Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 3. apríl 2025Meniny má Richard
< sekcia Slovensko

Andrej Sládkovič, autor Maríny a Detvana, sa narodil pred 205 rokmi

Andrej Sládkovič Foto: TASR/Ladislav Roller

Andrej Sládkovič (vlastným menom Andrej Braxatoris) sa narodil v Krupine 30. marca 1820 ako deviate zo štrnástich detí učiteľa a literáta Ondreja Braxatorisa a matky Terézie.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Krupina/Bratislava 30. marca (TASR) - Jeho poézia sa vyznačovala hlbokým citom pre krásu prírody, lásky a domova. Je autorom Maríny, najdlhšej ľúbostnej básne na svete, ktorá sa považuje za ústredné dielo slovenského romantizmu. Od narodenia evanjelického kňaza Andreja Sládkoviča, aktívneho účastníka národného života a jedného z najvýznamnejších predstaviteľov štúrovskej generácie, uplynie v nedeľu 30. marca 205 rokov.

Andrej Sládkovič (vlastným menom Andrej Braxatoris) sa narodil v Krupine 30. marca 1820 ako deviate zo štrnástich detí učiteľa a literáta Ondreja Braxatorisa a matky Terézie. Prvé vedomosti získaval v rodnom meste, od roku 1830 navštevoval školu v Perovčanoch, kde sa zdokonaľoval v maďarčine.

V roku 1831 sa vrátil do rodnej Krupiny, kde študoval na piaristickom gymnáziu. Odtiaľ odišiel nasledujúci rok na Evanjelické lýceum do Banskej Štiavnice, ktoré navštevoval do roku 1840. Počas štúdií na Evanjelickom lýceu sa angažoval aj v tamojšom slovenskom študentskom spolku. V tomto období sa v rodine Pavla Pischlu, v ktorej súkromne učil, aby si zarobil na štúdiá, zoznámil so svojou umeleckou múzou Máriou Pischlovou (Marínou). Z Banskej Štiavnice odišiel na Evanjelické lýceu do Bratislavy (1840 - 1842), kde sa stal súčasťou štúrovskej skupiny. Pred odchodom do Nemecka, na univerzite v Halle študoval v rokoch 1843 - 1844 teológiu, pôsobil jeden rok ako vychovávateľ v rodine kováča Ondreja Lukáča v Hodruši.

Na snímke busta básnika Andreja Sládkoviča je opäť osadená na budove detvianskeho domu kultúry, ktorá nesie jeho meno.
Foto: EASYFOTO TASR - Silvia Tannhauserová


Po návrate na Slovensko pracoval tri roky taktiež ako vychovávateľ v zámožnej rodine Petra Bezegha v Rybároch - práve tu vznikli jeho najznámejšie básnické skladby Marína a Detvan. Kňazské účinkovanie začal v máji roku 1847 najskôr na fare v Hrochoti a potom od mája roku 1856 pôsobil až do konca života na fare v Radvani, ktorá je dnes mestskou časťou Banskej Bystrice.

Ikonickú básnickú skladbu Marína, do ktorej pretavil nenaplnený ľúbostný cit k Márii Pischlovej, začal písať po návrate z Halle v roku 1844, publikovaná bola v roku 1846. Mnohí literárni vedci označujú toto dielo za jednu z najdlhších básnických skladieb vo svetovej literatúre - má 291 strof, ktoré obsahujú 2100 veršov. Láska v jeho obraze má však široké dimenzie, pretože v básnickej skladbe vyjadril nielen lásku k milovanej žene, ale aj k slovenskému národu i domovine.

V poézii Andreja Sládkoviča vystupuje do popredia človek vo svojej mnohotvárnosti, ktorý sa zapája do spoločenského a národného diania. Jeho slovo nadobúdalo vlastenecký náboj, čo potvrdzujú básne uverejnené v revolučných rokoch 1848/1849, na ktoré zareagoval ako jeden z prvých básňou Zaspievam pieseň o slobodnej vlasti. Ďalej to boli básne Nehaňte ľud môj, Hron, More, Morava, Krajanom a Mládenec.

V júni 1849 ho maďarskí gardisti zatkli a odvliekli do hrochotského mlyna pod hrozbou odsúdenia na smrť, ale vďaka intervencii priaznivcov ho po troch dňoch prepustili.

Na snímke zberateľská eurominca Andrej Sládkovič na nádvorí Vígľašského zámku vo Vígľaši, v okrese Zvolen.
Foto: TASR - Ján Krošlák


Druhým vrcholným dielom Sládkoviča je veľká lyricko-epická básnická skladba Detvan, ktorá vyšla v roku 1853 v almanachu Nitra. Jej ideovo-tematickým základom je romantický príbeh detvianskeho mládenca Martina, v ktorom autor stelesnil ideálne črty slovenského ľudu, presvedčenie o jeho schopnostiach a vieru v lepšiu budúcnosť.

V porevolučnom období zobral na seba úlohu slúžiť národnému hnutiu. V dňoch 6. - 7. júna 1861 bol v Turčianskom sv. Martine jedným z účastníkov Slovenského národného zhromaždenia, ktoré prijalo Memorandum národa slovenského a 4. augusta 1863 sa zúčastnil na ustanovujúcom valnom zhromaždení Matice slovenskej (MS) - stal sa členom prvého Matičného výboru i členom Literárno-dramatického odboru Matice slovenskej.

