Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Slovensko

Atlas rómskych komunít napočítal na Slovensku 402.840 Rómov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Atlas rómskych komunít uvádza, že v doposiaľ identifikovaných 804 rómskych koncentráciách v 584 obciach sa nachádza 21.168 obydlí.

Bratislava 25. septembra (TASR) - Rómovia tvoria na Slovensku 7,45 percenta celkovej populácie, v krajine ich žije viac ako 400.000. Takmer tri štvrtiny rómskej komunity žijú v Banskobystrickom, Košickom a Prešovskom kraji. Také sú prvé výsledky Atlasu rómskych komunít, ktorí sa opätovne zrealizoval po deviatich rokoch.

Na tomto projekte mapovania rómskych komunít pracovalo Regionálne centrum Rozvojového programu OSN pre Európu a Spoločenstvo nezávislých štátov v Bratislave (UNDP), Združenie miest a obcí Slovenska, Prešovská univerzita v Prešove a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.

Ako píše úrad splnomocnenca na svojej stránke, na ktorej sú výsledky prieskumu, pomocou tohto monitoringu sa podarilo identifikovať najviac znevýhodnené obce s prítomnosťou rómskej komunity, do ktorých môžu byť cielene nasmerované príslušné rozvojové intervencie.

Najviac Rómov žije v Banskobystrickom kraji


Prieskum stanovil, že na Slovensku žije 402.840 osôb, ktorých okolie považuje za Rómov. Najviac týchto ľudí žije v Banskobystrickom kraji, kde je štvrtina rómskej populácie. Takmer štvrtina Rómov žije v Košickom (24 percent) a Prešovskom kraji (23 percent). Naopak najmenej Rómov, len dve percentá z celkovej populácie, žije v Žilinskom kraji. Celkovo 153 obcí neeviduje žiadnych Rómov.

Takmer polovica z rómskej populácie (46,5 percenta) žije rozptýlená medzi majoritou. V obciach žije necelých 13 percent Rómov, naopak mimo obce, v oddelených osadách žije 17 percent Rómov. Priemerná vzdialenosť segregovanej komunity od obce je 900 metrov, najdlhšia vzdialenosť je sedem kilometrov.

Atlas rómskych komunít uvádza, že v doposiaľ identifikovaných 804 rómskych koncentráciách v 584 obciach sa nachádza 21.168 obydlí. Najväčší počet z toho sú murované domy, ktoré sú zapísané aj v katastri (8722), nasledujú chatrče (4134) a murované domy, ktoré sú postavené nelegálne (3679). Výsledky prieskumu poukazujú tiež na to, že 59 percent z identifikovaných rómskych obydlí využíva verejný vodovod, prístup k pitnej vode nemá 11 percent obydlí.

Verejnú kanalizáciu môže používať 32 percent obydlí a prístup k elektrickej energii má až 95 percent obydlí.

V troch štvrtinách prípadov (600 z 804) tvorí prístupovú komunikáciu k rómskym obydliam asfaltová cesta.

Detailné výsledky prieskumu budú známe v 4. štvrťroku 2013.