Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Slovensko

Z Afganistanu sa na Slovensko podarilo dopraviť 24 ľudí

Na snímke zľava minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) a minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) počas tlačovej konferencie na tému - Návrat vojenského špeciálu z Afganistanu 19. augusta 2021 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Minister zahraničných vecí tiež informoval, že ôsmi Afganci po príchode na Slovensko požiadali o azyl.

Bratislava 19. augusta (TASR) - Na Slovensko sa podarilo v uplynulých hodinách z Afganistanu dopraviť celkovo 24 ľudí. Vojenský špeciál Ozbrojených síl (OS) SR dopravil 20 osôb a štyri osoby český špeciál. Z toho bolo 16 občanov SR a osem občanov Afganistanu, ktorí spolupracovali s OS SR. Slovenský vojenský špeciál bol do Afganistanu vypravený v pondelok (16. 8.) a spolu s ním aj desať členov OS SR, a to aj zo špeciálnych jednotiek. Pri evakuácii ľudí museli použiť aj zbrane na ich ochranu. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS).

Na Slovensko sa podarilo v uplynulých hodinách z Afganistanu dopraviť celkovo 24 ľudí. Vojenský špeciál Ozbrojených síl (OS) SR dopravil 20 osôb a štyri osoby vzal český špeciál. Z Českej republiky na Slovensko tieto osoby priviezlo naše lietadlo. Medzi 24 osobami je 16 občanov SR a osem občanov Afganistanu, ktorí spolupracovali s OS SR. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS). Premiér Eduard Heger (OĽANO) priblížil, že najmladší člen na palube bolo desaťmesačné dieťa.



Slovenský vojenský špeciál bol do Afganistanu vypravený v pondelok (16. 8.) a spolu s ním aj desať členov OS SR, a to aj zo špeciálnych jednotiek. Pri evakuácii ľudí museli použiť aj zbrane na ich ochranu. Slovensko je podľa premiéra pripravené vyslať aj ďalší špeciál, ak to bude potrebné. Závisí to podľa neho od koordinácie s partnermi.

Rezort diplomacie zatiaľ vie podľa Korčoka ešte o jednej Slovenke, ktorá sa nachádza v Afganistane, no nežiada o návrat do SR. "Ubezpečila, že je v bezpečí a má pripravené evakuačné alternatívy," priblížil s tým, že sa hlásia aj ďalšie desiatky ľudí, ktorí tvrdia, že spolupracovali so Slovenskom.

Korčok informoval, že ôsmi Afganci po príchode na Slovensko požiadali o azyl. Nachádzajú sa v záchytnom tábore v Humennom a sú v karanténe. Všetci prejdú azylovým konaním, náš migračný úrad sa musí do pol roka vyjadriť, či spĺňajú podmienky. Korčok ubezpečil, že ku každej osobe sa pristupuje individuálne.



Minister zahraničných vecí tiež priblížil, že sme boli pripravení prijať desať osôb, ktoré spolupracovali so spojeneckými misiami. Kapacita letu sa však naplnila našimi občanmi a Afgancami, ktorí pomáhali OS SR. "Číslo desať bola odpoveď SR na prosbu členských štátov EÚ a NATO, ktorí pôsobili dlhodobo v Kábule a mali tisícky afganských spolupracovníkov," povedal s tým, že partneri sa obrátili s prosbou aj na nás. "A na to pán premiér povedal, že sme pripravení zobrať desiatich. My sme pôvodne nevedeli o tom, že občania SR a tí, ktorí s nami spolupracovali, naplnia celú kapacitu nášho lietadla," dodal.

Naď priblížil, že akcia bola koordinovaná z letiska v Tadžikistane, bolo potrebné získať povolenie na pristátie v Kábule. Operácia sa podľa jeho slov natiahla aj pre potrebu zabezpečiť bezpečnú evakuáciu ľudí, keďže v okolí letiska boli prestrelky a vládol chaos.

Korčok upozornil, že v tomto prípade nejde o migrantov, ale utečencov. "Toto nie je migračná vlna z roku 2015. Toto je vlna, ktorá je vyvolaná vojnou. Toto nie sú migranti, ale sú to utečenci, ktorí majú právo podľa Ženevskej konvencie požiadať o azylové konanie," povedal s tým, že každá krajina potom individuálne posúdi, či spĺňajú náležitosti.

Naďalej podľa premiéra zostávame v intenzívnej komunikácii s našimi partnermi. Vyslanie ďalšieho letu je podľa neho vecou koordinácie a zladenia plánov. "Diskusia momentálne prebieha. Vyhodnocujeme bezpečnostné riziko, vyhodnocujeme požiadavky, komunikujeme s partnermi a s inými krajinami, ktoré tiež do tohto koridoru prinášajú svoje špeciálne sily," povedal Heger a potvrdil, že sme pripravení operatívne vyslať ďalší špeciál.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) počas tlačovej konferencie na tému - Návrat vojenského špeciálu z Afganistanu 19. augusta 2021 v Bratislave.
Foto: TASR - Jakub Kotian


Premiér sa poďakoval všetkým zložkám, ktoré sa podieľali na bezpečnom presune našich občanov i Afgancov. V krajine ide podľa neho o otázku života alebo smrti ľudí, ktorí dlhodobo spolupracovali so spojencami. "Toto je moment, keď každá krajina môže rozhodnúť o tom, či zachráni alebo nezachráni životy ľudí, ktorí boli na strane spravodlivosti a boja proti terorizmu," povedal na tlačovej konferencii.

Premiér sa neobáva žiadnej "trenice" v rámci vládnej koalície pri diskusii o utečeneckej kríze a počte utečencov. "Kvalitné riešenia sú cez kvalitnú diskusiu," doplnil.