Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Slovensko

Bilčík: Zo záverov CoFoE vyplýva potreba zmeny zmlúv o fungovaní EÚ

Vladimír Bilčík, archívna snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Občania členských krajín EÚ mali prostredníctvom CoFoE od mája minulého roka možnosť vyjadriť sa k fungovaniu Únie a navrhnúť zmeny.

Bratislava/Brusel 23. mája (TASR) - Zo záverov Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) vyplýva potreba zmeny zmlúv o fungovaní EÚ. Povedal to pre TASR slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu).

Európsky parlament podľa Bilčíka už požiadal Výbor pre ústavné veci (AFCO), aby pripravil návrhy na reformu týchto zmlúv. "Je tu silné volanie po tom, aby sme spustili ďalší konvent o budúcnosti Európy, ktorý by mohol byť prvým krokom k zmene zmlúv o fungovaní EÚ," povedal Bilčík a pripomenul, že takýto konvent sa naposledy konal pred 20 rokmi. "Realita, v ktorej EÚ funguje, sa však odvtedy výrazne zmenila, a preto je potrebné prispôsobiť tomu aj základné pravidlá, podľa ktorých EÚ funguje," povedal.

Občania členských krajín EÚ mali prostredníctvom CoFoE od mája minulého roka možnosť vyjadriť sa k fungovaniu Únie a navrhnúť zmeny. Plénum CoFoE nakoniec prijalo 49 návrhov zahŕňajúcich viac ako 300 opatrení na ich dosiahnutie v rámci deviatich širších tematických oblastí. Týmito návrhmi sa v súčasnosti zaoberá Európsky parlament, vlády členských krajín i Európska komisia.

"Inštitúcie EÚ teraz budú návrhy skúmať a na jeseň sa uskutoční podujatie, ktoré bude občanov informovať o tom, ako budú inštitúcie plniť svoje záväzky," povedal slovenský europoslanec s tým, že skutočný význam konferencie sa ukáže práve tam. Niektoré návrhy občanov už EÚ teraz realizuje, no mnohé sú behom na dlhú trať, dodal.

Bilčík upozornil, že každá reforma so sebou prináša aj riziká, že sa európske inštitúcie a členské krajiny nedohodnú na zmene pravidiel. "Som otvorený myšlienke, že otvoríme základné zmluvy, ale nie revolučnou cestou – skôr spôsobom, ktorý bude adresný a prinesie poučenie z kríz, ktoré sme tu mali za posledné roky," uviedol.

Slovenský europoslanec za jeden z nedostatkov konferencie označil menšie verejné povedomie o CoFoE vo viacerých členských krajinách vrátane SR. Bolo to podľa neho spôsobené čiastočne aj tým, že verejný priestor ovládla debata najskôr o pandémii a neskôr o ruskej agresii na Ukrajine.