Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý.
Autor TASR
,aktualizované Bratislava 10. januára (TASR) – V okolí Partizánskeho a Horných Ozoroviec je pre hmlu znížená dohľadnosť do 100 metrov, v okolí lokalít Hornej Stredy, Skalky nad Váhom a Hrádku do 200 metrov. Úseky R3 obchvat Hornej Štubne a obchvat Trstenej a úsek R4 obchvat Svidníka sú pokryté miestami kašovitým snehom do 1 centimetra. Snehové reťaze pre vozidlá nad 3,5 tony sú potrebné na ceste Stakčín - Ulič a pre všetku dopravu na ceste Srdiečko - Bystrá. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk.
Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý.
Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek na celom území Slovenska je prevažne mokrý alebo pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého až utlačeného snehu hrúbky 1-3 centimetrov, miestami, najmä na cestách nižších kategórií, do 5 centimetrov.
Na ceste II/578 Skalka - Kremnica a na cestách III. triedy v lokalitách Námestovo a Trstená je na vozovke čerstvý až utlačený sneh hrúbky 5-10 centimetrov. Miestami zľadovatený sneh do hrúbky 3 centimetrov je na cestách III. triedy v okolí Turčianskych Teplíc. Podľa portálu Stella centrum sa za Turčianskymi Teplicami v smere na Kremnicu tvorí silná poľadovica.
Všetky horské priechody (HP) sú zjazdné, povrch vozoviek je pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého alebo utlačeného snehu hrúbky 1 - 3 centimetrov, na HP Huty, Veľké Pole a Cukmantel do 4-5 centimetrov. Na HP Herlianske Sedlo je čerstvý sneh hrúbky 5-10 centimetrov. HP Šturec, Soroška, Ďurďošík, Dargov, Biela Hora, Donovaly, Kremnické Bane, Besník, Čertovica, Príslop, Chorepa, Šútovce, Homôlka a Pezinská Baba majú povrch vozoviek mokrý.
Na tvorbu snehových jazykov a závejov vo viacerých okresoch východného Slovenska vo štvrtok popoludní a v piatok (11. 1.) upozorňuje na svojej webovej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). V tejto súvislosti vydal výstrahu druhého stupňa.
Týka sa okresov Košice – okolie, Trebišov, Vranov nad Topľou a Michalovce. "Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre dopravné aktivity. Výskyt snehových jazykov a závejov je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerný a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,” uvádza SHMÚ.
Výstraha druhého stupňa platí od štvrtka 14.00 h do piatka 12.00 h.
Mimoriadnu situáciu vyhlásila vo štvrtok ráno pre problémy so snehom aj obec Štiavnik v okrese Bytča. V Žilinskom kraji je mimoriadna situácia v súvislosti so snehovou kalamitou v dvoch mestách a siedmich obciach v okresoch Žilina, Čadca a Bytča. TASR o tom informoval vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.
Mimoriadna situácia je v mestách Čadca a Turzovka v okrese Čadca a v obciach Dolná Tižina, Terchová, Belá, Lutiše v okrese Žilina, Skalité, Klokočov v okrese Čadca a v Štiavnik v okrese Bytča.
Územie Žilinského kraja zasiahlo minulý týždeň intenzívne sneženie. Následkom zlých poveternostných podmienok a hustého sneženia kolabovala doprava, na cestách dochádzalo k nehodovým udalostiam, tvorili sa kolóny a viaceré samosprávy mali problémy s odpratávaním snehu či sprejazdnením ciest. Počet samospráv v kraji, ktoré v dôsledku snehovej kalamity vyhlásili počas minulého týždňa mimoriadnu situáciu, sa vyšplhal na 17.
Náklady na zimnú údržbu mesta Košice bude pravdepodobne potrebné navýšiť. Podľa vedúceho referátu dopravy Juraja Cichanského majú byť dôvodom požiadavky jednotlivých mestských častí o navýšenie rozsahu udržiavaných chodníkov nad rámec pôvodného plánu o približne 70 kilometrov. Informuje o tom magistrát na svojej webovej stránke.
