Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

M. Bubán: Ak nás založil Smer, nechodili by sme mesiace po Slovensku

Michal Bubán si pre voľby do Európskeho parlamentu vypýtal v nadnárodnej realitne spoločnosti so sídlom vo Viedni, kde pracuje, niekoľkomesačné voľno.

Bratislava 14. mája (TASR) – Michal Bubán (33), synovec známeho televízneho moderátora Miloša Bubána, si pre voľby do Európskeho parlamentu vypýtal v nadnárodnej realitne spoločnosti so sídlom vo Viedni, kde pracuje, niekoľkomesačné voľno.

Vstupom do politiky chce ukázať rovesníkom, že sa oplatí vrátiť na Slovensko a spraviť niečo pre rodnú krajinu. Reči o tom, že za novou stranou TIP je vládny Smer-SD a snaha oslabiť pravicu, odmieta. „Asi by sme nechodili každý deň po inom meste a námestí a nesnažili sa o priamy marketing,“ vysvetlil. Rozhovor s Bubánom je súčasťou projektu, v ktorom TASR predstavuje lídrov kandidátok pre voľby do EP.


Kandidátku do volieb vaša strana zostavila väčšinou z nestraníkov pomocou hlasovania na internete. Vzišli z takéhoto výberu kandidáti, ktorí majú rovnaké hodnotové nastavenie ako samotná strana?

Kandidátku sme otvorili pre všetkých ľudí, ktorí sa vedia stotožniť s hodnotami, ktoré chceme v politike presadzovať: slušnosť, tolerancia a kompromis. Mohli sa online prihlásiť cez internet a zbierať hlasy. Trinásti, čo k 10. marcu získali najviac hlasov, potom dostali miesto na našej kandidátke. Z toho len štyria boli členmi stany.

Ako ste si overovali, že sa kandidáti stotožňujú s vašimi hodnotami?
My sa definujeme ako stredopravo liberálna strana. V priebehu hlasovania sme oslovili tých ľudí, u ktorých sme videli, že majú najväčšiu pravdepodobnosť sa presadiť. Na základe internetových prehľadov, ale hlavne osobných stretnutí sme si spravili dojem, či zastávajú hodnoty tolerancie, slušnosti, kompromisu, alebo či sú z nejakého extrémistického hnutia, ktoré hlása nenávisť.

Všetci ľudia na vašej kandidátke sú stredopraví liberáli?
Myslím si, že väčšina z nich áno, ale za ich osobné názory si už zodpovedajú sami. Myslím tí, čo sú občianski kandidáti.

Stanú sa z nich aj členovia strany?
Každého, kto má záujem vstúpiť do strany, veľmi radi uvítame. Medzičasom, od uzavretia kandidátky, dvaja kandidáti vstúpili do strany.

Nie je zvláštne, že prvé štyri miesta na kandidátke obsadili rovno zakladajúci členovia strany?
Nemyslím si, že to je zvláštne. Je to tým, že sa tomu aktívne venujeme. Stretávame sa už dlhšie obdobie, sme angažovaní a chceme niečo zmeniť. Mali sme asi najsilnejšiu vnútornú motiváciu osloviť ľudí zo svojho okolia a primäť ich k tomu, aby za nás hlasovali v primárkach.

Kam by ste chceli politicky patriť v rámci Európskeho parlamentu?
Ako stredopravá liberálna strana by sme sa chceli zaradiť do skupiny strán, ktoré združuje Alde. Zároveň by sme chceli byť do tejto európskej strany aj začlenení.

Čo chcete presadzovať v európskom parlamente?
V prvom rade by som chcel zdôrazniť, že sme proeurópska strana, lebo si myslíme, že Slovensko je neoddeliteľnou súčasťou Európy a Európska únia je naša budúcnosť. Chceli by sme sa zasadiť o podporu mladej generácie, ktorá bola krízou, ktorou prešla Európa, dosť výrazne postihnutá. Myslíme si, že treba mladých vrátiť do hry aj s ohľadom na zodpovednosť, ktorú majú k svojim rodičom a starým rodičom.

Máte nejaké konkrétne nápady, ako sa to dá zabezpečiť v europarlamente?
Už tam sú iniciatívy, ktoré chceme podporiť. Momentálne beží program v EÚ, ktorý má napomôcť mladým do štyroch mesiacov od ukončenia školy nájsť si buď prácu, alebo adekvátne alternatívne vzdelanie. Na druhej strane chceme podporiť vzdelávacie aktivity mladých ľudí. Európa by mala mať vzdelaných ľudí, aby vedela obstáť na svetovom fóre oproti dynamicky sa rozvíjajúcim krajinám. Treba sa sústrediť na rozvoj vzdelávania, inovatívnych technológií, ale aj výmenných pobytov mladých ľudí. Tie by mali byť ešte vo výraznejšej miere, aby sa mladí navzájom lepšie chápali, boli si bližší a posilňovala sa európska identita, a tým aj budúcnosť Slovenska v rámci EÚ.

