Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Boj proti environmentálnej kriminalite chce rezort vnútra zefektívniť

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Dano Veselský

Evirokriminalita má podľa ministerstva významný vplyv nielen na životné prostredie, ale aj na spoločnosť a hospodárstvo jednotlivých krajín.

Bratislava 10. januára (TASR) - K efektívnejšiemu boju proti environmentálnej kriminalite majú prispieť legislatívne zmeny, materiálne a personálne posilnenie príslušných štátnych orgánov a organizácií, zvýšenie verejného povedomia, ale aj medzirezortná spolupráca a posilnenie medzinárodnej spolupráce. Ráta s tým Akčný plán boja proti environmentálnej kriminalite na roky 2020 až 2025, ktorý Ministerstvo vnútra (MV) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Evirokriminalita má podľa ministerstva významný vplyv nielen na životné prostredie, ale aj na spoločnosť a hospodárstvo jednotlivých krajín. "Len rozsah protiprávnej činnosti pri neoprávnenom nakladaní s odpadmi dosiahol v roku 2018 sumu 936.000 eur," ilustruje rezort. Ako doplnil, v prípade, že by táto trestná činnosť bola eliminovaná, finančné prostriedky v tejto výške by tvorili tržby podnikateľských subjektov, ktoré by z nich odvádzali dane, poplatky do Environmentálneho fondu či hradili mzdy zamestnancov.

Do konca februára 2020 má podľa plánu vzniknúť stála strategická koordinačná skupina pre boj s environmentálnou trestnou činnosťou. Zastúpenie v nej majú mať rezorty spravodlivosti, životného prostredia, práce, sociálnych vecí a rodiny, ale aj Prezídium Policajného zboru SR, Generálna prokuratúra SR, Najvyšší súd SR a Slovenská inšpekcia životného prostredia.

Raz ročne skupina vypracuje strategické hodnotenie stavu environmentálnej kriminality, v ktorom stanoví priority boja proti tomuto druhu kriminality. Východiskom majú byť štatistiky z predchádzajúceho roka. Skupina má prijímať tiež opatrenia na riešenie problémov, a to predovšetkým prostredníctvom návrhov legislatívnych zmien, mezirezortných dohôd a dohôd o vzájomnej spolupráci a interných rozhodnutí v rámci svojej pôsobností orgánov. Vyhodnocovať sa majú aj dopady opatrení, vrátane identifikácie štatistických ukazovateľov.

Plán počíta aj s vytvorením odborných koordinačných skupín pre oblasti, ako sú nelegálne nakladanie s odpadmi, pytliactvo, nelegálny obchod s ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov či potravinovej bezpečnosti. Odborné skupiny majú pravidelne hodnotiť stav odhaľovania, dokumentovania, prejednávania alebo vyšetrovania protiprávnych konaní v danej oblasti. Správu budú doručovať strategickej koordinačnej skupine.

Ďalšími povinnosťami odborných skupín bude viesť prehľad o kontaktných osobách jednotlivých orgánov činných v trestnom konaní a expertoch schopných poskytnúť odborné vyjadrenia a znalecké posudky, identifikovať problémy z praxe a vypracovávať návrhy na ich riešenie, koordinovať preventívno-bezpečnostné akcie a medzinárodné bezpečnostné akcie, určovať priority informačných kampaní a vymieňať informácie medzi jednotlivými subjektami. Podobné úlohy majú napĺňať aj regionálne koordinačné pracovné skupiny.