Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. máj 2025Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Slovensko

M. Černák uzavrel s prokurátorom dohodu v prípade 16 vrážd

Mikuláš Č., archívna snímka. Foto: TASR Dušan Hein

V platnosti zostáva doživotný trest odňatia slobody s nárokom na podmienečné prepustenie.

Martin 17. decembra (TASR) - Bývalý bos banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák uzatvoril v utorok na Okresnej prokuratúre (OP) v Martine dohodu o vine a treste, ktorá sa týka 16 vrážd. Po uzatvorení dohody o tom informoval prokurátor martinskej OP Martin Kováč.

Doplnil, že v platnosti zostáva doživotný trest odňatia slobody s nárokom na podmienečné prepustenie. "Stíhaný bol za 14 skutkov kvalifikovaných ako trestné činy vraždy a dva skutky kvalifikované ako trestné činy všeobecného ohrozenia, lebo vraždy vykonali nástražným výbušným systémom," uviedol Kováč.

"Obvinený prijal v rámci dohody prokurátorom navrhnutý trest, v tomto prípade išlo o upustenie od uloženia súhrnného trestu. Taktiež prijal aj prokurátorom navrhnuté ochranné opatrenie, a to zhabanie veci - piatich strelných zbraní. Zároveň s poškodenými uzatvoril dohodu o náhrade škody," dodal prokurátor OP.

V tejto súvislosti prinášame chronológiu jeho kauzy.



17. decembra 1997 - Polícia vyhlásila celoštátne pátranie po vtedy 31-ročnom Mikulášovi Černákovi, 29-ročnom Milošovi K. a 29-ročnom Jánovi K. ktorí boli podozriví zo závažnej trestnej činnosti.

19. decembra 1997 - Bývalý vodič autobusu, podnikateľ a chovateľ tigrov Mikuláš Černák, označovaný médiami za bosa podsvetia, sa vydal do rúk polície. Tá ho obvinila z vydierania stredoslovenských podnikateľov a neskôr aj z vraždy Poliaka Grzegorza Szymaneka. Okresný súd v Trenčíne vzal Mikuláša Černáka do väzby.

28. januára 2000 - Krajský súd v Banskej Bystrici Mikuláša Černáka odsúdil za vydieranie, branie rukojemníka a vraždu na 15 rokov väzenia. Odsúdený sa odvolal.

7. februára 2001 - Najvyšší súd SR potvrdil Mikulášovi Černákovi iba trest za vydieranie v dĺžke osem a pol roka. Obžalobu z vraždy Szymaneka zamietol pre nedostatok dôkazov.

8. februára 2001 - Zvýšenú policajnú ochranu začali využívať vybraní ústavní činitelia po rozsudku Najvyššieho súdu SR v procese s Mikulášom Černákom a spol. Potvrdil to minister vnútra SR Ladislav Pittner.

29. novembra 2002
- Krajský súd v Trenčíne podmienečne prepustil Mikuláša Černáka za dobré správanie. Mikuláš Černák o niekoľko hodín opustil väznicu.

30. decembra 2002 - Vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda obvinil Mikuláša Černáka z výtržníctva na lyžiarskom svahu na Štrbskom plese. Polícia Mikuláša Černáka obvinila, prokuratúra podnet odmietla.

19. marca 2003 - Najvyšší súd SR zrušil rozhodnutie Krajského súdu v Trenčíne o podmienečnom prepustení Mikuláša Černáka z väzenia. Mikuláš Černák medzitým ušiel do Českej republiky, tam ho polícia chytila a v auguste 2003 ho vrátili české orgány na Slovensko.

4. apríla 2005 - Polícia obvinila Černáka zo zosnovania vraždy člena konkurenčného gangu Petra Klešča v roku 1997.

28. októbra 2005 - Vyšetrovatelia obvinili Mikuláša Černáka z vraždy Imricha Oláha, podozrivého z vraždy Róberta Remiáša. Remiáš mal byť spojkou svedka v prípade únosu syna bývalého prezidenta SR Michala Kováča.

22. decembra 2005 - Mikuláša Černáka obvinili z vraždy dvoch údajných členov dunajskostredského podsvetia Emila Potáscha a Milana Siposa v roku 1997.

