Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Slovensko

Bezpečnostná rada nepredpokladá zhoršenie bezpečnosti v SR

Na snímke minister obrany SR Martin Glváč Foto: TASR/Pavel Neubauer

V širšom bezpečnostnom prostredí sa dá očakávať pokračujúce prehlbovanie nepredvídateľnosti jeho vývoja. Potvrdzuje to aj súčasná rusko-ukrajinská kríza.

Bratislava 4. júna (TASR) - V krátkodobom horizonte nepredpokladá Bezpečnostná rada SR v súvislosti s teroristickými aktivitami zhoršenie bezpečnostnej situácie na Slovensku. Za skryté riziko však naďalej považuje fenomén individuálneho terorizmu.

"Pretrvá zraniteľnosť kritickej infraštruktúry, závislosť od dovozu surovín a energií, a s tým spojené riziká v oblasti energetickej bezpečnosti. K ďalším pokračujúcim hrozbám patria najmä nelegálna migrácia a aktivity organizovaného zločinu," uvádza sa v správe o bezpečnosti SR za minulý rok, ktorý dnes zobrala vláda na vedomie.

Vzhľadom na slovenské predsedníctvo v EÚ v druhom polroku 2016 existuje predpoklad zintenzívnenia aktivít cudzích spravodajských služieb.

K ďalším trendom vývoja bezpečnostnej situácie v najbližších rokoch možno zaradiť šírenie extrémizmu prostredníctvom sociálnych sietí. "Dôsledkom pomalého oživovania hospodárstva EÚ budú pokračovať snahy prívržencov a sympatizantov extrémistickej scény spochybňovať autority demokratického zriadenia a môže prísť k radikalizácii časti sociálne deprimovaných mladých ľudí," upozorňuje sa v správe.

V širšom bezpečnostnom prostredí sa dá očakávať pokračujúce prehlbovanie nepredvídateľnosti jeho vývoja. Potvrdzuje to aj súčasná rusko-ukrajinská kríza. "V čase, keď je na ňu sústredená pozornosť celého euroatlantického regiónu, pracujeme s rôznymi variantmi," pripomína s tým, že existuje riziko opätovného zvýšenia napätia v prípade viacerých zamrznutých konfliktov osobitne v Podnesterskej oblasti Moldavska.

Priame ohrozenie územia krajín NATO, respektíve EÚ, však nepovažuje za pravdepodobné. Nevylučuje ale vznik otvoreného vojnového konfliktu v blízkom okolí územia členských štátov.

"Narušenie partnerských vzťahov a s nimi súvisiacej bezpečnostnej spolupráce medzi NATO a Ruskom s veľkou pravdepodobnosťou negatívne ovplyvní aj bezpečnostnú situáciu v ďalších oblastiach Blízkeho východu. Otázny je tiež vývoj rokovaní o jadrovom programe Iránu," avizuje bezpečnostná rada.

Vznikne centrum pre vyhodnocovanie bezpečnostnej situácie

Na Slovensku sa momentálne nevykonáva komplexné a nepretržité vyhodnocovanie bezpečnostnej situácie na nadrezortnej úrovni. Vláda preto dnes súhlasila so zámerom zriadenia stáleho Situačného centra SR pre vyhodnocovanie bezpečnostnej situácie na Slovensku a vo svete (SITCEN SR). Minister obrany v tejto súvislosti predloží na rokovanie vlády do konca októbra štúdiu zrealizovateľnosti.

Po tom, ako začne fungovať, sa zruší dočasné situačné centrum, ktoré v súčasnosti funguje pod rezortom diplomacie. "Vytvorenie SITCEN SR je logickým a nevyhnutným krokom pre pokrytie celého spektra získavaných a spracúvaných informácií v oblasti bezpečnosti na účely podpory rozhodovania na najvyššej úrovni," konštatuje Bezpečnostná rada SR.

Svojou činnosťou nebude zasahovať do pôsobnosti ústredných orgánov štátnej správy ani iných štátnych orgánov. V zodpovednosti jednotlivých ministerstiev naďalej zostane navrhovať opatrenia na zachovávanie bezpečnosti SR, predchádzanie krízovým situáciám, ako aj návrhy na riešenie vzniknutých krízových situácií v súlade s ich pôsobnosťou.