ÚVZ odmietol, že by dal príkaz na výmaz.
"Obnovené dáta i rozsah obnovenia dá odpoveď na otázku, či budú využité v prípadnom trestnom konaní, alebo umožnia Ministerstvu zdravotníctva (MZ) SR komplexnú analýzu toho, čo sa robilo správne a čo sa, naopak, nemalo robiť," povedal Andrassy. Opätovne upozornil, že v prípade je zainteresovaný aj Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ), ktorý využíval informačný systém Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). "Ak sa teda budú orgány činné v trestnom konaní pozerať na zodpovednosť jednotlivých osôb, napríklad v prípade vymazania dát, tak sa budú musieť pozerať nielen na ľudí z NCZI, ale aj z ÚVZ," upozornil. Pri otázke, či je spustené trestné stíhania, odporučil obrátiť sa na políciu.
Šéf NKÚ už pred Vianocami informoval, že podľa zistení kontrolórov malo z príkazu vedenia ÚVZ dôjsť v závere roka 2023 k výmazu dát, ktoré sa týkali fungovania MOM, preto ostali nedostupné kľúčové informácie o tom, kto koľko MOM prevádzkoval, koľko bolo testovaných či koľko zo štátnych prostriedkov smerovalo na podporu a prevádzku MOM. Zistenia kontrolóri odstúpili polícii i Finančnej správe pre prípad preverenia možného porušenia daňových povinností. Kriminálny úrad Finančnej správy (KÚ FS) ešte v decembri zaistil účtovné doklady v 23 spoločnostiach, ktoré počas pandémie COVID-19 prevádzkovali mobilné odberové miesta.
ÚVZ odmietol, že by dal príkaz na výmaz. Deklaroval, naopak, že v súvislosti s registrom mobilných odberových miest ponechal v databáze Moje eZdravie údaje týkajúce sa prevádzkovateľa, identifikátora, miest odberového miesta, termínov odberu a ďalšie. Zdôraznil, že nezbieral údaje relevantné pre problematiku financovania MOM.