Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 22. apríl 2025Meniny má Slavomír
< sekcia Slovensko

Blaha: Je takmer isté, že Veľká Británia odíde z EÚ, a to bez dohody

Ľuboš Blaha, archívna snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Na margo blížiaceho sa hlasovania britského parlamentu o tom, či požiada EÚ o odklad termínu odchodu zo spoločenstva, poznamenal, že to bude požiadavka posunúť ho z 29. marca maximálne na koniec júna.

Bratislava 14. marca (TASR) - Veľká Británia takmer na 100 percent odíde z Európskej únie (EÚ), a to bez dohody. Myslí si to predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD), ktorý v Londýne aj s ďalšími poslancami NR SR strávil posledné tri dni.

"Odchod bez dohody je zlé riešenie, ale treba začať pragmaticky rozmýšľať, ako usporiadať vzťahy. Práva našich občanov vo Veľkej Británii britská strana garantuje. Druhá vec sú naše bilaterálne vzťahy, a tu musíme zabrať. Máme možnosť sem prilákať britských investorov," povedal Blaha.

Na margo blížiaceho sa štvrtkového hlasovania britského parlamentu o tom, či požiada EÚ o odklad termínu odchodu zo spoločenstva, Blaha poznamenal, že to bude požiadavka posunúť ho z 29. marca maximálne na koniec júna. Na májové eurovoľby sa totiž britská strana nepripravuje. "Otázka je, aký bude zmysel predlžovania. Tam je taký pat, že to viac-menej zmysel nemá, len sa predlžuje agónia. Jediný význam, ktorý ja vidím, je, aby sa pripravila britská legislatíva na tvrdý odchod. Prípadný odklad Slovensko podporí," uistil.

Podpredseda eurovýboru Martin Klus (SaS) hodnotí situáciu vo veci brexitu ako chaos a neistotu. "Mali sme na vlastnej koži možnosť to vidieť, hovoriť s tými poslancami a ani jeden nevedel povedať, ako sa situácia vyvinie. Je zrejmé, že to štvrtkové hlasovanie by mohlo byť v duchu požiadania o predĺženie termínu. Otázne je, aké bude, či do konca júna, alebo o niekoľko rokov. Na tomto to celé bude stáť a padať," odhaduje Klus.

Tvrdí, že hneď ako Británia požiada o predĺženie termínu odchodu z EÚ, sa bude musieť britská premiérka Theresa Mayová stretnúť s lídrami EÚ. "Únia už totiž avizovala, že predĺženie bez konkrétnosti nebude ochotná podporiť. My sme im tlmočili, že z našej strany nebude problém s predĺžením, čo je pozícia slovenského parlamentu aj vlády. Je v záujme nás všetkých, aby sme sa dohodli na civilizovanom odchode," dodal Klus.

Podpredseda Zahraničného výboru NR SR Jaroslav Paška (SNS) vníma dianie okolo brexitu ako taktický postup Británie v tejto procedúre. "Na jednej strane sa usilujú o odchod, na druhej strane nie je pre nich prijateľná zmluva v podobe, ako ju dohodla Mayová s EÚ. Ísrka poistka, ktorú obsahuje, totiž umožňuje na dlhé roky viazať Severné Írsko ako súčasť EÚ. A to by pre Veľkú Britániu znamenalo stratu suverenity nad týmto územím. Ak Únia neobmedzí platnosť írskej poistky na nejakú reálnu lehotu, tento problém sa bude dlho vliecť a riešiť," myslí si Paška.

Za jediné východisko tak považuje dohodu o predĺžení termínu na odchod. "V záujme Britov je rozumný termín, ktorý by viedol ku skutočnosti, že írska poistka ako hlavný problém súčasnej zmluvy musí byť modifikovaná a riešená tak, aby bola v súlade s potrebami Británie," uzavrel.

Členka eurovýboru Veronika Remišová (OĽaNO) podotkla, že britskí poslanci si v stredu (13. 3.) síce odhlasovali, čo nechcú, teda brexit bez dohody, ale nik nevie jasne povedať, čo vlastne chcú. "Premiérka Theresa Mayová sa snaží presadiť často protichodné ciele, ktoré EÚ nemôže prijať. Brexit je dôsledkom nezodpovedných politikov, ktorí pred referendom neváhali zavádzať celý národ mnohými klamstvami. Namiesto problémov krajiny Veľká Británia už dva roky nerieši nič iné, len odchod z EÚ, a zaťažila tým aj ostatné členské štáty Únie," konštatuje opozičná poslankyňa.

Podľa jej slov chce teraz Británia viac času na rokovania o podmienkach odchodu, ale chaos s brexitom by mohol mať dosah na eurovoľby. "Slovensko a krajiny EÚ by v prvom rade mali mať na zreteli záujem európskeho spoločenstva. Predlžovať tento zmätok nikomu nepomáha, a keď sa Briti nevedeli medzi sebou dohodnúť od referenda o brexite, ťažko sa im podarí dohodnúť sa za dva mesiace," dodala.

