Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

Bugár: Je dojímavé, ako Matovič objavil Maďarov na Slovensku

Na snímke predseda Most-Híd Béla Bugár. Foto: FOTO TASR – Jakub Kotian

Šéf Mosta-Híd pripomenul, že vlani pred parlamentnými voľbami radil Matovič Maďarom, ako majú voliť, a teraz ich teatrálne pozýva na sprivatizované novembrové tribúny.

Bratislava 19. novembra (TASR) - Je až dojímavé, ako predseda OĽaNO Igor Matovič v roku 2016 objavil Maďarov na Slovensku a prišiel na to, že sú to rovnocenní občania tejto krajiny. V komentári Denníka N to uviedol líder Most-Híd Béla Bugár na margo Matovičovho plánu podať mimoparlamentnej SMK pomocnú ruku.

"Je škoda, že o lojalite Maďarov a ich prodemokratickej orientácii vie až vo chvíli, keď mu tečie do topánok. Škoda, že až teraz, keď jeho neutíchajúca chuť hádať sa, udávať a rozsievať nenávisť dospela do štádia, že z vlastnej strany sa musel stiahnuť, lebo škodil. Ale možno, že je to len zhoda náhod," napísal Bugár.

Šéf Mosta-Híd pripomenul, že vlani pred parlamentnými voľbami radil Matovič Maďarom, ako majú voliť, a teraz ich teatrálne pozýva na sprivatizované novembrové tribúny. "Akosi zabudol, že jedným z dôvodov Novembra bolo aj to, že ľudia prestali mať chuť počúvať politikov, ktorí im hovorili, koho musia voliť, aby boli zajtrajšky svetlé. November ukázal, že ľudia nie sú prihlúpla masa a nie sú odkázaní na to, aby prišiel 'múdry' politik a hovoril im, aká je správna voľba. Je pravda, že to niekedy dopadne inak, ako si predstavujeme. Ale aj to je demokracia," poznamenal Bugár.

Igorovi Matovičovi radí, ako môže pomôcť SMK. "Napríklad tak, že v budúcnosti nebude vetovať zákon o dvojitom občianstve. Alebo napríklad nezhodí zo stola trikrát dohodnutý zákon o používaní jazyka národnostných menšín, lebo 'neviem, prečo by to malo byť napísané aj po maďarsky'. Alebo aktuálne by mohol napríklad zahlasovať so svojimi kolegami a partnermi za uvoľnenie dlhovej brzdy, aby sme mohli na juhu Slovenska, a nielen tam, postaviť diaľnice a rýchlostné cesty," odporučil Bugár.

Tvrdí, že spolupracovať s SMK by sa mal Matovič snažiť kvôli juhu Slovenska, kvôli Maďarom a nie preto, "aby to neuchmatol Bugár". "Ak pochopí, že SMK pomôže do parlamentu tým, že bude považovať Maďarov za rovnocenných občanov tejto krajiny nielen v proklamatívnej, ale aj v reálnej podobe, má vyhraté. Lenže pri ňom jeden nikdy nevie," myslí si.

Bugár však s Matovičom súhlasí v jednej veci. "Zastúpenie maďarskej menšiny musí byť v parlamente, ideálne vo vláde. Ale nie preto, aby Matovič mohol zostavovať vládu. Ale preto, aby sme mohli ochrániť národnostné školy, kultúru, používanie jazyka. Aby sme mohli na juhu stavať cesty, mosty. Dnes viem povedať aj to, že za posledný rok a pol sa v tejto práci podarilo toľko, čo dvadsať rokov predtým nie. Stojí to za to aj vtedy, ak za účinnej asistencie opozície preto Most-Híd stráca (verím, že dočasne) podporu," uzavrel Bugár.

Matovič pre TASR povedal, že nastal čas podať mimoparlamentnej strane SMK pomocnú ruku a ich prostredníctvom aj samotným obyvateľom južného Slovenska. Tento týždeň v diskusii Denníka N dokonca vyhlásil, že Obyčajní by do predvolebnej koalície so stranou Józsefa Menyhárta "v pohode išli".

OĽaNO dlhodobo úzko spolupracuje s hnutím NOVA Daniela Lipšica či Zmenou zdola Jána Budaja. "A keďže voliči SMK v župných voľbách jednoznačne ukázali, že si neprajú akúkoľvek spoluprácu so stranami vládneho zlepenca, nastal čas, aby sme sa vážne bavili aj s touto stranou reprezentujúcou slovenských Maďarov o vytvorení lepšej alternatívy pre Slovensko po Robertovi Ficovi (Smer-SD)," vysvetlil Matovič.

Podľa jeho slov chcel Bugár dlhoročným ohováraním a útokmi voči SMK dosiahnuť, aby táto strana zostala v kúte ako "nejaký prašivý pes", s ktorým sa nikto nebude chcieť baviť a ktorého nakoniec pokorí. "Nepodarilo sa mu to. Slovenskí Maďari dnes už vedia, že Bugárov Most-Híd je len jeho biznis projekt a vo veľkom sa od Mosta-Híd odkláňajú," dodal Matovič.