Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. január 2025Meniny má Antónia
< sekcia Slovensko

V Bratislave a na západe Slovenska bolo zemetrasenie

Ilustračné foto. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Otrasy hlásia obyvatelia viacerých mestských častí ako Dúbravka, Karlova Ves, Ružinov, Rača či Petržalka.

Bratislava 29. decembra (TASR/Teraz.sk) - Bratislava 29. decembra (TASR) - Na Slovensku pocítili ľudia v utorok zemetrasenie z Chorvátska v Bratislave, Trnave, Šamoríne aj Nitre. TASR to potvrdil Kristián Csicsay z Ústavu vied o Zemi. Zemetrasenie na Slovensku bolo podľa neho v dôsledku utorkového zemetrasenia v chorvátskom Záhrebe, ktoré bolo o 12.19 h.



Csicsay uviedol, že zatiaľ evidujú 50 hlásení o zemetrasení z Bratislavy, Nitry, Trnavy, Trenčína, Serede, Topoľčian, Veľkého Krtíša, Komárna, Nových Zámkov a Šamorína. "Hlásenia sú z vyšších poschodí," podotkol.



Viacerí Bratislavčania opísali svoje zážitky na sociálnej sieti. "O 12.21 sa normálne hýbal celý náš 12-poschodový dom v Petržalke. Dosť nepríjemný zážitok," napísala Katarína. Obyvatelia zasiahnutých mestských častí zaznamenali najmä pohyb kľúčov vo dverách, trasenie žalúzií, lustrov či ozdôb na stromčekoch.

"Vyliala sa trochu voda z akvária, domáce zvieratá nereagovali," priblížila Barbora. Viacerí tiež opisovali chvenie gauča či postele. "Najprv vyskočil pes a začal kňučať. Potom začali šušťať žalúzie a trochu sa pohol luster a stromček. A ja som mala pocit, že ma sediacu na gauči berie do boku," dodala Kristína.

Svedkovia zemetrasenia v bratislavských mestských častiach vo väčšine prípadov poukazujú na kývajúce sa ozdoby na stromčekoch, hýbajúce sa kvetiny.

"Sedela som pri počítači a akoby sa mi zatočila hlava, kývala sa retiazka od žalúzií a rozkývala sa veľká interiérová kvetina," píše jedna z prispievateliek o svojej skúsenosti z centra Bratislavy. Ďalší komentár dokonca poukazoval na kývanie sa domu v Petržalke v polsekundových intervaloch. "A tu v Lamači nič," reagoval iný.

Starosta bratislavskej Vrakune Martin Kuruc priznáva, že dostáva podnety, ktoré sa týkali otrasov, vo svojom statuse preto pridáva rady, čo robiť pri prejavoch zemetrasenia.

Hasiči doteraz v súvislosti so zemetrasením nezaznamenali v Bratislavskom samosprávnom kraji žiadne škody ani zranené osoby.

Na núdzovej linke 158 prijala polícia niekoľko oznámení o zemetrasení v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Žiadne škody hlásené neboli, informuje na sociálnej sieti. Udalosť bola podľa policajtov nahlásená aj v Nitrianskom kraji.

Silné zemetrasenie s lokálnou magnitúdou 6,3 sa dnes o 12:19 nášho času vyskytlo 46 kilometrov juhozápadne od Záhrebu v Chorvátsku, hlási iMeteo.sk

Hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová pre TASR priblížila, že v súvislosti s utorkovým zemetrasením na tiesňovej linke 155 nezaznamenali žiadne volania pre zdravotné ťažkosti. "O 12:23 sme prijali len telefonát od ženy z Nitrianskeho kraja, v ktorom nahlásila zemetrasenie," uviedla.

Hasičský a záchranný zbor v Bratislave neeviduje v súvislosti so zemetrasením v Bratislavskom samosprávnom kraji žiadne škody ani zranených



Hasiči doteraz v súvislosti so zemetrasením nezaznamenali v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) žiadne škody ani zranené osoby. TASR to potvrdili z operačného strediska Krajského riaditeľstva (KR) Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave.

"Operačné stredisko KR HaZZ v Bratislave zaznamenalo mierne zvýšený počet volaní od občanov,"
spresnili.

Polícia SR tiež neeviduje v súvislosti so zemetrasením v Bratislavskom samosprávnom kraji a Trnavskom samosprávnom kraji hlásené žiadne škody. Informovala o tom na sociálnej sieti.