Pre zimnú sezónu 2018/2019 mesto Košice zahrnulo do návrhu rozpočtu finančné prostriedky vo výške 2,2 milióna eur, čo je o 700.000 eur viac ako v predchádzajúcich rokoch. "Ak bude pokračovať takáto zima, predpokladané navýšenie nákladov na zimnú údržbu odhadujeme na zhruba 300.000 eur. Uvedomujeme si, že mesto vzhľadom na rozsah zabezpečovaných plôch a finančné možnosti nie je schopné zabezpečiť zimnú údržbu v plnom rozsahu na všetkých udržiavaných plochách," uviedol Cichanský s tým, že problémom pri výkone zimnej údržby sú aj zle zaparkované autá, ktoré znemožňujú prístup techniky a plnohodnotný výkon zimnej údržby.
Mesto zabezpečuje prostredníctvom spoločnosti Kosit výkon zimnej údržby v súlade s operačným plánom podľa dôležitosti a stanovených priorít. "Ako najdôležitejšie sú zabezpečované štátne cesty a miestne komunikácie prvej triedy, cesty, po ktorých premávajú linky mestskej hromadnej dopravy (MHD), ktorých prejazdnosť by mala byť ukončená do ôsmich hodín po napadnutí snehu. Potom sa zabezpečujú ostatné miestne komunikácie a chodníky, ktorých prejazdnosť by mala byť ukončená do 24 hodín od napadnutia snehu," dodal s tým, že prejazdnosť má byť v rovnakom čase obnovená aj na parkoviskách.
Mesto Košice má zazmluvnených 14 veľkých mechanizmov, 19 malých mechanizmov a 11 nakladačov. Zároveň na čistenie schodov, chodníkov a zastávok MHD, ktoré sú pre techniku neprístupné, má spoločnosť k dispozícií 70 pracovníkov, ktorí 12 hodín denne ručne čistia, resp. dočisťujú tieto úseky. Mesto podľa riaditeľa magistrátu Marcela Čopa hľadá ďalšie možnosti na zlepšenie situácie vo vykonávaní zimnej údržby. Pripomenul, že mesto Košice síce Kositu adresovalo požiadavku na intenzívnejšie čistenie chodníkov a iných komunikácií, avšak pri type sneženia, aké bolo v uplynulých dňoch, to spoločnosť nedokáže zvládnuť technicky a ani personálne, čo TASR potvrdil aj Kosit. "Dôvod je aj ten, že vonkajšie teploty boli pod mínus päť stupňov Celzia a vtedy sa nedá použiť chemický posyp na komunikáciách. V takých prípadoch je možné robiť iba mechanické čistenie," dodal s tým, že momentálne nie sú voľné ani žiadne kapacity, ktoré by si mesto mohlo prenajať od iných externých poskytovateľov zimnej údržby.
Mesto Košice má v správe a údržbe celkovo 740 kilometrov ciest a chodníkov. V rámci zimnej údržby je zabezpečovaných 310 kilometrov ciest a približne 310 kilometrov chodníkov, ktoré sú v zime udržiavané. Ako Čop pripomenul, mesto neudržiava približne 120 kilometrov, ktoré sú označené. Ich zoznam je zverejnený na webovej stránke mesta.
V Žilinskom kraji trvá mimoriadna situácia v súvislosti so snehovou kalamitou v dvoch mestách a šiestich obciach v okresoch Žilina a Čadca. Obce Čierne a Svrčinovec v okrese Čadca odvolali mimoriadnu situáciu v stredu (9.1.). TASR o tom informoval vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.
Mimoriadna situácia je v okrese Čadca v mestách Čadca, Turzovka a v obciach Skalité a Klokočov. V okrese Žilina je v obciach Dolná Tižina, Terchová, Belá a Lutiše.
Územie Žilinského kraja zasiahlo minulý týždeň intenzívne sneženie. Následkom zlých poveternostných podmienok a hustého sneženia kolabovala doprava, na cestách dochádzalo k nehodovým udalostiam, tvorili sa kolóny a viaceré samosprávy mali problémy s odpratávaním snehu či sprejazdnením ciest. Počet samospráv v kraji, ktoré v dôsledku snehovej kalamity vyhlásili počas minulého týždňa mimoriadnu situáciu, sa vyšplhal na 17.
Dvadsať kusov techniky nasadila na údržbu žilinských ulíc spoločnosť Žilinské komunikácie, ktorá pre mesto zabezpečuje zimnú údržbu. Zjazdnosť ciest zabezpečujú aj externé dodávateľské firmy prostredníctvom ďalších 27 mechanizmov a pri dočisťovaní pomáhajú tiež aktivační pracovníci. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Barbora Zigová.