V utorok (12. 3.) britskí poslanci druhýkrát hlasovali proti Mayovej dohode o brexite, v stredu parlament odmietol brexit bez dohody, teda tvrdý brexit. Vo štvrtok budú členovia Dolnej snemovne hlasovať o odklade brexitu do 30. júna.

ONLINE: Sledujeme dianie po úmrtí pápeža Františka

Vo veku 88 rokov v pondelok zomrel pápež František. Teraz.sk prináša ONLINE najnovšie informácie v súvislosti s úmrtím hlavy katolíckej cirkvi.

,aktualizované 

- Viac ako 200.000 ľudí by mohlo v sobotu prísť na Námestie sv. Petra vo Vatikáne pri príležitosti pohrebu pápeža Františka, uviedol v utorok na základe odhadov Výbor pre verejný poriadok a bezpečnosť pod vedením talianskeho ministerstva vnútra

- Oravou sa v utorok popoludní prehnala intenzívna búrka, ktorej následky v obci Babín v okrese Námestovo pomáhajú odstraňovať aj hasiči.

- Ruský prezident Vladimir Putin údajne Spojeným štátom ponúkol zastavenie bojov na Ukrajine pozdĺž súčasných frontových línií.

- Vo Zvolenskej Slatine po lokálnej búrke zatopilo viaceré pivnice rodinných domov, interiéry i dvory.

- Čínsky minister zahraničných vecí Wang I vyzval Britániu a Európsku úniu (EÚ), aby chránili multilaterálne obchodné systémy.

- Prezident Volodymyr Zelenskyj pripustil, že Ukrajina by v prípade uzavretia prímeria bola pripravená aj na priame rokovania s Ruskom.

- V muničnom sklade východne od Moskvy nahlásili silný výbuch. Explózia bola údajne zapríčinená požiarom, ktorý vznikol „porušením bezpečnostných predpisov“.

- Vláda by mohla požiadať Slovenskú akadémiu vied o vypracovanie kvantitatívnej analýzy na prítomnosť DNA a ďalších látok vo vybraných vzorkách vakcín proti ochoreniu COVID-19. S takýmto návrhom chce na stredajšie rokovanie kabinetu prísť premiér Robert Fico.

- Českí hasiči približne po 22 hodinách lokalizovali rozsiahly požiar plastov pri obci Rynholec v Stredočeskom kraji. Oheň sa už nešíri, zásah však bude podľa odhadu trvať ešte niekoľko dní.

- Izraelské orgány našli pozostatky 40-ročného muža, ktorý sa v pondelok stratil na pobreží mesta Chadera krátko po ohlásení útoku žraloka.

- Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová verí, že existuje priestor na rokovania Európskej únie (EÚ) s USA o clách.

- V okresoch Námestovo, Košice, Košice-okolie a Tvrdošín sa môžu vyskytnúť prívalové povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahy prvého stupňa a pre okres Námestovo druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Dánska vláda plánuje minúť 4 miliardy dánskych korún (536 miliónov eur) na nákup 26 plavidiel určených na hliadkovanie, riešenie únikov ropy a dohľad nad podmorskými káblami, vyhlásil minister obrany Troels Lund Poulsen.

- Nemecká Spolková spravodajská služba (BND) nemá povinnosť zverejniť závery vyšetrovania o pôvode vírusu Sars-CoV-2 spôsobujúceho ochorenie COVID-19, uviedol nemecký Spolkový správny súd.

- V sobotu (26. 4.) by mohol byť na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka štátny smútok. Vyplýva to z materiálu, ktorý na rokovanie vlády predložil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Kabinet má o jeho vyhlásení rozhodnúť v stredu (23. 4.).

- Americký výrobca lietadiel Boeing oznámil, že predá časti svojej divízie Digital Aviation Solutions súkromnej investičnej spoločnosti Thoma Bravo za 10,55 miliardy USD (9,29 miliardy eur).

- Slovenský hokejista Martin Fehérváry nedohrá sezónu v zámorskej NHL. Dvadsaťpäťročný obranca Washingtonu Capitals utrpel v závere základnej časti zranenie pravého kolena a musel absolvovať operáciu menisku.

- Vladimír Országh povedie slovenskú hokejovú reprezentáciu v pozícii hlavného trénera aj na tohtoročných majstrovstvách sveta vo Švédsku a Dánsku. Taktovku preberie po Craigovi Ramsaym, ktorému aktuálny zdravotný stav po zápale pľúc neumožňuje účasť na šampionáte.

- Česko bude na pohrebe pápeža Františka, ktorý sa uskutoční v sobotu vo Vatikáne, zastupovať premiér Petr Fiala.

- Švédsko, Fínsko, Nórsko a Litva plánujú posilniť svoje obranné kapacity v oblasti Baltského mora spoločným nákupom niekoľkých stoviek bojových vozidiel CV90.