17. februára 2006 - Mikuláša Černáka obvinili z vraždy podnikateľa Mariána Karcela, ktorý svedčil proti Černákovi a tvrdil, že ho Černák donútil pod cenu predať svoj penzión. Karcela zavraždili v roku 2000.

5. apríla 2006 - Polícia obvinila Mikuláša Černáka z vraždy údajného člena podsvetia Pavla Lenharta, ktorého zabili v roku 1997.

20. októbra 2006 - Okresný súd v Prešove zbavil Mikuláša Černáka obžaloby v prípade vraždy Klešča.

21. decembra 2006 - Okresný súd v Banskej Bystrici rozhodol, že Mikuláš Černáka má byť prepustený z väzby, v ktorej bol pre podozrenie z vraždy Oláha a Karcela. Na tento prípad sa podľa súdu vzťahovala takzvaná zásada špeciality, podľa ktorej slovenské orgány môžu stíhať obvineného za ten skutok, pre ktorý ho vydali z ČR do SR.

23. decembra 2006 - Generálna prokuratúra požiadala české súdy o rozšírenie súhlasu na trestné stíhanie Mikuláša Černáka za vraždy údajného policajného informátora Jozefa Filipa a bývalého policajta Gustáva Slivenského. Oboch zavraždili v 90. rokoch.

26. januára 2007 - Vrchný súd v Prahe potvrdil rozhodnutie pražského mestského súdu, že Slovensko môže stíhať Mikuláša Černáka za vraždy Filipa a Slivenského.

1. februára 2007 - Krajský súd v Banskej Bystrici potvrdil rozhodnutie nižšieho súdu a Mikuláša Černáka prepustil z väzby. Pri východe z väznice ho polícia zatkla pre prípad vraždy Slivenského a Filipa.

2. februára 2007 - Okresný súd v Prešove poslal Mikuláša Černáka do väzby pre vraždy Slivenského a Filipa.

18. januára 2008 - Generálny prokurátor Dobroslav Trnka potvrdil, že generálna prokuratúra podala na Krajský súd v Banskej Bystrici návrh na obnovenie procesu s Mikulášom Černákom obžalovaným z vraždy poľského podnikateľa Szymaneka.

25. septembra 2008 - Okresný súd v Prešove prijal obžalobu prokuratúry, ktorá Mikuláša Černáka obvinila zo šiestich vrážd a organizovania ďalšej vraždy. Podľa obžaloby Černák zavraždil Filipa a Slivenského a údajných členov podsvetia Štefana, Lenharta, Siposa a Potáscha. K obvineniam pribudla aj Karcelova vražda.

10. novembra 2008 - Pred Okresným súdom v Prešove sa začal proces, v ktorom Mikuláša Černáka obžalovali zo šiestich vrážd a organizovania ďalšej vraždy. V prvý deň procesu obžalovaný priznal, že sa na niektorých vraždách zúčastnil, poprel však, že by sám vraždil.

28. januára 2009 - Prokuratúra podala na Okresný súd v Prešove ďalšiu obžalobu na Mikuláša Černáka. Išlo o objednávku vraždy nepohodlného svedka Miroslava Vlčeka v roku 1993.

9. - 10. marca 2009 - Mikuláš Černák vypovedal pred prešovským súdom šesť hodín. Počas jeho výpovede verejnosť a médiá z procesu vylúčili. Obžalovaný sa nepriznal ani k jednej vražde.

21. októbra 2009 - Mikuláš Černák sa vo svojej záverečnej reči nečakane priznal k vražde Filipa z roku 1994. Spáchanie ostatných skutkov poprel, svoju kriminálnu minulosť čiastočne oľutoval.

10. novembra 2009 - Okresný súd v Prešove odsúdil Mikuláša Černáka na výnimočný, doživotný trest odňatia slobody.

26. januára 2010 – Na Okresnom súde v Prešove sa začalo hlavné pojednávanie s bývalým najobávanejším mužom slovenského podsvetia Mikulášom Černákom, obžalovaným zo zosnovania a riadenia vraždy Miroslava Vlčeka z Telgártu.

22. septembra 2010 – Senát Krajského súdu v Prešove zamietol odvolanie obžalovaného Mikuláša Černáka proti rozsudku prvostupňového súdu. Potvrdil teda verdikt, ktorým ho okresný súd uznal vinným z účasti na šiestich vraždách, objednávky usmrtenia podnikateľa Mariána Karcela a v novembri minulého roka ho odsúdil na výnimočný doživotný trest odňatia slobody.

