Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

Poslanec NR SR S. Mizík si myslí, že obžaloby bude úplne zbavený

Na archívnej snímke poslanec NR SR Stanislav Mizík (ĽSNS). Foto: TASR - Andrej Galica

Polícia poslanca obvinila zo zločinu výroby extrémistických materiálov, zločinu rozširovania extrémistických materiálov a prečinu hanobenia, národa, rasy a presvedčenia.

Banská Bystrica 21. februára (TASR) – Rozhodnutie sudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý odmietol obžalobu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), poslanec Národnej rady (NR) SR Stanislav Mizík víta. Myslí si, že v konečnom dôsledku bude úplne zbavený obžaloby, ktorá je podľa neho nespravodlivá a politicky motivovaná. Mizík to konštatoval v stredu na tlačovej besede v banskobystrickej centrále ĽSNS. On, ako aj ostatní traja prítomní poslanci parlamentu za túto stranu, ocenil odvahu sudcu a fakt, že si ctí zákon.

"Samosudca ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, obžalobu prokurátora odmietol a vec vrátil prokurátorovi ÚŠP, pretože zistil závažné procesné chyby, najmä porušenie práva na obhajobu," uviedla v stredu pre TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Uznesenie súdu nie je právoplatné, je proti nemu prípustná sťažnosť. O nej by v takom prípade rozhodoval Najvyšší súd SR.

Proti uzneseniu ŠTS podal v stredu prokurátor ÚŠP Generálnej prokuratúry SR sťažnosť, TASR informovala hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová. "ŠTS rozhodol vo veci obvineného Stanislava M. uznesením zo dňa 9. februára tohto roku o vrátení veci prokurátorovi. Uznesenie bolo doručené prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry 20. februára 2018," pripomenula Predajňová.

V uznesení sudca ŠTS vyčíta vyšetrovateľovi (prokurátorovi) jednu procesnú chybu, a to, že pri predvolávaní svedkov/poškodených na úkony v trestnom konaní do predvolánky, zaslanej obhajcom, nepísal mená svedkov-poškodených, informoval ich iba o druhu procesného úkonu (teda že ide o výsluch svedka/poškodeného).

"Prokurátor ÚŠP postupoval presne tak, ako to predpokladá paragraf 213 odseku 3 Trestného poriadku. Podľa prokurátora ÚŠP postup orgánov činných v trestnom konaní bol správny, nakoľko v inej obdobnej veci potvrdil správnosť takého postupu orgánov činných v trestnom konaní (polície a prokuratúry) dovolací senát Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, ako aj Ústavný súd Slovenskej republiky. Policajt a prokurátor sa dôsledne riadili týmito rozhodnutiami a platnou legislatívou," dodala Predajňová.

Prokurátor ÚŠP podal obžalobu na Mizíka v januári tohto roka. Polícia poslanca obvinila zo zločinu výroby extrémistických materiálov, zločinu rozširovania extrémistických materiálov a prečinu hanobenia, národa, rasy a presvedčenia.

"Od začiatku sme tvrdili, že stíhanie Stana Mizíka je nezákonné, čo potvrdil aj samotný sudca v uznesení. Jednoznačne z toho vyplýva, že od začiatku išlo o akciu na politickú objednávku, pri ktorej úzko spolupracoval vyšetrovateľ NAKA s prokurátorom. Poviete si, že silné obvinenie, ale videli ste, ako sa to začalo. Najelitnejší policajti NAKA, ktorí by mali ovládať zákony, vytiahli nášho poslanca priamo zo zasadania výboru pre školstvo. Okamžite, bez možnosti na prípravu, mu zhabali služobný poslanecký počítač, to sa predtým ešte nikdy neudialo," zdôraznil predseda ĽSNS a poslanec NR SR Marian Kotleba s tým, že cieľom je za každú cenu, aj za cenu porušenia zákona, kriminalizovať a zastrašovať predstaviteľov ĽSNS.

Ako dodal, z uznesenia vyplýva, že aj napriek tomu, že vyšetrovateľ bol obhajcom Mizíka upovedomený o protizákonnosti svojho postupu pri procesných úkonoch, "napriek tomu nielenže v nich pokračoval, ale protizákonnosť postupov mu odobril ešte aj dozorujúci prokurátor".

Podľa ÚŠP sa Mizík ako poslanec NR SR v januári 2017 podieľal na vyhotovení textového dokumentu s urážlivým obsahom, ktorý bol zverejnený ako status na sociálnej sieti Facebook. Text sa mal týkať udeľovania štátnych vyznamenaní prezidentom.

"Z jeho obsahu vyplývalo, že obvinený vyjadruje nesúhlas voči udeleniu štátnych vyznamenaní rôznych stupňov pri príležitosti 24. výročia vzniku SR trom osobám z dôvodu príslušnosti k židovskej národnosti alebo náboženskému vyznaniu," povedala vtedy hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. Status mal byť následne preberaný a zverejňovaný na ďalších internetových stránkach.