Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

Ceny Hudobného fondu získalo sedem osobností slovenskej hudobnej scény

Cenu Frica Kafendu získala harfistka Katarína Turnerová (na snímke) za album Canto Amoroso - Katarína Turnerová hrá Milana Nováka. Foto: TASR - Martin Baumann

Cenu Frica Kafendu získala harfistka Katarína Turnerová za album Canto Amoroso - Katarína Turnerová hrá Milana Nováka.

Bratislava 21. septembra (TASR) – Hudobný fond (HF) na slávnostnom stretnutí v bratislavskom Zichyho paláci v utorok ocenil za významné diela, výkony a dlhoročný prínos v oblasti hudby sedem osobností slovenskej hudobnej scény.

Cenu Jána Levoslava Bellu udelila Rada HF skladateľovi Stanislavovi Pristášovi (1992) za dielo 2035 pre symfonický orchester.

Cenu Frica Kafendu získala harfistka Katarína Turnerová (1969) za album Canto Amoroso - Katarína Turnerová hrá Milana Nováka.

Držiteľom Ceny Jozefa Kresánka je profesor Ladislav Burlas (1927), hudobný skladateľ, muzikológ a významný predstaviteľ slovenskej filozofie hudby získal ocenenie za celoživotné muzikologické dielo, významný prínos v oblasti hudobnej teórie a historiografie.

Cenu Ladislava Martoníka dostal skladateľ, aranžér a saxofonista Igor Čelko (1944) za významnú umeleckú činnosť v oblasti tradičného džezu doma a v zahraničí, najmä v období 60. rokov 20. storočia. Čelko začínal ako klavirista v Dixielande na Suchom Mýte v roku 1960. O rok neskôr sa stal zakladajúcim členom Traditional Clubu.

Cenu Ladislava Martoníka dostal skladateľ, aranžér a saxofonista Igor Čelko (na snímke) za významnú umeleckú činnosť v oblasti tradičného džezu doma a v zahraničí, najmä v období 60. rokov 20. storočia.
Foto: TASR - Martin Baumann


Cenu Pavla Tonkoviča za významný prínos k rozvoju slovenského folklóru získala rozhlasová redaktorka Miriam Kubandová. Cena sa udeľuje za prínos v oblasti hudobného folklóru, založili ju v roku 1991 na pamiatku dirigenta, skladateľa a odborníka vo folkloristike Pavla Tonkoviča (1907-1980).

Cenu Pavla Tonkoviča za významný prínos k rozvoju slovenského folklóru získala rozhlasová redaktorka Miriam Kubandová (na snímke).
Foto: TASR - Martin Baumann


Vladimírovi Dianiškovi za významný prínos v rozvoji dychovej hudby na Slovensku a za tvorivú prácu s deťmi a mládežou udelila rada Cenu Karola Pádivého. Založili ju v roku 1991 na pamiatku skladateľa dychovej hudby a dirigenta Karola Pádivého (1908 - 1965).

Na snímke Vladimír Dianiška si prevzal Cenu Karola Pádivého za významný prínos v rozvoji dychovej hudby na Slovensku a za tvorivú prácu s deťmi a mládežou.
Foto: TASR - Martin Baumann


Cenu Gejzu Dusíka, ktorú založili v roku 2018 na pamiatku nestora slovenskej populárnej hudby, získal Pavel Zajáček za významnú činnosť v oblasti populárnej hudby a iných žánrov. "Je to človek, ktoré okrem iného veľmi dlho a intenzívne pôsobil v Slovenskom rozhlase, poslucháčom určite nebude neznámy," uviedol pre TASR riaditeľ HF Matúš Jakabčic.

Ďalej poznamenal, že Ceny HF za významné výkony a dlhoročný prínos v oblasti vážnej hudby, folklóru, džezu, dychovej a populárnej hudby udeľuje Rada HF na základe návrhov profesijných združení a odborných komisií skladateľov, muzikológov a výkonných umelcov. Spojené sú s finančnou odmenou 1000 eur pre každého laureáta. "Vyplácaná je z prostriedkov Hudobného fondu určených na podpornú činnosť v oblasti hudobného umenia a nie je dotovaná štátom alebo inými inštitúciami a organizáciami," dodal Jakabčic. Najstaršou z jednotlivých kategórií je Cena Jána Levoslava Bellu za hudobné dielo, ktorá sa udeľuje od roku 1963.