4. decembra 2013 - Banskobystrický bos Mikuláš Černák odsúdený za šesť vrážd neuspel so svojím dovolaním na Najvyššom súde SR voči verdiktu Krajského súdu v Prešove z roku 2010, čo znamenalo, že zostal naďalej za mrežami.

20. mája 2014 – Okresný súd v Banskej Bystrici oslobodil Mikuláša Č. spod obžaloby, ktorá ho vinila z vraždy Imricha Oláha. Podľa obžaloby ho mal spolu s komplicmi usmrtiť 4. októbra 1997 v kancelárii svojej niekdajšej firmy Renox v Banskej Bystrici.

17. marca 2015 - Mikuláš Černák, odsúdený na doživotie za viacero vrážd, sa môže teoreticky dostať na slobodu z ilavskej väznice v roku 2023. Černák bol v roku 1997 do roku 2006 vo výkone trestu vo výške osem a pol roka za vydieranie. Od roku 2007 už bol odsúdený na doživotie. V zmysle Trestného zákona môže byť osoba odsúdená na doživotie podmienečne prepustená najskôr po 25 rokoch výkonu tohto trestu. Jeho žiadosť však musí schváliť príslušný súd.

19. marca 2015 – Okresný súd v Banskej Bystrici už po druhý raz oslobodil Mikuláša Č. obžalovaného v kauze vraždy Imricha Oláha, ku ktorej malo dôjsť pred vyše 17 rokmi.

9. apríla 2015 - Mikuláš Černák, odsúdený na doživotie za viacero vrážd, sa priznal k vražde šéfa košického podsvetia Róberta Holuba. Černák podľa vlastných slov chce spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní pri objasnení 32 mafiánskych vrážd.

12. januára 2016 – Až na tretí raz Okresný súd v Banskej Bystrici odsúdil Mikuláša Černáka v kauze starej vraždy Imricha Oláha, ku ktorej došlo pred vyše 18 rokmi. Ten istý senát, ktorý ho spod obžaloby už dva razy oslobodil, ho uznal vinným z trestného činu vraždy spáchanej formou spolupáchateľstva, trest mu však neuložil.

27. júna 2016 - Okresný súd Bratislava I schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel banskobystrický bos Mikuláš Černák s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry v prípade vraždy východoslovenského bosa Róberta Holuba a jeho ochrankára Štefana Fabiána z roku 1997.

7. novembra 2019 – V procese s Mikulášom Černákom a Jánom K., obžalovanými z vraždy poľského podnikateľa Grzegorza Szymaneka v roku 1997, padli rozsudky. Okresný súd v Banskej Bystrici uznal Mikuláša Černáka vinným, ale trest mu neuložil, keďže si odpykáva doživotie. Podnikateľa Jána K., ktorý bol na slobode, takisto uznal vinným a vymeral mu osem rokov väzenia. Obhajoba ešte v súdnej sieni zahlásila odvolanie voči rozsudku všetkým výrokom v rozsudku, ako aj celému konaniu pred súdom.

Na celom Slovensku hrozia vo štvrtok popoludní búrky

Výstraha platí pre celé územie krajiny od 14.00 h do polnoci.

- Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravuje legislatívnu zmenu týkajúcu sa eReceptu. Plánuje ju predložiť na júnovú schôdzu parlamentu. Vyplýva to zo stanovísk rezortu a Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) pre TASR.

- Hokejisti Dallasu Stars vyhrali v prvom finále Západnej konferencie zámorskej NHL nad Edmontonom Oilers 6:3 a ujali sa tak vedenia v sérii. Päť gólov pridali domáci v záverečnom dejstve, pričom najproduktívnejší bol útočník Tyler Seguin s 2 gólmi a asistenciou.

- Izraelský Úrad pre koordináciu vládnych aktivít na palestínskych územiach (COGAT), ktorý dohliada na civilné záležitosti na palestínskych územiach, informoval, že v stredu vstúpilo do Pásma Gazy 100 kamiónov s humanitárnou pomocou.

- Futbalisti Tottenhamu Hotspur viedli po prvom polčase stredajšieho finále Európskej ligy nad Manchestrom United 1:0. V závere úvodnej polovice si loptu do vlastnej bránky sťukol Luke Shaw.