Doplnila, že prioritne sa čistia ulice a cesty v centre mesta a na zastávkach mestskej hromadnej dopravy (MHD), v rámci druhej zóny sa vykonáva zimná údržba na sídliskách a napokon prichádzajú na rad mestské časti. "Pri pokojnom počasí stíhame odhrabať miestne komunikácie od snehu, problém však nastáva pri zvýšenej intenzite sneženia, ako tomu bolo v posledných dňoch. Mechanizmy a cestári v takýchto prípadoch nestíhajú upravovať cesty všade a včas. A hoci máme pomerne dosť techniky, časy sa predlžujú, máme sklzy a nestíhame upraviť kritické úseky," uviedol vedúci odboru dopravy Mestského úradu v Žiline Peter Rolko.
Prioritou je podľa neho zabezpečenie zjazdnosti ciest, a potom nasleduje údržba chodníkov. "Čo sa týka chodníkov, hlavné trasy upravujeme v rámci možností, postupne robíme i ďalšie, menej frekventované chodníky. Novela zákona nám priniesla povinnosť údržby 220 kilometrov chodníkov, a na to, žiaľ, nemáme ani technickú, ani personálnu kapacitu. Robíme teda aspoň maximum na frekventovaných chodníkoch a zabezpečujeme priechodnosť pri zastávkach MHD," doplnil Rolko.
Primátor Žiliny Peter Fiabáne rokuje podľa Zigovej s bytovými družstvami, ktoré komunikujú s domovými dôverníkmi jednotlivých bytových domov a prisľúbili pomoc a spoluprácu pri údržbe chodníkov. "Chcel by som ubezpečiť, že robíme všetko pre to, aby sme nepriaznivý stav zlepšili. Využívame nielen naše kapacity, ale hľadáme pomoc všade, kde sa dá. Na začiatku týždňa sme vykonali kontrolu zimnej údržby a prijali sme niektoré opatrenia aspoň na zmiernenie kritickej situácie. Sme si vedomí, že sa to deje pomalšie, preto budem rád, keď nám budú nápomocní aj obyvatelia. Či už pri čistení chodníkov pri svojich domoch, alebo aspoň nahlásením kritických úsekov na dispečing. Zároveň si veľmi vážim občanov, ktorí udržujú chodníky v okolí svojich obydlí a rád by som sa im za túto pomoc poďakoval," povedal Fiabáne.
"Žilinská radnica už eviduje viaceré podnety a sťažnosti na stav chodníkov. Vedenie mesta preto hľadá operatívne riešenia. Pre zimnú údržbu je zriadená dispečersko-spravodajská služba v nepretržitej prevádzke. Obyvatelia môžu nahlasovať svoje podnety týkajúce sa zimnej údržby na číslach 041/5091523 alebo 041/5652371," uzavrela hovorkyňa mesta Žilina.
Zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, trvá v najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier. V nižších polohách a ostatných pohoriach Slovenska platí mierna hrozba, druhý stupeň.
Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) informoval, že problémom je ešte stále poprefukovaný sneh z predchádzajúceho sneženia v minulom týždni. "Vyskytovať sa môžu hlavne doskové lavíny zo suchého snehu. Nebezpečenstvo je koncentrované do strmých žľabov, kde sa nachádzajú nebezpečné dosky, preveje a vankúše. Pozor aj na svahy tesne na hranici lesa, kde môžu byť nafúkané vankúše zo snehu, ktorý bol odfúknutý z hrebeňov," upozornil s tým, že sneh sa postupne stabilizuje.
V najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier je uvoľnenie lavín možné pri malom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch nad 30 stupňov. V ostatných pohoriach je uvoľnenie lavín možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch nad 35 stupňov. "Na hrebeňoch hôr sa vytvárajú snehové preveje, ktoré zhoršujú orientáciu a bezpečný pohyb v teréne. Celková výška snehu dosahuje v stredných polohách (do 1500 metrov) do 100 centimetrov, vo vysokých polohách Tatier dosahuje 120 - 220 centimetrov. Pohyb mimo prešliapaných chodníkov je mimoriadne náročný aj na lyžiach či snežniciach, bez nich je prakticky nemožný," zdôraznil Krajčí.
