Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Slovensko

Beňová: CoFoE žiada posilnenie ochrany pracovníkov aj minimálnu mzdu

Na archívnej snímke Monika Beňová. Foto: TASR Andrej Galica

Plénum CoFoE koncom apríla v Štrasburgu sfinalizovalo odporúčania občanov vyplývajúce zo série aktivít, podujatí a zasadnutí pracovných skupín, ktoré sú rozdelené do deviatich oblastí.

Brusel/Štrasburg 8. mája (TASR) - Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE), ktorá v pondelok oficiálne skončí, priniesla požiadavky občanov na posilnenie ochrany pracovníkov či zavedenie európskej minimálnej mzdy. Uviedla pre TASR slovenská europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD), ktorá v Európskom parlamente (EP) zastáva funkciu kvestorky.

Beňová, ktorá je v europarlamente členkou Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D), pripomenula, že Konferencia o budúcnosti Európy sa stala jednou z najväčších akcií, akú európske inštitúcie doposiaľ zorganizovali a ktorá umožnila aktívne zapojenie sa občanov zo všetkých členských krajín do diskusií o budúcom smerovaní Európskej únie.

Plénum CoFoE koncom apríla v Štrasburgu sfinalizovalo odporúčania občanov vyplývajúce zo série aktivít, podujatí a zasadnutí pracovných skupín, ktoré sú rozdelené do deviatich oblastí. V centre záujmu boli podľa jej slov napríklad otázky týkajúce sa zelenej transformácie, ochrany zdravia v nadväznosti na stále prebiehajúcu pandémiu, ako aj bezpečnosti s ohľadom na ruskú agresiu na Ukrajine.

"Osobne považujem za dôležité, že z odporúčaní občanov vyplynuli aj požiadavky na posilnenie ochrany práv pracovníkov či zavedenie takej úrovne minimálnej mzdy, ktorá prispeje k zaisteniu podobnej úrovne kvality života vo všetkých členských štátoch EÚ," zdôraznila europoslankyňa.

Upozornila tiež, že v nadväznosti na požiadavky na rozšírenie existujúcich právomocí EÚ sa počas priebehu konferencie objavili aj návrhy na revíziu Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ). To sa potvrdilo aj počas minulotýždňového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu (4.5), keď väčšina europoslancov zahlasovala za prepracovanie niektorých častí základných zmlúv s cieľom posilniť demokraciu eurobloku.

Toto uznesenie EP je však iba odporúčaním a – ako upozornila aj Beňová – akékoľvek zmeny by museli byť jednohlasne schválené všetkými 27 členskými štátmi EÚ. "To, že k tomu skutočne dôjde, však vzhľadom na náročnosť procesov a potrebu ratifikácie v jednotlivých členských štátoch považujem skôr za menej pravdepodobné," opísala situáciu poslankyňa.





(spravodajca TASR Jaromír Novak)