Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Biela palica umožňuje slabozrakým samostatne sa pohybovať v meste

Nevidiaci, ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann

Na nápad používať bielu palicu prišla v roku 1930 Parížanka Guilly d'Herbemont, ktorá žila na Boulevard de Courcelles.

Paríž/Toronto/Bratislava 15. októbra (TASR) - Najmä slabozrakí a nevidiaci ľudia si v mnohých krajinách sveta 15. októbra pripomenú Medzinárodný deň bielej palice. Biela palica, symbol slepoty a slabozrakosti, umožňuje približne 160 miliónom takto postihnutým ľuďom pohybovať sa samostatne na verejnom priestranstve mesta.

Na Slovensku Únia nevidiacich a slabozrakých (ÚNSS) pripravuje dopravno-výchovnú akciu Deň bielej palice. Jej hlavným cieľom je zvyšovať povedomie vodičov o význame a funkcii bielej palice, zároveň aj prispievať k bezpečnosti nevidiacich a slabozrakých i samotných vodičov.

Na nápad používať bielu palicu prišla v roku 1930 Parížanka Guilly d'Herbemont, ktorá žila na Boulevard de Courcelles. Cez túto ulicu prechádzalo mnoho zrakovo postihnutých, ktorí bývali vo svojom sídle na ulici Daru. Guilly d'Herbemont im často pomáhala dostať sa do strediska. Pochopila, aké problémy majú títo ľudia pri prechádzaní z jednej ulice do ďalšej. Prvý svetelný semafor v Paríži inštalovali v roku 1923 na križovatke ulíc Strasbourg - Saint-Denis, označené prechody pre chodcov prišli o niečo neskôr, len dopravní policajti vtedy s bielou palicou regulovali premávku.

Parížanka si uvedomila, aké nebezpečenstvo číha na zrakovo postihnutých pri prechádzaní cez ulicu. Prišla k záveru, že ich treba viditeľne označiť. Dostala nápad, že výrazným znakom bude - biela palica. Podobne ako dopravní policajti, mohli nevidiaci bielu palicu zdvihnúť a zastaviť idúce vozidlá. Guilly d'Herbemont bola odhodlaná naplno svoj nápad realizovať.

Po prvých problémoch materiálneho charakteru odovzdala symbolicky v prítomnosti niekoľkých ministrov prvé dve biele palice - jednu predsedovi Združenia veteránov, ktorí stratili zrak počas vojny, a ďalšiu istej žene.

Už v roku 1931 nová pomôcka prekročila hranice nielen mesta na Seine, ale i Francúzska. Čoskoro ju začali používať v ďalších krajinách, najskôr európskych, neskôr, v októbri 1932 aj v USA.

Aj v súčasnosti predstavuje biela palica univerzálnu pomôcku pre slabozrakých. Jej tvar a využitie zaznamenali zmenu. Je dlhšia, tenšia, teleskopická a skladacia.

Účastníci Valného zhromaždenia Svetovej únie nevidiacich (World Blind Union, WBU) v Káhire v roku 1992 odporučili, aby sa 15. október pripomínal ako medzinárodný deň.

Zdroje: www.worldblindunion.org, www.braille.be, http://dherbemont.free.fr/french/, www.canne-blanche.ch, www.unss.sk