Teploty v polohách nad 2000 metrov v noci dosiahli mínus 12 stupňov Celzia. Na podhorí to bolo okolo mínus päť stupňov. "Za posledných 24 hodín napadlo do 15 centimetrov nového snehu. Najbližšie dni sneženie nepredpokladáme," uzavrel.
Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý.
Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek na celom území Slovenska je prevažne mokrý alebo pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého až utlačeného snehu hrúbky 1-3 centimetrov, miestami, najmä na cestách nižších kategórií, do 5 centimetrov.
Na ceste II/578 Skalka - Kremnica a na cestách III. triedy v lokalitách Námestovo a Trstená je na vozovke čerstvý až utlačený sneh hrúbky 5-10 centimetrov. Miestami zľadovatený sneh do hrúbky 3 centimetrov je na cestách III. triedy v okolí Turčianskych Teplíc. Podľa portálu Stella centrum sa za Turčianskymi Teplicami v smere na Kremnicu tvorí silná poľadovica.
Všetky horské priechody (HP) sú zjazdné, povrch vozoviek je pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého alebo utlačeného snehu hrúbky 1 - 3 centimetrov, na HP Huty, Veľké Pole a Cukmantel do 4-5 centimetrov. Na HP Herlianske Sedlo je čerstvý sneh hrúbky 5-10 centimetrov. HP Šturec, Soroška, Ďurďošík, Dargov, Biela Hora, Donovaly, Kremnické Bane, Besník, Čertovica, Príslop, Chorepa, Šútovce, Homôlka a Pezinská Baba majú povrch vozoviek mokrý.
Na východe Slovenska je zvýšené riziko tvorby snehových jazykov a závejov
Na tvorbu snehových jazykov a závejov vo viacerých okresoch východného Slovenska vo štvrtok popoludní a v piatok (11. 1.) upozorňuje na svojej webovej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). V tejto súvislosti vydal výstrahu druhého stupňa.
Týka sa okresov Košice – okolie, Trebišov, Vranov nad Topľou a Michalovce. "Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre dopravné aktivity. Výskyt snehových jazykov a závejov je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerný a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,” uvádza SHMÚ.
Výstraha druhého stupňa platí od štvrtka 14.00 h do piatka 12.00 h.
Mimoriadnu situáciu vyhlásila pre problémy so snehom aj obec Štiavnik
Mimoriadnu situáciu vyhlásila vo štvrtok ráno pre problémy so snehom aj obec Štiavnik v okrese Bytča. V Žilinskom kraji je mimoriadna situácia v súvislosti so snehovou kalamitou v dvoch mestách a siedmich obciach v okresoch Žilina, Čadca a Bytča. TASR o tom informoval vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.
Mimoriadna situácia je v mestách Čadca a Turzovka v okrese Čadca a v obciach Dolná Tižina, Terchová, Belá, Lutiše v okrese Žilina, Skalité, Klokočov v okrese Čadca a v Štiavnik v okrese Bytča.
Územie Žilinského kraja zasiahlo minulý týždeň intenzívne sneženie. Následkom zlých poveternostných podmienok a hustého sneženia kolabovala doprava, na cestách dochádzalo k nehodovým udalostiam, tvorili sa kolóny a viaceré samosprávy mali problémy s odpratávaním snehu či sprejazdnením ciest. Počet samospráv v kraji, ktoré v dôsledku snehovej kalamity vyhlásili počas minulého týždňa mimoriadnu situáciu, sa vyšplhal na 17.
Výdatné sneženie môže podľa mesta Košice zvýšiť náklady na zimnú údržbu
Náklady na zimnú údržbu mesta Košice bude pravdepodobne potrebné navýšiť. Podľa vedúceho referátu dopravy Juraja Cichanského majú byť dôvodom požiadavky jednotlivých mestských častí o navýšenie rozsahu udržiavaných chodníkov nad rámec pôvodného plánu o približne 70 kilometrov. Informuje o tom magistrát na svojej webovej stránke.
Pre zimnú sezónu 2018/2019 mesto Košice zahrnulo do návrhu rozpočtu finančné prostriedky vo výške 2,2 milióna eur, čo je o 700.000 eur viac ako v predchádzajúcich rokoch. "Ak bude pokračovať takáto zima, predpokladané navýšenie nákladov na zimnú údržbu odhadujeme na zhruba 300.000 eur. Uvedomujeme si, že mesto vzhľadom na rozsah zabezpečovaných plôch a finančné možnosti nie je schopné zabezpečiť zimnú údržbu v plnom rozsahu na všetkých udržiavaných plochách," uviedol Cichanský s tým, že problémom pri výkone zimnej údržby sú aj zle zaparkované autá, ktoré znemožňujú prístup techniky a plnohodnotný výkon zimnej údržby.
