Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Slovensko

Boj so šírením inváznych nepôvodných druhov rastlín sa zintenzívni

Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Odstraňovať invázne druhy rastlín zo svojho pozemku a starať sa o pozemok tak, aby sa zamedzilo ich opätovnému šíreniu, by mal povinne vlastník, správca alebo užívateľ pozemku.

Bratislava 10. mája (TASR) - Boj so šírením inváznych nepôvodných druhov rastlín sa zintenzívni. Poslanci Národnej rady (NR) SR v piatok schválili zákon o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov z dielne Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Právna úprava má napríklad umožniť Štátnej ochrane prírody SR pri odstraňovaní inváznych nepôvodných druhov vstupovať aj na cudzí pozemok.

Odstraňovať invázne druhy rastlín zo svojho pozemku a starať sa o pozemok tak, aby sa zamedzilo ich opätovnému šíreniu, by mal povinne vlastník, správca alebo užívateľ pozemku, prípadne užívateľ rybárskeho alebo poľovného revíru. Za nedodržanie tejto povinnosti majú hroziť sankcie, právnickej osobe až do výšky 9958,17 eura a fyzickej osobe až do výšky 3319,78 eura.



Zákon tiež zavádza do opatrení na elimináciu šírenia a zabezpečenia odstraňovania inváznych nepôvodných druhov systémové prvky - národnú stratégiu a akčné plány. Po novom sa tiež problematike inváznych nepôvodných druhov okrem MŽP SR, Slovenskej inšpekcie životného prostredia a okresných úradov majú venovať aj Štátna veterinárna a potravinová správa SR, Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky a colné úrady.

Po schválení parlamentom a podpise prezidentom SR by nová legislatíva mala nadobudnúť účinnosť 1. augusta tohto roka. Problematiku inváznych druhov doteraz riešil zákon o ochrane prírody a krajiny.

Národná rada odsúhlasila aj novelu zákona o obmedzení používania určitých nebezpečných látok v elektrických zariadeniach a elektronických zariadeniach. Tú takisto predložil envirorezort.

Právnou úpravou sa má uplatniť európska smernica. "Smernica napomáha predchádzaniu vzniku odpadu, čo zahŕňa opatrenia na zníženie obsahu škodlivých látok v materiáloch a výrobkoch. Znižovanie množstva nebezpečných látok v odpade z elektrických a elektronických zariadení je v konečnom dôsledku prínosné pre nakladanie s týmto odpadom. Podporuje opätovné použitie výrobkov a recykláciu použitých materiálov, a tým aj obehové hospodárstvo," píše sa v predkladacej správe.