Inštitútu sociálnej politiky. Z absolventov odboru "gymnázium" študovalo v zahraničí rok po maturite 19 percent. V prípade odboru "gymnázium - bilingválne štúdium" to bolo až 35 percent a v rámci odboru "obchodná akadémia - bilingválne štúdium" 14 percent absolventov.

Česko je dlhodobo najčastejšou destináciou slovenských študentov v zahraničí. "Preferencie študijných odborov v Česku sa v čase menia. Na popularite stratili odbory právo, politické vedy a občianska náuka. Klesol aj počet Slovákov študujúcich v oblasti technika, výroba a stavebníctvo, ktorá však naďalej zostáva vysoko populárna," uviedli z IVP. V posledných rokoch sú čoraz obľúbenejšími odbormi informačné a komunikačné technológie, manažment či správa a ekonómia. Popularitu si udržuje aj štúdium lekárstva, ktoré v roku 2022 študovalo 2700 Slovákov. Od roku 2001 absolvovalo lekárstvo v Česku takmer 5000 Slovákov.

Rakúsko a Nemecko priťahujú postupom času menej študentov. "V Rakúsku klesol od roku 2003 počet slovenských študentov o viac ako polovicu. V Nemecku navštevovalo vysoké školy na vrchole popularity vyše 1600 slovenských študentov, no od roku 2017 to nikdy nebolo viac ako 1000," doplnili z IVP. Holandsko je čoraz populárnejšie. Od roku 2006 do roku 2021 narástol počet Slovákov viac ako desaťnásobne asi zo 100 na 1100 študentov. Nárast popularity je aj v prípade Dánska, kde počet Slovákov stúpol medzi rokmi 2013 a 2017 takmer štvornásobne.

Prepad v popularite sledujú analytici z IVP aj v prípade Veľkej Británie. "V prípade slovenských študentov sledujeme medziročný pokles celkového počtu študentov zhruba o 23 percent - z 2100 na 1620," doplnili z IVP.

Na rozdiel od Česka nie sú Rakúsko, Nemecko ani Holandsko častou destináciou pre budúcich slovenských lekárov a informatikov. Študentov zo Slovenska lákajú v týchto krajinách skôr sociálne a ekonomické odbory. "V prípade Holandska je najobľúbenejším študijným odborom psychológia, no aj iné sociálne vedy, ako politológia alebo európske štúdiá. Preferované sú aj ekonomické odbory, ako medzinárodné podnikanie," uviedli analytici. V prípade Rakúska študuje najviac Slovákov odbory v oblasti sociálnych a ekonomických vied. Aj v Nemecku sú najobľúbenejšou oblasťou štúdia sociálne a ekonomické vedy vrátane práva.

Blanár: Proces integrácie západného Balkánu zaspal na 20 rokov

Minister uviedol, že sa západný Balkán a krajiny západného Balkánu dostali do hľadáčika Európskej komisie.

- Sprostredkovatelia dohody o prímerí medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy sa obávajú jej stroskotania, uviedli v pondelok pre agentúru Reuters dva egyptské bezpečnostné zdroje.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a americký viceprezident J.D. Vance sa v piatok stretnú na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii (MSC), oznámil v pondelok pre agentúru AFP hovorca ukrajinského prezidenta Serhij Nykyforov, píše TASR.

- Najmenej 51 osôb zahynulo po tom, ako sa autobus so 75 cestujúcimi zrútil z diaľničného mosta do znečistenej rokliny v hlavnom meste Guatemaly. Preživší zostali uviaznutí v troskách.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár v pondelok po zasadnutí skupiny Priatelia západného Balkánu v Ríme povedal, že proces integrácie západného Balkánu zaspal na 20 rokov.

- Plánovaná výstavba prečerpávacej stanice Málinec, ktorej investičné náklady sa odhadujú na 2,4 miliardy eur, vyvoláva množstvo otázok a pochybností. V súvislosti s týmto projektom neprebehla potrebná a dostatočná diskusia.

- Hovorca palestínskeho militantného hnutia Hamas v pondelok vyhlásil, že odovzdanie ďalších izraelských rukojemníkov sa odkladá, a to až do odvolania. Hnutie zároveň Izrael obvinilo z porušovania podmienok uzavretého prímeria.

- Európska komisia (EK) v pondelok poobede oznámila, že zareaguje na potenciálne clá Spojených štátov na oceľ a hliník pôvodom z krajín Európskej únie (EÚ). Informuje o tom spravodajca TASR.

- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR sa zaoberá myšlienkou posilniť technické vzdelávanie už od materskej školy. Uviedol to minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

- Primátor Hriňovej v Detvianskom okrese Stanislav Horník má v súvislosti s plánovanou výstavbou vodnej elektrárne Málinec obavy. Ako v pondelok uviedol pre TASR, k návrhu na určenie investičného projektu za strategickú investíciu má výhrady.

- Frakcia Európskeho parlamentu Patrioti pre Európu (PfE) považuje za hrubé porušenie zákonnej povinnosti transparentnosti, že správa Európskej komisie o boji proti podvodom za rok 2023.

- Cena zlata v pondelok vzrástla a dosiahla nové maximum, keďže hrozba ciel v USA podnietila investície do tzv. bezpečných prístavov. TASR o tom informuje na základe správy Yahoo.

- V poradí už tretí federálny sudca v pondelok zablokoval výkonné nariadenie Donalda Trumpa, ktorým sa prezident USA pokúša skoncovať s praxou automatického udeľovania amerického občianstva každému, kto sa narodí na území Spojených štátov.

- Francúzsko, Srbsko a Slovensko zhromaždili popri summite o umelej inteligencii (AI) v Paríži na pôde francúzskeho ministerstva pre Európu a zahraničné veci niekoľko desiatok ministrov signatárskych štátov Globálneho partnerstva pre umelú inteligenciu (GPAI).

- Umelá inteligencia (AI) môže podľa českého prezidenta Petra Pavla spôsobiť revolúciu a pomôcť k prelomom v zdravotníctve, energetike či vede a vzdelaní, ak bude využívaná zodpovedne. Pavel to povedal v prejave na summite o umelej inteligencii v Paríži.

- Úrad vlády SR vykoná kontrolu projektu Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR s názvom Pomoc osobám z Ukrajiny pri ich vstupe a integrácii na území SR. Kontrolóri preveria proces poskytovania a využívania prostriedkov z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

- V pondelok podvečer sa v Štrasburgu začína plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu (EP). Eurokomisia na ňom predstaví svoje priority na rok 2025, poslanci budú diskutovať o colných hrozbách zo strany USA či zhodnotia stav slobody médií v Európskej únii.

- Leteckí záchranári transportovali vrtuľníkom po páde z výšky šiestich metrov 31-ročného muža zo Šamorína do traumatologickej ambulancie Univerzitnej nemocnice Bratislava. Po preložení na palubu bol pacient pri vedomí, no s vážnym poranením chrbtice.

- Slovenský futbalový obranca Peter Pekarík by sa mal stať novou posilou SK Dynamo České Budějovice. Posledný tím tabuľky českej ligy údajne čoskoro oznámi angažovanie dlhoročného slovenského reprezentanta, informoval portál sport.cz.

- Žilinská radnica začne od utorka (11. 2.) s odstraňovaním 57 rizikových stromov v Lesoparku Chrasť.

- Prezident SR Peter Pellegrini odcestoval do Paríža, kde sa má stretnúť v Elyzejskom paláci aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. V utorok (11. 2.) sa Pellegrini zúčastní na Globálnom akčnom samite o umelej inteligencii (AI).