Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 8. máj 2025Meniny má Ingrida
< sekcia Slovensko

Budaj: Chybou nežnej revolúcie je, že sa nevyrovnala so zločinmi

Na archívnej snímke opozičný poslanec NR SR Ján Budaj. Foto: TASR - Jakub Kotian

Spresnil, že udalosti z novembra 1989 znamenali zrod slovenského občana, posvätenie snáh Slovákov o dosiahnutie slobody, ale aj mnohé zlyhania v oblasti spravodlivosti.

Brusel 7. novembra (TASR) - Demokraciu treba neustále obnovovať a prísne kontrolovať politikov, ktorým ľudia umožnili dostať sa k moci. V rozhovore pre TASR to uviedol jeden z vedúcich predstaviteľov nežnej revolúcie, spoluzakladateľ hnutia Verejnosť proti násiliu a v súčasnosti poslanec Národnej rady SR Ján Budaj.

Budaj, ktorý bol pri príležitosti 30. výročia nežnej revolúcie hosťom stredajšej besedy so slovenskými a českými krajanmi v sídle Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli, upozornil na silné momenty, ktoré umožnili úspech revolúcie, a na bezradnosť vtedajšieho komunistického režimu. Spresnil, že udalosti z novembra 1989 znamenali zrod slovenského občana, posvätenie snáh Slovákov o dosiahnutie slobody, ale aj mnohé zlyhania v oblasti spravodlivosti.

"November 89 bol konštitučný okamih politického spoločenstva, ktoré stále na Slovensku existuje, volí a drží líniu, ktorú začala revolúcia - líniu Slovenska ako vyspelého európskeho národa, ľudí, ktorí na prvé miesto stavajú demokraciu a slobodu," vysvetlil. Zároveň dodal, že "nesplnenie očakávanej agendy nastoliť aspoň elementárnu spravodlivosť sa Slovákom vypomstilo, pretože gauneri z čias komunizmu zostali nepotrestaní a stali sa inšpiráciou pre gaunerov z 90. rokov a pre gaunerov zo súčasnosti".

Upozornil na paradox, že ak novembrová revolúcia vyhnala ľudí do ulíc v súvislosti s domnelým zabitím študenta (Martina Šmída), o niekoľko rokov sa stala na Slovensku, po únose Michala Kováča mladšieho, skutočná vražda. Dodal, že do zabitia Roberta Remiáša bola zrejme zapletená slovenská tajná služba, čo sa však po dlho nemohlo vyšetrovať vzhľadom na amnestie Vladimíra Mečiara a dodnes rôzne obštrukcie bránia nastoleniu spravodlivosti.

"A kým sa čakalo na nastolenie spravodlivosti za Remiáša, došlo k dvojnásobnej vražde," odkázal Budaj na novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. "Nepotrestané zlo sa vracia opäť a opäť a vracia sa beštiálnejšie než predtým. To je poučka, ktorá sa nám už trikrát potvrdila," skonštatoval. Dodal, že je na mieste otázka, ku koľkým vraždám musí dôjsť, pri ktorých je podozrenie, že súvisia s prenasledovaním kritikov režimu a že za nimi stoja ľudia spojení s politikou, aby došlo k zmene.

"Toto je veľmi varovné a verím, že 30. výročie revolúcie ľudí preberie, že budú bilancovať a pri tom bilancovaní zistia, že agenda spravodlivosti zostala plakať v kúte," opísal situáciu. Odkázal, že spravodlivosť môže byť len vtedy, ak sa ľudia naučia rozlišovať dobro od zla, a že mladé generácie ponesú ďalej pochodeň demokracie len vtedy, keď budú môcť povedať, čo je zločin a čo je hodné obdivu. "Toto sa úplne zotrelo a dôsledky sú trpké," skonštatoval.

Na otázku, či aj pri nežnej revolúcii platí heslo, že revolúcia "požiera svoje deti", Budaj upozornil, že revolúcia mala v českej a slovenskej časti vtedajšej federácie rôzne podoby. Vysvetlil, že to bol "zložitý politický zápas" a existovali rôzne krídla v rámci debát, ako potrestať zločiny komunizmu. Netají sa, že sa hlásil k tomu radikálnejšiemu, v tej dobe však prevážili názory ľudí, ktorí sa rozhodli s komunistami a komunistickými politikmi spolupracovať.

"Som presvedčený, že to bola chyba. Rýchlo sa prijímala legislatíva, ktorá umožňovala privatizáciu a tunelovanie podnikov, ale odškodnenie obetí a potrestanie zločincov nešlo tak rýchlo a nie je to urobené dodnes. Aj preto si po revolúcii mnohí trúfli zneužívať politiku a štát na zločin," upozornil.