- Srbský tenista Novak Djokovič dosiahol prvé víťazstvo v tohtoročnej antukovej sezóne. Dvadsaťštyrinásobný grandslamový šampión uspel v 2. kole dvojhry na upršanom turnaji ATP v Ženeve, keď zdolal Maďara Mártona Fucsovicsa hladko 6:2, 6:3.

- Americký prezident Donald Trump prijal v stredu v Bielom dome prezidenta Juhoafrickej republiky (JAR) Cyrila Ramaphosu. Trump stretnutie využil na to, aby juhoafrického prezidenta konfrontoval so svojimi obvineniami o tom, že v JAR dochádza ku genocíde.

- Koaličná strana Hlas-SD pripravila „konkrétny návrh“ na zmenu financovania politických strán. Na sociálnej sieti o tom informoval minister vnútra a predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok.

- Belgické úrady požiadali Európsky parlament (EP), aby odobral imunitu piatim europoslancom – Fulviovi Martusciellovi, Giusii Princiovej, Salvatoremu de Meoovi (všetci EPP/Taliansko), Danielovi Attardovi (S&D/Malta) a Nikolovi Minčevovi (Obnovme Európu/Bulharsko).

- Vo štvrtok (22. 5.) treba na Slovensku počítať s búrkami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy prvého stupňa pre celé územie krajiny. SHMÚ o tom informoval na svojom webe.

- Na základe návrhu Hlavnej prokuratúry v Budapešti súd v stredu vzal do väzby na jeden mesiac občana Ukrajiny, ktorý bol zadržaný pre podozrenie zo špionáže a iných trestných činov.

- Ekonóm Martin Kahanec bol ako prvý Slovák vymenovaný za člena Skupiny hlavných vedeckých poradcov (GCSA) Európskej komisie (EK). Bude poskytovať nezávislé vedecké poradenstvo pre eurokomisárov k viacerým témam a zlepšovať tým kvalitu legislatívy EÚ.

- Pri pokuse o nedovolenú nočnú plavbu cez Lamanšský prieliv z Francúzska do Británie zomreli v stredu žena a osemročný chlapec, informovalo francúzske námorníctvo. Obete našli v bezvedomí na palube malého člna s ďalšími takmer 80 migrantmi na severe Francúzska.

- Výrazné zvýšenie zadlženia Slovenska, deficit horší ako počas kríz či najhoršie ratingy SR za 20 rokov. Aj to sú výsledky práce súčasného ministra financií Ladislava Kamenického za uplynulého 1,5 roka, ktorý len škodí verejným financiám, vyhlásil v stredu Matovič.

- Najväčšou výzvou pre Ministerstvo financií (MF) SR v najbližšom období je príprava rozpočtu na budúci rok. Rezort však pripravuje aj projekt QR platieb, ktoré by mohli začať skúšobne fungovať už v novembri tohto roka.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR zamietlo odvolanie prokurátora v prípade údajného zasahovania do predvolebnej kampane pred prezidentskými voľbami zo strany ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) príspevkom na sociálnej sieti.

- Pyrotechnici zneškodnili ručný granát z druhej svetovej vojny, ktorý v stredu objavil v areáli strednej školy v meste Bayreuth v spolkovej krajine Bavorsko jeden z jej žiakov. TASR o tom informuje podľa agentúry DPA.

- Británia spolu s viacerými západnými spojencami v stredu upozornili na ruskú kybernetickú kampaň, ktorá sa zameriava na subjekty poskytujúce podporu pre Ukrajinu, ako sú napríklad západné logistické a technologické spoločnosti.

- Stav nebezpečenstva v okolí obce Hustopeče nad Bečvou, kde vo februári havaroval vlak s cisternami s toxickým benzénom, bude trvať minimálne do 26. júna. O jeho predĺžení rozhodla v stredu na žiadosť hajtmana Olomouckého kraja česká vláda.

- Súčasná vláda od svojho nástupu v roku 2023 zastabilizovala rozvrátené verejné financie, ktoré po predchádzajúcich vládach zdedila v najhoršom stave v celej Európskej únii (EÚ).

- Ukrajinská pohraničná stráž zabránila v úteku z krajiny približne 49.000 mužom v brannom veku od februára 2022, keď Ukrajinu napadlo Rusko.