Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Slovensko

NAKA obvinila viacero osôb, zločinecká skupina mala diskreditovať OČTK

Na snímke zľava prezident Policajného zboru Štefan Hamran, prvý viceprezident Policajného zboru Branko Kišš a riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Danko počas tlačovej konferencie na tému – Rozuzlenie 17. augusta 2023 v Bratislave. Foto: TASR – Jakub Kotian

Medzi obvinenými sú podnikateľ Peter K., bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír P., príslušník SIS Michal A., bývalý príslušník NAKA Ján K. a bývalý príslušník SIS Martin C.

Bratislava 17. augusta (TASR) - Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Rozuzlenie vo štvrtok obvinila viacero osôb. Obvinenie piatich ľudí sa týka zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní (OČTK). Dve osoby boli obvinené pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa z pomsty. Policajný prezident Štefan Hamran o tom informoval na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Medzi obvinenými sú podnikateľ Peter K., bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír P., príslušník SIS Michal A., bývalý príslušník NAKA Ján K. a bývalý príslušník SIS Martin C., ktorého aj zadržali. Ďalší dvaja policajti boli zadržaní ako podozriví.

Snahu účelovo vyvolať zdanie nezákonného postupu vyšetrovateľov NAKA a spochybniť vyšetrovanie kauzy Očistec vyšetrovala pôvodne skupina okolo Jána Čurillu. Ako priblížil Hamran, trestné konanie zastavil generálny prokurátor. Prípad prevzala iná skupinka zo zložky Stred NAKA. "Dospeli k tomu istému záveru, že v tejto krajine sa kradlo, v tejto krajine sa korumpovalo a korupcia bola prítomná na najvyšších miestach. Dospeli k záveru, že polícia bola unesená, boli tu politické nominácie, Policajný zbor nebol riadený prezidentom, ale oligarchami," komentoval Hamran. Nové trestné stíhanie sa začalo v apríli 2022.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka reagoval, že v trestnej veci osobne nekonal a nevydal žiadne rozhodnutie. "A to ani prezidentom PZ spomínané rozhodnutie podľa paragrafu 363 Trestného poriadku o zrušení uznesenia o začatí trestného stíhania," priblížil na sociálnej sieti. Pri uznesení podľa paragrafu 363 Trestného poriadku nejde podľa neho o rozhodnutie jedného muža. Žilinka zároveň odmietol, že by rozhodoval pod tlakom z dôvodu vydierania či z korupčných dôvodov.

Na spoločné konanie bola vec spojená s ďalším prípadom, v ktorom sa vyšetruje zneužívanie právomoci verejného činiteľa z pomsty. Obvineniu čelí okrem bývalého príslušníka SIS Vladimíra P. aj príslušník Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Roman K. Podozriví sú z účelového zbavenia sa nepohodlných príslušníkov NBÚ, účelových postavení mimo služby a vytvorenia vopred dohodnutej nepravdivej správy SIS.

Polícii sa nepodarilo zadržať všetky osoby, ktoré mala v úmysle. Ako načrtol Hamran, niektoré kľúčové osoby sú na dovolenke, niektoré už komunikujú s políciou, jedna osoba nekomunikuje, je stratená a dohľadáva sa. Zadržaní boli obvinený Martin C. a dvaja podozriví policajti Michal V. a Jozef K. Riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko doplnil, že neboli použití kukláči ani donucovacie prostriedky.

Policajný prezident poukázal tiež na rozsah vyšetrovacieho spisu, ktorý má päť zväzkov, 1200 strán, sedem utajovaných a neutajovaných príloh. Upozornil tiež, že trestné konania sa začali ešte v októbri 2021 a druhé v apríli 2022. Odmietol tak, že ide o manipuláciu konaní pred voľbami.