Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Slovensko

B. BUGÁR: Je to historická chvíľa, akých som zažil v politike málo

Na archívnej snímke predseda Most-Híd Béla Bugár. Foto: TASR - Jakub Kotian

Bugár verí, že prezident SR Andrej Kiska podpíše zmenu ústavy veľmi rýchlo a parlament bude môcť už na budúci týždeň pristúpiť k samotnému zrušeniu amnestií.

Bratislava 30. marca (TASR) - Schválenie novely Ústavy SR, ktorá otvára cestu poslancom NR SR zrušiť amnestie Vladimíra Mečiara, je historický okamih. Na tlačovej konferencii to vyhlásil líder Mostu-Híd Béla Bugár s tým, že takýchto okamihov za roky v politike zažil málo.

"Z parlamentu dnes budem odchádzať s absolútne iným pocitom, ako som prichádzal. Je to pre mňa mimoriadny okamih. Môže znamenať to, že z novodobej histórie Slovenska môže zmiznúť čierna škvrna," povedal.

Bugár verí, že prezident SR Andrej Kiska podpíše zmenu ústavy veľmi rýchlo a parlament bude môcť už na budúci týždeň pristúpiť k samotnému zrušeniu amnestií. "Verím, že sme vykročili na cestu, ktorá znamená zrušenie Mečiarových amnestií," dodal Bugár.

Poslanec Mostu-Híd Peter Kresák, ktorý bude jedným zo zástupcov parlamentu pred Ústavným súdom SR, deklaroval, že urobí všetko pre to, aby rozhodnutie súdu bolo objektívne a aby potvrdilo ústavnosť zrušenia amnestií.



Plénum dnes rozhodlo, že NR SR získa kompetenciu zrušiť amnestie či individuálne milosti prezidenta, ak odporujú princípom demokratického a právneho štátu. Zmena ústavy zároveň prináša pravidlo, že zrušenie amnestií či milostí musí do 60 dní posúdiť Ústavný súd SR. Ten buď rozhodnutie parlamentu potvrdí, alebo zneguje a amnestie budú platiť ďalej. Ak súd neprijme v spomínanej lehote žiadne stanovisko, rozhodnutie parlamentu bude účinné.

Novelizácia ústavy teraz pôjde na podpis prezidentovi Andrejovi Kiskovi, ktorý má na vyjadrenie maximálne 15 dní. Po tom, ako bude uverejnená v Zbierke zákonov, musí aspoň 30 poslancov NR SR predložiť do pléna návrh uznesenia na zrušenie Mečiarových amnestií a odobriť ho aspoň 90 hlasmi. A práve toto uznesenie bude následne posudzovať Ústavný súd. Plénum zároveň na návrh opozície rozhodlo, že skutky, na ktoré sa tieto amnestie vzťahovali, nebudú premlčané.

Za novelizáciu ústavy dnes hlasovali všetci prítomní koaliční poslanci okrem Antona Hrnka z SNS, ktorý bol proti. Kladne hlasovali aj všetci poslanci OĽaNO-NOVA, Sme rodina a väčšina poslancov SaS a nezaradených.