Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Pellegrini v Prahe: Krajiny EÚ majú právo na vlastný energetický mix

Na snímke sprava predsedovia vlád SR Peter Pellegrini, Poľska Mateusz Morawiecki, ČR Andrej Babiš, Rakúska Sebastian Kurz a Maďarska Viktor Orbán počas tlačovej konferencie po spoločnom stretnutí predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Rakúska v budove Národného múzea v Prahe 16. januára 2020. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Pätica štátnikov si ešte pred rokovaním uctila spoločne pred budovou pražského Národného múzea na Václavskom námestí pamiatku študenta histórie Jana Palacha.

Praha 16. januára (TASR) - Členské štáty Európskej únie majú mať právo na vlastný energetický mix a technologickú neutralitu a malo by byť rešpektované rozhodnutie každého štátu, akým spôsobom bude vyrábať elektrickú energiu. Po stretnutí predsedov vlád krajín V4 so staronovým rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom v budove Národného múzea v Prahe to vo štvrtok vyhlásil slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Na spoločnej tlačovej konferencii s českým premiérom Andrejom Babišom, maďarským premiérom Viktorom Orbánom, predsedom poľskej vlády Mateuszom Morawieckým a rakúskym kancelárom Pellegrini Kurza a rakúskych občanov uistil, že dostavba jadrovej elektrárne Mochovce prebieha v zmysle všetkých predpisov a že je v maximálnej miere zvyšovaná bezpečnosť celého atómového zariadenia. "Slovenská republika bude pokračovať v dobudovaní tohto zdroja, pretože Slovensko si chce splniť svoj záväzok a do roku 2050 mať uhlíkovo neutrálnu ekonomiku," uviedol Pellegrini s dôvetkom, že jadrová energia pre Slovensko hrá dôležitú úlohu.

Babiš zdôraznil, že EÚ by nemala hovoriť iba o klimatickej zmene, ale aj o téme konkurencieschopnosti európskeho priemyslu a vnútornom trhu. "Musíme si tiež povedať, ako donútime ostatné krajiny, aby znižovali svoje emisie, lebo tie idú iným smerom, nájsť nástroje a diskutovať," dodal. Kurz uviedol, že pre Rakúsko je dôležité, aby peniaze z fondu, ktorým chce Európska komisia pomôcť regiónom pri prechode na klimaticky čisté hospodárstvo, nesmerovali na jadrovú energiu.

Lídri 28 členských krajín EÚ sa v decembri 2019 zhodli na stanovení cieľa dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050, avšak voči dohode sa ohradilo Poľsko, ktoré tento cieľ odmietlo implementovať.

Hlavnými témami rokovaní premiérov V4 s rakúskym kancelárom boli aj aktuálne európske otázky, napríklad viacročný finančný rámec po roku 2020, sociálna agenda či situácia okolo blížiaceho sa brexitu, teda vystúpenia Británie z EÚ naplánovaného na 31. januára.

Čo sa týka finančného rámca EÚ, lídri sa zhodli, že je potrebné hovoriť o redukcii nákladov na európsku administratívu.

Slovenský premiér uviedol, že stretnutie premiérov krajín V4 s rakúskym kancelárom potvrdzuje výnimočnú blízkosť týchto krajín. K priebehu štvrtkovej debaty povedal, že na väčšinu otázok našli partneri spoločnú reč a majú spoločné názory.

Podporil Babiša, ktorý uviedol, že silnou stránkou krajín V4 je dobudovanie fungujúceho jednotného trhu. "Jednou z veľkých oblastí, ktoré však pred nami stoja, je aj potreba výraznejšej deregulácie, aby sa nám nestalo, že sa Európa vo svojom rozvoji zastaví na pol ceste. Už aj vyspelejšie, staršie členské štáty naznačujú, že máme takú úroveň regulácie, že nie sme schopní v priebehu niekoľkých rokov postaviť ani kilometer diaľnice."

Okrem prístupu k riešeniu klimatických otázok partneri diskutovali aj o téme nelegálnej migrácie. Pellegrini uviedol, že krajiny V4 a Rakúsko majú jednotný postoj v otázke migrácie. Povedal, že sa s partnermi zhodli, aby EÚ začala podmieňovať poskytovanie medzinárodnej a rozvojovej pomoci krajinám, z ktorých pochádzajú migranti, a aby voči krajinám, ktoré nebudú ochotné prevziať späť nelegálnych migrantov z Únie, boli použité určité sankčné mechanizmy, ktoré pozastavia alebo obmedzia túto pomoc.

"V krajinách EÚ sú stále desaťtisíce nelegálnych migrantov," dodal s tým, že na ich návrat je potrebná súčinnosť týchto krajín.

Babiš uviedol, že reforma migračného systému musí byť založená na súhlase všetkých štátov. Kurz je toho názoru, že je nutné chrániť vnútorné hranice pred prevádzačmi a zastaviť nelegálnu migráciu.

Pätica štátnikov si ešte pred rokovaním uctila spoločne pred budovou pražského Národného múzea na Václavskom námestí pamiatku študenta histórie Jana Palacha na mieste, kde sa pred 51 rokmi polial horľavinou a podpálil.




(osobitná spravodajkyňa TASR Daniela Martinčeková)