Toto podľa Budaja treba vnímať ako základný odkaz 30. výročia revolúcie - že v niektorých oblastiach prebehla veľmi rýchlo, ale nie v oblasti justície, prokuratúry či na polícii, ktoré neraz fungujú ešte podľa "princípov sovietskej moci". Tvrdí, že tento stav umožnil vytváranie štátu v štáte, so silnými väzbami medzi vplyvnými ľuďmi a zločincami. "Stále má zmysel byť občanom. Ak sa chce občan zhostiť role demokrata, musí demokraciu neustále obnovovať a kontrolovať tých, ktorých poslal k moci, a rozlišovať medzi tými, ktorí splnili jeho očakávania, a tými, ktorí spáchali zlo," uviedol v závere.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

NOVÝM PÁPEŽOM SA STAL KARDINÁL PREVOST, PRIJAL MENO LEV XIV.

Kardináli-voliči dvojtretinovou väčšinou zvolili počas druhého dňa konkláve 267. pápeža katolíckej cirkvi.

,aktualizované 

- Nový pápež Lev XIV., doterajší kardinál Robert Prevost zo Spojených štátov, vystúpil po svojom zvolení vo štvrtok večer na ústrednom balkóne Baziliky svätého Petra.

- Slovenskú hokejovú reprezentáciu by mal na MS vo Švédsku posilniť aj Pavol Regenda. Asistent trénera Ján Pardavý uviedol, že pracujú na čo najskoršom príchode 25-ročného útočníka.

- Herec a prezident Medzinárodného festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška vo štvrtok vo veku 78 rokov zomrel, uviedla hovorkyňa festivalu Uljana Donátová.

- Poslanci Európskeho parlamentu (EP) hlasovali za zmenu statusu ochrany vlkov v Európskej únii (EÚ) z prísne chránený na chránený, aby ho zosúladili s Bernským dohovorom.

- Celoslovenské oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom doposiaľ navštívilo 21.000 ľudí, situácia je pokojná.

- Na južnej železničnej trati Košice - Zvolen - Bratislava pribudnú ďalšie výluky, dôvodom sú rekonštrukčné práce na dvoch úsekoch.

- Slovenské národné povstanie (SNP) nám dáva príkaz, že nemôžeme zostať pri oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny neutrálni. Pretože SNP nám prikazuje, že sme národ, ktorý je jasne protifašisticky orientovaný. Skonštatoval to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Z komína nad Sixtínskou kaplnkou vo Vatikáne stúpa čierny dym po dvoch kolách hlasovania, kardináli si dopoludnia v druhý deň konkláve nezvolili nového pápeža.

- Ôsmy máj má byť spomienkou na hrdinov, ktorí nám vybojovali našu budúcnosť a vďaka ktorým tu dnes môžeme stáť ako slobodní ľudia. Po položení venca k Pamätníku padlých to povedal minister vnútra a predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok.

- Dvojdňové podujatie venované 80. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny pokračuje v Múzeu SNP v Banskej Bystrici programom pre širokú verejnosť.

- Slovenskí hokejisti nastúpia vo svojom prvom dueli na MS v Štokholme proti jednému z favoritov na celkový triumf.

- Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde budú v druhý deň konkláve voliť nástupcu zosnulého pápeža Františka.

- Druhá svetová vojna je tragickým dôkazom absolútneho zlyhania diplomacie, rešpektu a porozumenia medzi štátmi. Pri príležitosti 80. výročia víťazstva nad fašizmom a ukončenia druhej svetovej vojny v Európe na to upozornil Juraj Blanár.

- Slovenská televízia a rozhlas (STVR) uvedie výnimočný galavečer venovaný 80. výročiu víťazstva nad fašizmom.

- Na sociálnych sieťach sa šíri nebezpečný trend, tzv. SkinnyTok. Podnecuje extrémne chudnutie, hladovanie a poruchy príjmu potravy.

- Ukrajinské vzdušné sily tvrdia, že Rusko pár hodín po tom, čo údajne začalo uplatňovať trojdňové jednostranné prímerie vyhlásené prezidentom Vladimirom Putinom, niekoľkokrát zhodilo kĺzavé bomby na ukrajinskú Sumskú oblasť.

- Severná Kórea (KĽDR) vypálila najmenej jednu balistickú strelu smerom do vôd pri svojom východnom pobreží.

- Vplyvný americký politológ a teoretik medzinárodných vzťahov Joseph S. Nye, ktorý zaviedol pojem mäkká sila, zomrel vo veku 88 rokov.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron v Paríži vyzval svojho sýrskeho náprotivka Ahmadu Šaru, aby zabezpečil ochranu všetkých Sýrčanov bez výnimky.

- Trojdňové prímerie, ktoré jednostranne vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, vstúpilo do platnosti vo štvrtok o polnoci moskovského času (v stredu o 23.00 h SELČ), informovali podľa agentúry AFP ruské štátne médiá.