TASR v tejto súvislosti prináša výberovú chronológiu zemetrasení na Slovensku od roku 2010.

4. apríla 2010 - Obyvatelia niekoľkých obcí na východnom Slovensku pocítili otrasy zeme. Ohniská boli plytké, maximálne do hĺbky piatich kilometrov. Magnitúdo odhadli na 0,6. Prejavy zemetrasení nahlásili v okresoch Vranov nad Topľou, Humenné a Michalovce.

29. januára 2011 - Na viacerých miestach v Maďarsku zaznamenali zemetrasenie. Epicentrum s magnitúdom 4,8 bolo medzi Budapešťou a Győrom. V Komárne, ktoré bolo zo slovenských miest najbližšie k epicentru, viacero rodín po zemetrasení vybehlo z obytných blokov.

22. júla 2011 - Seizmologická stanica zaznamenala slabé zemetrasenie severne od Piešťan. Lokálne magnitúdo bolo 1,8.

5. marca 2012 - Na Záhorí, asi päť kilometrov severovýchodne od obce Studienka, bolo pred polnocou slabé zemetrasenie. Lokálne magnitúdo malo hodnotu 2,9 stupňa. Potom nasledovalo päť otrasov s magnitúdom najmenej o 1,7 stupňa menším, ktoré nemali makroseizmické účinky.

31. mája 2012 - Pracovníci Geofyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied zaznamenali slabé zemetrasenie s lokálnym magnitúdom 2,7 pod Tatrami. Došlo k nemu v noci neďaleko obce Vernár v okrese Poprad. Nasledujúci deň pred 6.00 h ráno obyvatelia pocítili ďalší slabý otras so silou 2,1.

18. novembra 2012 - Pri obci Chtelnica neďaleko Piešťan došlo v noci k slabému zemetraseniu so silou 1,8 stupňa. Otrasy zaznamenali prístroje Národnej siete seizmických staníc a stanice lokálnej siete Malé Karpaty, pocítili ho aj občania okolitých obcí.

17. januára 2013 - Na území južného Slovenska pri obci Kolárovo došlo napoludnie k slabému zemetraseniu s lokálnym magnitúdom 2,9.

3. novembra 2015 - Stredné Slovensko zasiahlo zemetrasenie s lokálnym magnitúdom 3,2, ktoré bolo aj makroseizmicky pozorované obyvateľmi okolitých obcí, epicentrum sa nachádzalo medzi Brusnom a Breznom.

5. novembra 2015 - Rajeckou dolinou otriaslo 15 minút pred polnocou zemetrasenie s magnitúdom 2,5 a epicentrom päť kilometrov od Rajca pri obci Rajecká Lesná v Strážovských vrchoch.

23. mája 2018 - Slabé zemetrasenie s magnitúdom 2,0 zaznamenali v okolí Spišskej Novej Vsi.

15. júla 2018 - Obyvatelia viacerých obcí v okolí Bardejova pocítili slabé zemetrasenie s lokálnym magnitúdom 2,6. Došlo k nemu pri obci Krynica asi sedem kilometrov od slovensko-poľskej hranice.

17. augusta 2018 - Stredné Považie zasiahlo o 3.25 h zemetrasenie so silou 2,9 stupňa Richterovej stupnice. Epicentrum malo v Trenčianskych Tepliciach v hĺbke dvoch kilometrov pri vodnej nádrži Baračka. Cítili ho ľudia z Dubnice nad Váhom, Trenčína a Ilavy.

13. júla 2019 - K slabému zemetraseniu došlo pri Starej Ľubovni. Lokálne magnitúdo bolo predbežne určené na 3,2. Zemetrasenie bolo pozorované aj obyvateľmi okolitých obcí. Epicentrum malo byť v blízkosti obce Kamienka.

24. apríla 2020 - Na východe Slovenska došlo k zemetraseniu s magnitúdom 3,4. Epicentrum zemetrasenia bolo približne jeden kilometer južne od vodnej nádrže Zemplínska šírava, medzi obcami Zalužice a Lúčky v okrese Michalovce, hĺbku ohniska zemetrasenia určili na 16,2 kilometra.
30. apríla 2020 - Seizmológovia zaznamenali zemetrasenie s magnitúdom 2,3 a epicentrom osem kilometrov severne od Michaloviec pri obci Nacina Ves.