Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Slovensko

Fico na konferencii CPAC: Európa dnes potrebuje rozmanitosť názorov

Premiér SR Robert Fico (Smer-SD) na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) vo Washingtone 21. februára 2025. Foto: TASR/AP

Fico zároveň zdôraznil, že teší na spoluprácu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Washington 21. februára (TASR) - Európa dnes potrebuje rozmanitosť názorov, pretože politika jediného správneho názoru ju ničí a tí, ktorí idú "proti prúdu", sú odsúvaní na okraj a trestaní, slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) uviedol vo svojom piatkovom prejave na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) vo Washingtone.

Fico zároveň zdôraznil, že sa teší na spoluprácu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

"Môj priateľ, maďarský premiér Viktor Orban, sa nedávno sťažoval, samozrejme s úsmevom na tvári, že sa roky snažil nastaviť zrkadlo EÚ a tento proces bol extrémne zdĺhavý. A potom prišiel Donald Trump a podarilo sa mu to dokázať v priebehu niekoľkých dní," Fico vyhlásil vo svojom prejave.

Premiér SR Robert Fico (Smer-SD) na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) vo Washingtone 21. februára 2025.
Foto: TASR/AP


Podľa Fica nikto nespochybňuje, že ruská invázia na Ukrajinu bola porušením medzinárodného práva. Dodal však, že Rusko na ňu malo "vážne bezpečnostné dôvody", nakoľko Západ Moskvu dlhodobo "zavádzal" v otázke rozširovania NATO. Ukrajina sa podľa neho stala obeťou zlej geopolitickej stratégie Západu, ktorej cieľom je politicky a ekonomicky oslabiť Rusko. Zopakoval, že politika "neobmedzenej vojenskej, finančnej a politickej podpory" pre Ukrajinu, v kombinácii so sankciami voči Rusku, sa zjavne minula účinkom.



Fico je podľa vlastných slov prekvapený správaním EÚ a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskeho, ktorí "tri roky presadzovali vojnu na Ukrajine" a dnes sa snažia "natlačiť" do mierových rokovaní medzi Spojenými štátmi a Ruskom. "Čoraz viac to začína vyzerať, že prezident Zelenskyj v skutočnosti potrebuje túto vojnu," vyhlásil Fico. "Kým vojna trvá, nemôžu sa konať demokratické voľby. Tých sa Zelenskyj zvlášť obáva," konštatoval.

Fico poukázal, že britský líder Winston Churchill po skončení druhej svetovej vojny v roku 1945 prehral voľby. "Kým trvá vojna, je náročné vyšetriť, kde končí značná časť [európskych] financií, pridelených Ukrajine a kde končí obrovská časť zbraní. Zelenskyj vie, že kým vojna trvá, má absolútnu podporu zo strany EÚ," vyhlásil. Zopakoval, že EÚ by mala za každú cenu pomôcť novej americkej administratíve ukončiť "nezmyselné zabíjanie" na Ukrajine - aj za cenu, že mierové riešenie nebude korešpondovať s ideou spravodlivého mieru pre Ukrajinu či jej územnú celistvosť - a nesnažiť sa klásť prekážky Trumpovi, čo si v sále vyslúžilo potlesk.

Fico varoval pred "nebezpečnou radikalizáciou" liberálnej a progresívnej ideológie a v tomto kontexte spomenul pripravovanú novelizáciu Ústavy SR, kde chce zakotviť, že na Slovensku existujú len dve pohlavia - muž a žena - a umožniť adopcie detí len manželským párom. Kritizoval aj povinné kvóty v rámci EÚ na prerozdeľovanie migrantov.

Spomenul aj svoje stretnutie so šéfom amerického Úradu pre efektivitu štátnej správy (DOGE) Elonom Muskom, ktorý plánuje zrušiť Agentúru Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID). Fico vyhlásil, že USAID financovala na Slovensku média a mimovládne organizácie, ktoré sa vďaka jej prostriedkom stali aktívnymi protivládnymi účastníkmi politického boja, bez akejkoľvek "politickej zodpovednosti voči občanom". Zdôraznil, že je nutné vyžadovať transparentnosť a zároveň rozlišovať medzi užitočnými projektami a "zjavným zasahovaním do vnútorných záležitostí" iných krajín.

V závere svojho prejavu uviedol, že rovnako ako nová americká administratíva, aj Slovensko chce férové a recipročné vzťahy medzi krajinami a vyzval Spojené štáty na spoluprácu a hľadanie takých riešení, ktorá odstránia názorové nezhody bez nutnosti zavádzať clá a roztáčať tak špirálu odvetných opatrení.

Poslanci začali rokovanie návrhom k zmene štatútu volebnej komisie

V piatok poslanci o prerokovaných bodoch hlasovať nebudú. Najbližšie hlasovanie ich tak čaká v utorok 15. apríla.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.