Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 15. jún 2025Meniny má Vít
< sekcia Slovensko

Čaputová v stredu odcestuje na poslednú zahraničnú cestu, navštívi ČR

Na snímke český prezident Petr Pavel a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová počas stretnutia na Pražskom hrade. Foto: TASR- Barbora Vizváryová

Zuzane Čaputovej uplynie mandát 15. júna, keď sa na slávnostnej inaugurácii prezidentského úradu ujme zvolený prezident Peter Pellegrini.

Bratislava 11. júna (TASR) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová odcestuje v stredu (12. 6.) na rozlúčkovú návštevu Českej republiky. Pôjde o jej poslednú zahraničnú cestu vo funkcii. TASR o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec. Návšteva potrvá do štvrtka (13. 6.). Prezidentka preberie v Prahe najvyššie české štátne vyznamenanie Rad Bieleho leva.

Popoludní sa Čaputová stretne s prezidentom ČR Petrom Pavlom na Pražskom hrade. V pražskej Botanickej záhrade prezidentka neskôr zasadí lipu ako národný strom SR v rámci projektu Korene osobností, ktorého zámerom je prepojiť spoločenský odkaz významných osobností z rôznych oblastí s prírodným bohatstvom Zeme.

Vo štvrtok predpoludním sa prezidentka zúčastní na 10. ročníku konferencie Prague European Summit, na ktorej vystúpi s príhovorom a prevezme si ocenenie Vision for Europe, ktoré je každoročne udeľované za rozvoj európskych ideálov. Neskôr preberie z rúk prezidenta ČR najvyššie české štátne vyznamenanie Rad Bieleho leva. Prezidentka udelí Petrovi Pavlovi najvyššie slovenské štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža.

Na záver rozlúčkovej návštevy sa na Pražskom hrade uskutoční slávnostný obed podávaný českým prezidentom a prvou dámou na počesť prezidentky a jej partnera za účasti osobností českého a slovenského politického a spoločenského života.

Zuzane Čaputovej uplynie mandát 15. júna, keď sa na slávnostnej inaugurácii prezidentského úradu ujme zvolený prezident Peter Pellegrini.

MURÁROVÁ: Slnečné žiarenie mení bunky kože, môže dôjsť aj k rakovine

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s dermatologičkou Zuzanou Murárovou.

- V Pásme Gazy je po troch dňoch opäť funkčné internetové spojenie, oznámil v sobotu palestínsky telekomunikačný regulačný úrad.

- Sedem ľudí vrátane dieťaťa zahynulo pri nehode vrtuľníka v indickom štáte Uttarákhand.

- Iránom podporovaní jemenskí povstalci húsíovia oznámili, že vypálili niekoľko rakiet na Izrael. Útoky boli podľa húsíov koordinované s operáciami iránskej armády.

- Prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu chýba predovšetkým adresnosť. Zatiaľ sa mu tiež nedarí prekonávať politické bariéry v spoločnosti. Týmito slovami zhodnotila pre TASR Pellegriniho prvý rok vo funkcii prezidenta politologička Darina Malová.

- Irán vyhlásil, že obmedzí spoluprácu s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE), pričom ju kritizoval za mlčanie v súvislosti s izraelskými útokmi na iránske jadrové zariadenia.

- Izraelské útoky zasiahli dva sklady pohonných hmôt v Teheráne, uviedlo v nedeľu iránske ministerstvo ropného priemyslu krátko po tom, ako Irán oznámil začatie novej vlny úderov proti Izraelu, informuje TASR podľa agentúry AFP.

- Desaťtisíce demonštrantov sa po celých Spojených štátoch zhromaždili na protestoch proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi pred plánovanou veľkou vojenskou prehliadkou, ktorú organizuje Trump.

- Víťazom kvalifikácie na Veľkú cenu Kanady, desiateho podujatia seriálu majstrovstiev sveta F1, sa stal s časom 1:10,899 minúty Brit George Russell na Mercedese.

- Izraelská armáda (IDF) oznámila, že Irán odpálil novú salvu rakiet a vyzvala občanov, aby sa zdržiavali pri leteckých krytoch.

- Slovenský plochodrážnik Martin Vaculík zaznamenal na pretekoch seriálu majstrovstiev sveta Speedway GP v Manchestri najlepší výsledok v sezóne, keď obsadil šieste miesto.

- Slovenskí futbaloví reprezentanti budú chýbať vo štvrťfinále ME hráčov do 21 rokov. Na domácom šampionáte prehrali aj svoj druhý zápas A-skupiny, keď na Štadióne Antona Malatinského v Trnave podľahli rovesníkom z Talianska 0:1.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že ukrajinské sily znovu dobyli dedinu Andrijivka v Sumskej oblasti na severovýchode krajiny v rámci snahy vytlačiť z tohto regiónu ruské sily.

- Volejbalistky Slovenska neuspeli v piatom zápase Zlatej Európskej ligy, na turnaji v poľskom Radome prehrali s obhajkyňami celkového triumfu Švédkami 0:3 na sety.

- Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval pred ničivou vojnou medzi Izraelom a Iránom, ktorá by mohla vyvolať utečeneckú krízu.

- Futbalisti Španielska zvíťazili na majstrovstvách Európy do 21 rokov v „slovenskej“ A-skupine nad Rumunskom 2:1.

- Británia presúva na Blízky východ ďalšie vojenské prostriedky vrátane bojových lietadiel, aby v prípade potreby poskytovali podporu po celom regióne.

- Víťazom posledného tréningu na Veľkú cenu Kanady, desiateho podujatia seriálu majstrovstiev sveta F1, sa stal časom 1:11,799 minúty Brit Lando Norris na McLarene.

- Slovenský windsurfista Patrik Pollák získal striebro na majstrovstvách sveta v Raceboarde na Veľkej Domaši - Holčíkovce.

- Nové kolo rokovaní Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa mali konať v nedeľu, bolo zrušené. Oznámil to ománsky minister zahraničných vecí Badr al-Búsajdí.

- Ruský prezident Vladimir Putin telefonoval s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Obaja lídri hovorili o konflikte medzi Izraelom a Iránom, ako aj o úsilí na urovnanie konfliktu na Ukrajine.