Tieto dejinné udalosti nezostali bez jeho literárneho stvárnenia. Pri príležitosti memorandového zhromaždenia napísal národný epos Svätomartiniáda (1861) a na počesť vzniku Matice slovenskej to bola oslavná báseň Pamiatka pre deň 4. augusta.

Na snímke rodný dom Maríny Sládkovičovej, kde je v súčasnosti zriadená známa Banka lásky v Banskej Štiavnici.
Foto: TASR - Ján Krošlák


Pri príležitosti tisícročného výročia príchodu slovanských vierozvestov publikoval báseň Lipa cyrilometodejská (1864) a na pamiatku trojstého výročia hrdinského boja a smrti veľkej postavy protitureckých bojov, chorvátskeho bána Zrínskeho napísal oslavnú báseň Gróf Mikuláš Šubič Zrínsky na Sihoti (1866).

Andrej Sládkovič, ktorý sa zapísal zlatými písmenami do dejín slovenskej literatúry, zomrel vo veku 52 rokov 20. apríla 1872 v Radvani, kde je aj na miestnom cintoríne pochovaný.

KOVÁČ: Pozlátenú sochu na vrchu Slavína reštaurovali, priťahuje blesky

Socha vojaka na vrchole obelisku symbolicky kompenzuje dôsledky necitlivého postupu úradov totalitného režimu, ktoré nechali zbúrať vežu neďalekého kostola na Kalvárii (správa, PODCAST, VIDEO).

- Slovenská verejnosť a kultúrna obec sa vo štvrtok rozlúči s popredným filmovým, divadelným a rozhlasovým hercom Štefanom Kvietikom.

- Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Kremnice sprístupnia vo štvrtok v Štátnom archíve v Banskej Bystrici, pracovisko Archív Kremnica, verejnosti výstavu s názvom Oslobodenie Slovenska 1945.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pricestoval vo štvrtok skoro ráno do Maďarska. S odvolaním sa na status maďarského ministra Kristófa Szalaya-Bobrovniczkého o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Palestínske militantné hnutie Hamas Hnutie odmietlo najnovší izraelský návrh na prímerie v palestínskom Pásme Gazy, uviedli v stredu pre agentúru AFP dvaja predstavitelia tohto hnutia, píše TASR.

- Hokejisti Caroliny Hurricanes a Toronta Maple Leafs si v noci na štvrtok zabezpečili účasť v play off NHL. Carolina zdolala doma Washington Capitals 5:1.

- Viaceré západné štáty považujú clá, ktoré americký prezident Donald Trump zaviedol na obchodných partnerov USA, za nesprávny krok a chcú sa pokúsiť o dohodu s USA. Vyplýva to z prvých reakcií západných politikov na Trumpovo.

- Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot v stredu varoval, že vojenská konfrontácia s Iránom bude „takmer nevyhnutná“, ak rozhovory o jeho jadrovom programe budú neúspešné.

- Nové clá, ktorých zavedenie prezident USA Donald Trump oznámil v stredu vo Washingtone, začnú platiť 5. a 9. apríla. S odvolaním sa na Biely dom o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Väčšina poslancov Európskeho parlamentu chce, aby Európska únia reagovala rozhodne na ruskú agresiu na Ukrajine, konflikt na Blízkom východe aj na návrat tzv. veľmocenskej politiky. Vyplýva to zo stredajšieho vyhlásenia EP, na ktoré sa odvoláva TASR.

- Členské štáty NATO v prvých troch mesiacoch tohto roka prisľúbili Ukrajine bezpečnostnú pomoc za viac než 20 miliárd dolárov, oznámil v stredu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte.

- Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok uviedla, že EÚ je pripravená reagovať na nové colné tarify, ktoré v stredu 2. apríla oznámil americký prezident Donald Trump.

- Prezident USA Donald Trump v stredu oznámil recipročné clá na dovoz všetkého tovaru z EÚ vo výške 20 percent.

- Americký prezident Donald Trump povedal členom svojej administratívy a ďalším blízkym osobám, že miliardár Elon Musk čoskoro odíde zo svojej funkcie vo vláde a vráti sa k podnikaniu.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere stredajšieho rokovania venovali vládnemu návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Futbalisti ŠK Slovan Bratislava zvládli úvodný zápas semifinále Slovnaft Cupu a priblížili sa k finálovej účasti.

- Štát by po novom mal mať predkupné právo na obchodné podiely či akcie vlastníkov verejných vodovodov alebo kanalizácií. Vyplýva to z novely zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách, ktorú v stredu poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.

- Na horách sa vo viacerých okresoch severného a stredného Slovenska môže vo štvrtok (3. 4.) vyskytnúť vietor.

- Vládny návrh novely zákona o civilnom letectve (letecký zákon) prerokuje Národná rada (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní.

- Smrť 59-ročného muža, ktorého našli v nedeľu (30. 3.) v noci pod Poľanou v okrese Detva s devastačnými poraneniami, bola spôsobená útokom medveďa.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v stredu do programu aktuálnej 33. schôdze aj vládny návrh novely zákona o civilnom letectve (letecký zákon), ktorý kabinet schválil dopoludnia.