Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 8. január 2025
< sekcia Slovensko

Vláda sa ospravedlnila za spôsob zásahu v Moldave nad Bodvou

Na archívnej snímke zľava minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) a ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí). Foto: TASR Jaroslav Novák

Ospravedlnenie vníma vláda nielen ako ľudské gesto smerom k poškodeným obetiam, ale aj ako záväzok štátu do budúcna vyvarovať sa podobným zlyhaniam.

Bratislava 23. júna (TASR) - Vláda sa v stredu ospravedlnila za spôsob zásahu ozbrojených zložiek štátu v Moldave nad Bodvou v roku 2013 a súvisiace udalosti, ktoré viedli ku kriminalizovaniu poškodených. Zároveň sa ospravedlnila za krivdu a utrpenie, ktoré obetiam a ich rodinám spôsobilo zdĺhavé hľadanie pravdy. Návrh predložili na rokovanie spoločne ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) a minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

"Je neprípustné, aby štát skrze ozbrojené a justičné zložky štátu namiesto sebareflexie kriminalizoval obete a zaobchádzal s nimi dlhé roky ako s páchateľmi, pričom štát týmto spôsobom svoju silu demonštroval na zraniteľnej a marginalizovanej skupine obyvateľov, ktorá má obmedzené praktické možnosti sa efektívne brániť a hájiť svoje práva a spoliehať sa tak často musí na mechanizmy občianskej spoločnosti," skonštatovala vláda.

Ospravedlnenie vníma vláda nielen ako ľudské gesto smerom k poškodeným obetiam, ale aj ako záväzok štátu do budúcna vyvarovať sa podobným zlyhaniam a signál, že orgány vynucujúce právo majú úprimný záujem získať späť dôveru občianskej spoločnosti.

Kolíková považuje ospravedlnenie za správne. "Dôležité je, že je to rozhodnutie vlády. Vláda sa ospravedlnila s ohľadom na tie okolnosti, ktoré súvisia so zásahom v Moldave nad Bodvou. Je to dôležité gesto, ktoré vláda urobila smerom k obetiam," povedala po rokovaní vlády.



Pre Rómov a Rómky je ospravedlnenie sa vlády silným symbolickým gestom. Uviedla to v stanovisku splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková. Pripomenula, že úrad žiadal o prešetrenie zákonnosti, legitimity a primeranosti zákroku už krátko po udalosti.

„Nie je to ešte definitívna bodka za týmto prípadom, keďže v jednom prípade proces pokračuje ďalej. Verím však, že v budúcnosti sa takéto prípady porušovania základných ľudských práv už nebudú opakovať," uzavrela Bučková.

Pri akcii 19. júna 2013 v rómskej osade na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou zasahovalo viac ako 60 policajtov. Šiesti Rómovia vypovedali, že ich bezdôvodne a brutálne bili. Podľa inšpekcie Ministerstva vnútra (MV) SR, ktorá zásah preverovala, však policajti konali v súlade so zákonom. Prokuratúra následne Rómov, pôvodne v pozícii poškodených, obžalovala z trestného činu. Tí vinu odmietali a celý proces vnímali ako nespravodlivý.

Košický okresný súd v uplynulých týždňoch oslobodil piatich obžalovaných. Stalo sa tak po stanovisku Generálnej prokuratúry SR a prehodnotení skutkového stavu veci, ako aj po verdikte Európskeho súdu pre ľudské práva. Obžalovanou tak ostala len Irena M., u ktorej prokurátor žalobu nestiahol.