Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 28. december 2024
< sekcia Slovensko

Bratislava víta návrh na Ústavný súd pre miestne referendum

Na snímke Ústavný súd SR v Košiciach 26. októbra 2022. Foto: TASR - František Iván

Košický magistrát právo prezidentky rešpektuje.

Bratislava 19. októbra (TASR) - Mesto Bratislava víta, že sa prezidentka Zuzana Čaputová obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR pre podmienky platnosti miestneho referenda. Hovorca hlavného mesta Peter Bubla zdôraznil, že od začiatku boli presvedčení o protiústavnosti legislatívy. Košický magistrát právo prezidentky rešpektuje, reagoval hovorca mesta Dušan Tokarčík. Zmeny prijal parlament v máji tohto roka. Ústavný súd už potvrdil, že ich posúdi.

"Od momentu schválenia zákona sme boli presvedčení, že zákon nie je v súlade s ústavou, lebo pre miestne referendum v Bratislave nastavuje iné podmienky, aké platia v ostatných mestách a obciach, hoci na to neexistuje žiaden špeciálny dôvod. Okrem negatívneho vzťahu niektorých poslancov, autorov legislatívnej zmeny, k nášmu mestu," uviedol pre TASR Bubla.

Mesto Košice rešpektuje právo prezidentky podať návrh na Ústavný súd, ak sa domnieva, že zákon odporuje Ústave SR alebo ústavným zákonom. "Rovnako bude mesto rešpektovať rozhodnutie Ústavného súdu k tomuto návrhu," doplnil pre TASR Tokarčík.

Dodal, že aj prostredníctvom Únie miest Slovenska sa zapájajú do medzirezortného pripomienkového konania v prípade legislatívy, ktorá sa týka samospráv, ale zmenu kvóra na miestne referendum neriešili, keďže išlo o poslanecký návrh predložený až počas prerokovania iného návrhu zákona.

Prezidentka sa pre podmienky platnosti miestneho referenda na Ústavný súd SR obrátila v septembri, ten jej návrh minulý týždeň prijal v celom rozsahu. Hlava štátu je presvedčená, že novelizačný predpis porušuje rovnosť volebného práva vo vzťahu k obyvateľom Bratislavy a Košíc, lebo ich hlasom v referende je priznávaná iná váha ako hlasom obyvateľov iných obcí.

K úprave došlo v rámci novelizácie viacerých zákonov súvisiacich s novou stavebnou legislatívou, voči čomu prezidentka taktiež namieta. Cieľom malo byť podľa predkladateľov posilnenie volebného práva občanov v samospráve tým, že sa uľahčí a zefektívni mestské a miestne referendum.