Mesto zabezpečuje prostredníctvom spoločnosti Kosit výkon zimnej údržby v súlade s operačným plánom podľa dôležitosti a stanovených priorít. "Ako najdôležitejšie sú zabezpečované štátne cesty a miestne komunikácie prvej triedy, cesty, po ktorých premávajú linky mestskej hromadnej dopravy (MHD), ktorých prejazdnosť by mala byť ukončená do ôsmich hodín po napadnutí snehu. Potom sa zabezpečujú ostatné miestne komunikácie a chodníky, ktorých prejazdnosť by mala byť ukončená do 24 hodín od napadnutia snehu," dodal s tým, že prejazdnosť má byť v rovnakom čase obnovená aj na parkoviskách.
Mesto Košice má zazmluvnených 14 veľkých mechanizmov, 19 malých mechanizmov a 11 nakladačov. Zároveň na čistenie schodov, chodníkov a zastávok MHD, ktoré sú pre techniku neprístupné, má spoločnosť k dispozícií 70 pracovníkov, ktorí 12 hodín denne ručne čistia, resp. dočisťujú tieto úseky. Mesto podľa riaditeľa magistrátu Marcela Čopa hľadá ďalšie možnosti na zlepšenie situácie vo vykonávaní zimnej údržby. Pripomenul, že mesto Košice síce Kositu adresovalo požiadavku na intenzívnejšie čistenie chodníkov a iných komunikácií, avšak pri type sneženia, aké bolo v uplynulých dňoch, to spoločnosť nedokáže zvládnuť technicky a ani personálne, čo TASR potvrdil aj Kosit. "Dôvod je aj ten, že vonkajšie teploty boli pod mínus päť stupňov Celzia a vtedy sa nedá použiť chemický posyp na komunikáciách. V takých prípadoch je možné robiť iba mechanické čistenie," dodal s tým, že momentálne nie sú voľné ani žiadne kapacity, ktoré by si mesto mohlo prenajať od iných externých poskytovateľov zimnej údržby.
Mesto Košice má v správe a údržbe celkovo 740 kilometrov ciest a chodníkov. V rámci zimnej údržby je zabezpečovaných 310 kilometrov ciest a približne 310 kilometrov chodníkov, ktoré sú v zime udržiavané. Ako Čop pripomenul, mesto neudržiava približne 120 kilometrov, ktoré sú označené. Ich zoznam je zverejnený na webovej stránke mesta.
V Žilinskom kraji trvá mimoriadna situácia v dvoch mestách a šiestich obciach
V Žilinskom kraji trvá mimoriadna situácia v súvislosti so snehovou kalamitou v dvoch mestách a šiestich obciach v okresoch Žilina a Čadca. Obce Čierne a Svrčinovec v okrese Čadca odvolali mimoriadnu situáciu v stredu (9.1.). TASR o tom informoval vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.
Mimoriadna situácia je v okrese Čadca v mestách Čadca, Turzovka a v obciach Skalité a Klokočov. V okrese Žilina je v obciach Dolná Tižina, Terchová, Belá a Lutiše.
Územie Žilinského kraja zasiahlo minulý týždeň intenzívne sneženie. Následkom zlých poveternostných podmienok a hustého sneženia kolabovala doprava, na cestách dochádzalo k nehodovým udalostiam, tvorili sa kolóny a viaceré samosprávy mali problémy s odpratávaním snehu či sprejazdnením ciest. Počet samospráv v kraji, ktoré v dôsledku snehovej kalamity vyhlásili počas minulého týždňa mimoriadnu situáciu, sa vyšplhal na 17.
Zimnú údržbu v Žiline zabezpečujú aj aktivační pracovníci a firmy
Dvadsať kusov techniky nasadila na údržbu žilinských ulíc spoločnosť Žilinské komunikácie, ktorá pre mesto zabezpečuje zimnú údržbu. Zjazdnosť ciest zabezpečujú aj externé dodávateľské firmy prostredníctvom ďalších 27 mechanizmov a pri dočisťovaní pomáhajú tiež aktivační pracovníci. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Barbora Zigová.
