Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

B. BUGÁR: Návrh M. Beblavého na zrušenie VÚC mi vyrazil dych

Na snímke predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Predseda vládnej strany Most-Híd B. Bugár to napísal v blogu. Reagoval tak napriek tomu, že téma návratu k prirodzeným regiónom na Slovensku je dlhodobou agendou tejto strany.

Bratislava 18. januára (TASR) - Návrh nezaradeného poslanca Národnej rady SR Miroslava Beblavého zrušiť ešte v roku 2017 vyššie územné celky (VÚC) bez náhrady, vyrazil predsedovi Mosta-Híd Bélovi Bugárovi dych. Bugár sa k tomu priznal v blogu. Podľa jeho slov takto reagoval napriek tomu, že téma návratu k prirodzeným regiónom na Slovensku je dlhodobou agendou strany Most-Híd.

"Chápem a musím akceptovať fakt, že žijeme v rýchlej dobe, že treba veci pomenovávať jasne, stručne. Takisto chápem, že niektorí politici majú nutkanie každý deň hodiť do verejného priestoru niečo 'geniálne' a majú rýchle a okamžité riešenia na všetko. Ale keď jeden z politikov, ktorý sám seba označuje za najproduktívnejšieho poslanca, príde s návrhom zrušiť VÚC hneď a teraz, bez náhrady, preškrtnutím, pol roka pred voľbami, to mi vyrazilo dych," vyhlásil Bugár.

Šéf Mosta-Híd uvádza, že VÚC sú viac ako 15 rokov súčasťou štátno-právneho usporiadania Slovenska. "Pracujú tam stovky ľudí, majú v pôsobnosti školy, cesty, celý rad agendy. Práve preto, že kraje, ktoré na Slovensku dnes máme, boli vytvorené politicky, nerešpektovaním dôslednej analýzy a jej výsledkov v prospech prirodzených regiónov, sme tam, kde sme dnes. Nie je to ideálne, ale to posledné, čo by situáciu okolo krajov vedelo vyriešiť, sú práve takéto populistické výkriky do priestoru, ako bol ten spomínaný," uviedol Bugár.

Podľa jeho slov si aj z minulosti pamätáme politických bojovníkov, ktorí dokázali dokonalo zaujať za každú cenu a boli majstrami plánov bez reálnych podkladov. "Bezbrehý populizmus, priehľadné taktiky a 'ľúbivé' iniciatívy poháňané získaním priazne nových strán môžu časom zdegradovať aj najproduktívnejšieho poslanca," myslí si.

Ak je záujem riešiť tento problém seriózne, Bugár vyzýva na otvorenie celospoločenskej diskusie. "Dajme si reálny cieľ, ako sa tento vážny zásah do nášho systému dá čo najrýchlejšie a najefektívnejšie riešiť. Ale aspoň niektorí, prosím vás, zdržme sa preberania spôsobov populistov a šaškov. Inak si občania naozaj budú myslieť, že sme sa všetci kompletne zbláznili," uzavrel.

Na potrebe diskusie k tejto téme sa zhodli aj predstavitelia strán Smer-SD, SNS, SaS a OĽaNO-NOVA, ktorí spoločne debatovali v televízii TA3. "To, čo urobil pán Beblavý na vlastnú päsť, je kontraproduktívne. Je mi ľúto, že sa o tom neviedla diskusia. Otvoriť to pár mesiacov pred voľbami, považujem skôr za populizmus a nie za hľadanie seriózneho riešenia," uviedla podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS). Súhlasil s ňou aj Miroslav Číž (Smer-SD). "Toto sa nerobí," poznamenal.

Beblavý navrhuje s poslankyňou Katarínou Macháčkovou (nezaradená) zrušenie VÚC už v tomto roku, a to bez náhrady. Návrh predložili do parlamentu na najbližšiu schôdzu parlamentu. Štát by podľa Macháčkovej zrušením krajov počas najbližších piatich rokov ušetril viac ako 200 miliónov eur, a to zrušením volieb či nákladov na fungovanie zastupiteľstva. Opozičná poslankyňa tvrdí, že po pätnástich rokoch existencie možno zhodnotiť, že žiaden zo zásadných cieľov VÚC sa nenaplnil. Na podporu svojho návrhu spúšťajú Beblavý a Macháčková aj online petíciu. Cieľom je vytvoriť verejný tlak na presadenie tohto kroku.

VÚC vznikli v roku 2001 za prvej vlády Mikuláša Dzurindu, dovtedy bola SR rozdelená na tri kraje. Vyššie územné celky sú najvyššia územná samosprávna jednotka na Slovensku. Do ich pôsobnosti patria napríklad cesty II. a III. triedy, stredné školstvo, zdravotnícka sústava či kultúrne ustanovizne.