Vo volebnom programe vaša strana deklaruje, že je za zachovanie EÚ a chce zvýšiť efektívnosť jej fungovania. Ako?
Na jednej strane prehodnotením regulácie, ktorú vydáva EÚ vo veľkom množstve a objeme. Brusel by mal zasahovať len do tých vecí, ktoré vie rozhodnúť na centrálnej úrovni. Chceli by sme sa zasadiť, aby princíp subsidiarity bol dodržiavaný, aby schválené smernice boli zmysluplné. Pri každom akte sa chceme pozrieť, či má zmysel pre bežných ľudí, pre malých a stredných podnikateľov aj pre regióny.

Čo budú najdôležitejšie témy, ktoré budú hýbať novým europarlamentom a úniou v nasledujúcich rokoch?
Bude to budúcnosť EÚ ako taká. EÚ prešla krízou a teraz treba vyhodnotiť, či ju viacej zjednotí, alebo či prevážia hlasy populistov, ktorí sú za rozbitie alebo jej oslabenie. Bude to veľmi náročný proces, bude prebiehať širokospektrálna diskusia, a práve tu sa chceme zasadiť o spoločnú budúcnosť Európy a Slovenska v nej.

Ako vidíte budúcnosť EÚ?
Sme realisti. Nechceli by sme ísť smerom naspäť, čiže určite nie k dezintegrácii, ale smerom k väčšiemu zjednoteniu. Do akej miery, to ukážu práve tie náročné rozhovory. Veľa k tomu budú mať čo povedať aj výsledky volieb. Dúfame, že nedôjde k výraznému nárastu preferencií protieurópskych strán.

Ako bude vyzerať vaša kampaň?
Odštartovali sme 30. januára roadshow po Slovensku. Každý druhý deň sme na hlavnom námestí alebo hlavnej ulici v nejakom inom meste, rozprávame sa s ľuďmi, snažíme sa im predstaviť svoje myšlienky.

Ako kampaň financujete?
Financujeme sa sami z členských príspevkov členov strany, alebo z darov členov strany, alebo sympatizantov strany. Ročné členské sme si nastavili tak, že je tam maximálna hodnota zhruba 800 eur.

Koľko bude stáť vaša kampaň?
Bude to určite niekoľko desiatok tisíc eur.

Ak kampaň bude stáť niekoľko desiatok tisíc a máte len okolo sto členov, členské príspevky vám nebudú postačovať.

Nie, sú tam aj dary. Mnohí členovia, ktorí si to môžu dovoliť, dali strane finančné dary. Tie sú vždy neanonymné, podpísané pred notárom. Všetko budeme vykazovať na internete nielen na kvartálnej báze, ako prikazuje zákon, ale na mesačnej báze.

Vy ste úspešný manažér, tvrdíte že motiváciou na vstup do politiky nie je vaša finančná situácia. Vy ste tiež darovali vaše strane niečo?
Áno.

Koľko?
Dozviete sa to z internetu.

Aké sú ambície vašej strany v eurovoľbách?
Chceli by sme sa dostať do europarlamentu aspoň s jedným kandidátom.

Čo konkrétne priviedlo k politike vás?
Na Slovensku žijem, ale pôsobím v zahraniční. Myslím si, že keď to spravia všetci v našej krajine, nebude mať žiadnu perspektívu. Takýchto mladých ľudí poznám v svojom okolí strašne veľa. Videl som to, keď som pôsobil v Bulharsku. Na Slovensku sa nežije ľahko, ale v Bulharsku je to ešte o čosi ťažšie. Celá jedna generácia mladých ľudí sa tam odsťahovala a nehodlá sa vrátiť. Ja by som chcel ísť možno aj takým príkladom, a preto by som sa chcel vrátiť a spraviť niečo pre Slovensko, aby nie všetci šikovní, nadaní, talentovaní ľudia zostali v zahraniční.

Nemali ste sa s takýmto cieľom angažovať skôr v domácej politike?
Toto je prvý krok. Toto sú naše prvé voľby. Naším ústredným cieľom je dostať sa v roku 2016 do parlamentu a do vlády. Do Európskeho parlamentu kandidujem preto, lebo si myslím, že tam viem pozitívne zviditeľniť nielen stranu TIP, ale aj Slovensko vďaka svojim vedomostiam, jazykovým schopnostiam, ale aj vďaka tomu, že som vonku dlhé roky pôsobil. Ľahšie nájde kompromis niekto, kto je nielen jazykovo vybavený, ale rozumie aj iným národom. Bol som s nimi často v kontakte, pôsobil som v ich krajinách, ľahšie nájdem s nimi spoločnú reč, a tým pádom aj riešenie, ktoré bude prínosom pre Európu a pre Slovensko.

Existujete len krátko, ale už sa objavili obvinenia, že ste projektom strany Smer-SD, ste financovaní jej sponzormi a vaším cieľom je odlákať voliča pravicových strán.
A takisto sa objavila informácia, že sme rozbíjači pravice. Ja sa pýtam, ako sa dá rozbiť niečo, čo už je rozbité. To, že nás financuje Smer, je nehorázna lož. Myslíme si, že to šíria ľudia, ktorí sa práve boja toho, alebo nevedia pochopiť, že sa našla partia mladých a šikovných ľudí, ktorí chcú niečo zmeniť a zobrať iniciatívu do vlastných rúk. Asi by sme nechodili každý deň po inom meste a námestí a nesnažili sa o priamy marketing, ale boli by sme v televíziách a neviem kde všade zobrazení.