Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 18. december 2024Meniny má Sláva a Slávka
< sekcia Slovensko

B. Bugár otvoril schôdzu parlamentu, rozhodovať sa bude aj o rozpočte

Na archívnej snímke podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd) počas 44. schôdze NR SR 5. apríla 2019 v Bratislave. Foto: TASR Martin Baumann

Poslancov čaká tiež prezidentkou vetovaný návrh na predĺženie moratória na predvolebné prieskumy z aktuálnych 14 na 50 dní pred voľbami.

Bratislava 26. novembra (TASR) - Návrh štátneho rozpočtu, prezidentkou vetované predĺženie moratória na predvolebné prieskumy či reforma nemocníc, takzvaná stratifikácia - aj to čaká poslancov Národnej rady (NR) SR na 53. schôdzi parlamentu, ktorú v utorok otvoril podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd). Má ísť o poslednú plánovanú tohtoročnú schôdzu.

Návrh rozpočtu verejnej správy na budúci rok schválila vláda 14. októbra, Slovensku sa podľa neho v tomto roku nepodarí dosiahnuť vyrovnané hospodárenie. Deficit verejných financií by mal byť 0,68 % hrubého domáceho produktu (HDP), v budúcom roku by mal schodok klesnúť na úroveň 0,49 % HDP.

Poslancov čaká tiež prezidentkou vetovaný návrh na predĺženie moratória na predvolebné prieskumy z aktuálnych 14 na 50 dní pred voľbami. Na prelomenie veta prezidentky je však potrebná podpora nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov, musí zaň teda zahlasovať 76 zákonodarcov.

Novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva poslanci odsúhlasili v závere októbrovej schôdze aj s pozmeňujúcim návrhom, ktorý má zaviesť dlhší zákaz zverejňovania prieskumov pred voľbami. Návrhom poslanci zmenili tiež zákon o volebnej kampani. Prezidentka SR Zuzana Čaputová novelu vrátila. Argumentuje tým, že predĺžením moratória by bolo takmer polovicu obdobia volebnej kampane obmedzované právo voličov na prístup k informáciám z volebných prieskumov.

Ak poslanci prelomia veto prezidentky, zmeny by sa mali týkať už budúcoročných parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia 29. februára 2020. Hlava štátu však avizovala, že ak poslanci jej veto prelomia, podá návrh na Ústavný súd a s ním aj žiadosť o pozastavenie účinnosti zákona.

Okrem iného by mal parlament rozhodnúť aj o tom, či posunie do druhého čítania reformu nemocníc, takzvanú stratifikáciu. Pôvodne mali poslanci o novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý reformu zahŕňa, hlasovať na októbrovej schôdzi. Tesne pred hlasovaním ju však presunuli na nasledujúcu schôdzu. O stiahnutie návrhu požiadali ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú (nominantka Smeru-SD) preto, lebo návrh nemal dostatočnú politickú podporu.

Poslanci nebudú na aktuálnej schôdzi rokovať o desiatkach bodov


Poslanci Národnej rady (NR) SR nebudú rokovať o viac ako polovici návrhov zákonov, ktoré boli predložené na rokovanie 53. schôdze parlamentu. Ide o poslanecké návrhy, ktoré sú väčšinou v prvom čítaní. Rozhodlo o tom plénum hlasovaním.

O presunutie desiatok bodov na nasledujúcu schôdzu pléna požiadal poslanec Robert Fico (Smer-SD). Odôvodnil to potrebou rozsiahlejšej diskusie k schvaľovaniu štátneho rozpočtu na budúci rok.

Poslanci budú na aktuálnej schôdzi rokovať o zákonoch vrátených prezidentkou, vládnych návrhoch zákonov, ako aj o návrhoch, ktoré sa týkajú štátneho rozpočtu. Na programe tiež zostávajú poslanecké návrhy, ktoré sú v druhom čítaní.

Plénum tak nebude rokovať napríklad o návrhu poslankyne Evy Antošovej (SNS), ktorý by zakázal držanie psa na reťazi. Návrh novely zákona o veterinárnej starostlivosti sa nachádza v druhom čítaní.

Poslanci tiež nebudú rokovať o obrannej a bezpečnostnej stratégii, ktorú do parlamentu predložili nezaradení poslanci. Takisto bol presunutý aj návrh zákona poslancov za Most-Híd, ktorým by chceli kodifikovať posunkový jazyk. Rokovať nebudú ani o opozičných novelách, ktorými chcú poslanci meniť rokovací poriadok.

Plénum nebude okrem iného rokovať ani o tzv. Lex Haščák, čiže návrhu zákona o osobitných opatreniach na usporiadanie konfliktu záujmov v oblasti zdravotníctva. Predložili ho nezaradení poslanci Miroslav Beblavý, Lucia Žitňanská, Martin Poliačik, Viera Dubačová a Alan Suchánek.

Zákonodarcovia tiež rozhodli, že o troch návrhoch zákonov z dielne ministerstva zdravotníctva vrátane stratifikácie nemocníc budú poslanci hlasovať v utorok 3. decembra o 17.00 h.

V reakcii na presunutie bodov navrhol predseda OĽaNO Igor Matovič uznesením NR SR "odsúdiť diktátorské praktiky" poslancov Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd. Tvrdil, že ide o porušenie demokratických práv opozície. Návrh v pléne neprešiel.