Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Slovensko

Česko a Slovensko budú spolupracovať v oblasti liekovej politiky

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Obe strany sa dohodli na spolupráci pri vytváraní podmienok pre rýchlejší vstup inovatívnych, nových generických a biosimilárnych liečiv na trh.

Štrbské Pleso 16. augusta (TASR) - Česká a Slovenská republika budú spolupracovať v oblasti liekovej politiky. Pri tejto príležitosti tento týždeň na Štrbskom Plese podpísala slovenská ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) a jej český kolega Vlastimil Válek memorandum o spolupráci. Na podpise sa dohodli ešte počas februárového rokovania v Prahe. Ministerstvo zdravotníctva ČR o tom informovalo prostredníctvom tlačovej správy. Slovenská strana víta otvorenie otázky možného rozšírenia súčasne fungujúceho systému cezhraničnej lekárenskej starostlivosti o cezhraničnú výmenu elektronickej transkripcie.

Válek po dvojdňovom rokovaní upriamil pozornosť na potrebu umožniť cezhraničnú výmenu eReceptov medzi oboma krajinami. "Už teraz má pacient možnosť vyzdvihnúť si lieky na český eRecept v Poľsku, Chorvátsku, Španielsku, Estónsku a Lotyšsku. Veľmi by sme však uvítali, ak by sa aj Slovensko zapojilo do cezhraničnej výmeny eReceptov," zdôraznil český minister. Uľahčilo a zjednodušilo by to podľa neho život množstvu českých občanov, ktorí sa zdržiavajú na Slovensku. ČR je pripravená poskytnúť slovenským kolegom súčinnosť pre nastavenie výmeny.

Obe strany sa dohodli na spolupráci pri vytváraní podmienok pre rýchlejší vstup inovatívnych, nových generických a biosimilárnych liečiv na trh. Spoločne sa chcú zapájať do nových projektov a vzájomne si vymieňať informácie a skúsenosti. Ide o oblasti riešenia nedostupnosti liečiv, o paralelnom obchode, otázkach úhrad liečiv a zdravotníckych pomôcok a ich uvádzania na trh a farmako-ekonomickom hodnotení zdravotníckych technológií.

Rokovania sa tiež dotkli vplyvu vnútroštátnych opatrení na dostupnosť liekov v Európskej únii. Niektoré krajiny totiž v rámci snáh zabezpečiť dostatok liečiv pristúpili k jednostranným národným opatreniam. Ide predovšetkým o Nemecko, ktoré v júli 2023 prijalo novelu zákona a tá môže mať negatívny vplyv na dostupnosť liečiv v SR a ďalších členských štátoch. Témou stretnutia bola aj rámcová zmluva o cezhraničnej spolupráci zdravotníckych záchranných služieb, ktorú chce česká strana predložiť vláde ešte v septembri.

Ministri diskutovali aj o podpore domácich výrobcov liekov. "Historicky, z pohľadu výrobných miest, boli Slovensko a Česká republika prepojené a navzájom sa dopĺňali v portfóliu liekov, ktoré v súčasnosti najčastejšie vypadávajú z trhu," skonštatovala Dolinková. V rámci spolupráce by podľa nej bolo možné obnoviť tento typ výrob v oboch krajinách, a tým docieliť väčšiu dostupnosť liekov pre pacientov.