
Prostriedky určené na ústavnú zdravotnú starostlivosť podľa nej nezohľadňujú reálne náklady nemocníc.
Prostriedky určené na ústavnú zdravotnú starostlivosť podľa nej nezohľadňujú reálne náklady nemocníc. Pre nemocnice združené v ANS nie sú plánované finančné prostriedky dostatočné ani na pokrytie zvýšenia platov zdravotníkov, ktoré im vyplýva zo zákona. "To bude bezpochyby znamenať koniec sociálneho zmieru a prepúšťanie, pretože nemocnice nemajú ako inak zvýšiť svoje príjmy," podotkol prvý viceprezident ANS Igor Pramuk. Varuje, že sa tak predĺžia čakacie lehoty na vyšetrenia i zákroky v nemocniciach.
Podobná situácia podľa ANS vznikne aj v ambulantnom sektore. "Poskytovatelia nebudú mať inú možnosť, ako kompenzovať nedostatok finančných prostriedkov zvýšením platieb pacientov," vysvetlila asociácia. Apeluje preto na rezorty zdravotníctva i financií, aby si uvedomili vážnosť situácie. Zabezpečené by podľa nej mali byť aj adekvátne kompenzácie legislatívnych zmien, ako sú napríklad transakčná daň či zvýšenie DPH.
ANS dodala, že podporuje zavedenie platieb za výkon, ktoré môžu prispieť k efektívnejšiemu a spravodlivejšiemu financovaniu zdravotnej starostlivosti. "Je však nevyhnutné, aby tieto platby zohľadňovali reálne náklady," uzavrel Pramuk.
Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania programovú vyhlášku týkajúcu sa plánu prerozdelenia financií pre zdravotníctvo na tento rok. Celkové výdavky verejného zdravotného poistenia sa očakávajú na úrovni 8,6 miliardy eur, z čoho 8,3 miliardy eur tvoria priamo výdavky na zdravotnú starostlivosť. Materiál bolo možné pripomienkovať do 17. marca. Na vydanie vyhlášky čakajú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti i zdravotné poisťovne v súvislosti s rokovaniami o predĺžení zmlúv.