Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

M. BEBLAVÝ: Školy by nemali byť odrádzané od posielania detí na prax

Miroslav Beblavý Foto: TASR/Martin Baumann

Poslanec Miroslav Beblavý (nezaradený) sa domnieva, že zákon o odbornom vzdelávaní by malo ministerstvo školstva prepracovať.

Bratislava 11. marca (TASR) - Čím viac študentov stredných odborných škôl bude praxovať u zamestnávateľov, tým menej peňazí dostanú riaditelia týchto škôl. Toto podľa Miroslava Beblavého (nezaradený) spôsobí zákon o odbornom vzdelávaní, ak v parlamente prejde tak, ako je navrhnutý.

Beblavý je za to, aby študenti viac praxovali, poukazuje však na to, že riaditeľom takto klesne finančná istota pre školy v podobe normatívu. "Po 25 rokoch sa snažíte niečo naštartovať. Chcete, aby sa to dotklo desaťtisícov detí. A ako motiváciu poviete riaditeľom, že čím budú úspešnejší, čím viac ich detí bude praxovať, tým viac učiteľov budú musieť prepustiť," opísal možnú situáciu Beblavý. Dodal, že školy by mali byť motivované k tomu, aby deti chodili na prax, a nie odrádzané okamžitou stratou peňazí.



Poslanec sa nazdáva, že školy by mali mať čas pripraviť sa na zmeny, ktoré ich čakajú ohľadom normatívu, ak prejde zákon o duálnom vzdelávaní. Preto navrhol, aby opatrenie týkajúce sa normatívu, začalo platiť až od rokov 2020 a 2021. Zároveň si myslí, že by zákon malo ministerstvo školstva prepracovať. "Ďalší zákon, ktorý nič nezmení, nepotrebujeme," vyhlásil v pléne.

"Táto republika potrebuje odborníkov, situácia sa zhoršuje. Nie je dobré odsúvať to. Pomery v odbornom vzdelávaní sa musia zmeniť," reagoval poslanec za Smer-SD Zoltán Daniš.

Nový zákon o duálnom vzdelávaní z dielne ministerstva školstva má zabezpečiť plynulý prechod študentov stredných odborných škôl na trh práce. A to bez toho, aby sa museli ďalej preškoľovať. Duálne vzdelávanie má spočívať v tom, že teóriu sa má naučiť študent v škole a prax získať priamo u zamestnávateľa.

"Chceme urobiť všetko pre to, aby sme umožnili študentom prejaviť väčší záujem o odborné vzdelávanie, aby sme umožnili aj zamestnávateľom, že sa budú priamo podieľať na výchove mladých ľudí a tým si ich získavať pre seba do pracovného pomeru," priblížil pred časom predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).