Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Beňová sa stala kvestorkou a členkou predsedníctva europarlamentu

Na archívnej snímke Monika Beňová. Foto: TASR Andrej Galica

Poslanci si piatich kvestorov zvolili zo zoznamu piatich kandidátov podľa toho, ako ich navrhli jednotlivé frakcie, čo znamená, že voľba prebehla aklamáciou a elektronické hlasovanie určilo iba ich prednostné poradie.

Brusel/Štrasburg 4. júla (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) so vo štvrtok v Štrasburgu zvolili piatich kvestorov na prvé 2,5-ročné obdobie deviateho zloženia zákonodarného zboru EÚ. Novou kvestorkou sa stala aj slovenská europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) z politickej skupiny socialistov a demokratov (S&D).

Poslanci si piatich kvestorov zvolili zo zoznamu piatich kandidátov podľa toho, ako ich navrhli jednotlivé frakcie, čo znamená, že voľba prebehla aklamáciou a elektronické hlasovanie určilo iba ich prednostné poradie.

To ukázalo, že najviac hlasov (407) získala francúzska poslankyňa Anne Sanderová z tábora ľudovcov (EPP), za ňou nasledovala Monika Beňová a maltský poslanec za EPP David Casa (obaja získali 391 hlasov), francúzsky poslanec z liberálno-centristickej skupiny Obnovme Európu Gilles Boyer (317) a piatym v poradí (261) sa stal poľský poslanec Karol Karski z frakcie Európski konzervatívci a reformisti (ECR).

"Som rada, že mne osobne aj Slovensku sa podaril takýto úspech. Druhý najvyšší počet hlasov a zvolenie do predsedníctva Európskeho parlamentu je pocta a aj úspech. Budem sa snažiť robiť si svoju prácu aj naďalej čo najlepšie," uviedla Beňová pre TASR.

Kandidáti na posty kvestorov - podobne ako aj na posty podpredsedov EP, o ktorých sa hlasovalo v stredu - môžu byť navrhnutí poslaneckým klubom politickej skupiny alebo aspoň jednou dvadsatinou všetkých poslancov, čiže 38 zákonodarcami.

Prednostné poradie kvestorov vyplýva z poradia, v ktorom boli zvolení, pričom v prípade rovnosti hlasov v súlade s rokovacím poriadkom EP rozhodne ich vek. Ak je počet navrhnutých kandidátov rovnaký ako počet obsadzovaných postov, teda päť, voľba kvestorov sa uskutočňuje aklamáciou, avšak aj v tomto prípade prebehne tajná voľba s cieľom určiť prednostné poradie kvestorov.

Kvestori sú členmi predsedníctva EP, orgánu zodpovedného za administratívne, personálne a organizačné záležitosti europarlamentu. Na starosti majú administratívne a finančné záležitosti, ktoré sa priamo týkajú poslancov.

V predošlom volebnom období europarlamentu bol kvestorom - vôbec prvým zo Slovenska - aj europoslanec Vladimír Maňka (Smer-SD).

(spravodajca TASR Jaromír Novak)