Doplnila, že prioritne sa čistia ulice a cesty v centre mesta a na zastávkach mestskej hromadnej dopravy (MHD), v rámci druhej zóny sa vykonáva zimná údržba na sídliskách a napokon prichádzajú na rad mestské časti. "Pri pokojnom počasí stíhame odhrabať miestne komunikácie od snehu, problém však nastáva pri zvýšenej intenzite sneženia, ako tomu bolo v posledných dňoch. Mechanizmy a cestári v takýchto prípadoch nestíhajú upravovať cesty všade a včas. A hoci máme pomerne dosť techniky, časy sa predlžujú, máme sklzy a nestíhame upraviť kritické úseky," uviedol vedúci odboru dopravy Mestského úradu v Žiline Peter Rolko.
Prioritou je podľa neho zabezpečenie zjazdnosti ciest, a potom nasleduje údržba chodníkov. "Čo sa týka chodníkov, hlavné trasy upravujeme v rámci možností, postupne robíme i ďalšie, menej frekventované chodníky. Novela zákona nám priniesla povinnosť údržby 220 kilometrov chodníkov, a na to, žiaľ, nemáme ani technickú, ani personálnu kapacitu. Robíme teda aspoň maximum na frekventovaných chodníkoch a zabezpečujeme priechodnosť pri zastávkach MHD," doplnil Rolko.
Primátor Žiliny Peter Fiabáne rokuje podľa Zigovej s bytovými družstvami, ktoré komunikujú s domovými dôverníkmi jednotlivých bytových domov a prisľúbili pomoc a spoluprácu pri údržbe chodníkov. "Chcel by som ubezpečiť, že robíme všetko pre to, aby sme nepriaznivý stav zlepšili. Využívame nielen naše kapacity, ale hľadáme pomoc všade, kde sa dá. Na začiatku týždňa sme vykonali kontrolu zimnej údržby a prijali sme niektoré opatrenia aspoň na zmiernenie kritickej situácie. Sme si vedomí, že sa to deje pomalšie, preto budem rád, keď nám budú nápomocní aj obyvatelia. Či už pri čistení chodníkov pri svojich domoch, alebo aspoň nahlásením kritických úsekov na dispečing. Zároveň si veľmi vážim občanov, ktorí udržujú chodníky v okolí svojich obydlí a rád by som sa im za túto pomoc poďakoval," povedal Fiabáne.
"Žilinská radnica už eviduje viaceré podnety a sťažnosti na stav chodníkov. Vedenie mesta preto hľadá operatívne riešenia. Pre zimnú údržbu je zriadená dispečersko-spravodajská služba v nepretržitej prevádzke. Obyvatelia môžu nahlasovať svoje podnety týkajúce sa zimnej údržby na číslach 041/5091523 alebo 041/5652371," uzavrela hovorkyňa mesta Žilina.
V Tatrách trvá zvýšené lavínové ohrozenie,v ostatných pohoriach mierne
Zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, trvá v najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier. V nižších polohách a ostatných pohoriach Slovenska platí mierna hrozba, druhý stupeň.
Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) informoval, že problémom je ešte stále poprefukovaný sneh z predchádzajúceho sneženia v minulom týždni. "Vyskytovať sa môžu hlavne doskové lavíny zo suchého snehu. Nebezpečenstvo je koncentrované do strmých žľabov, kde sa nachádzajú nebezpečné dosky, preveje a vankúše. Pozor aj na svahy tesne na hranici lesa, kde môžu byť nafúkané vankúše zo snehu, ktorý bol odfúknutý z hrebeňov," upozornil s tým, že sneh sa postupne stabilizuje.
V najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier je uvoľnenie lavín možné pri malom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch nad 30 stupňov. V ostatných pohoriach je uvoľnenie lavín možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch nad 35 stupňov. "Na hrebeňoch hôr sa vytvárajú snehové preveje, ktoré zhoršujú orientáciu a bezpečný pohyb v teréne. Celková výška snehu dosahuje v stredných polohách (do 1500 metrov) do 100 centimetrov, vo vysokých polohách Tatier dosahuje 120 - 220 centimetrov. Pohyb mimo prešliapaných chodníkov je mimoriadne náročný aj na lyžiach či snežniciach, bez nich je prakticky nemožný," zdôraznil Krajčí.
Teploty v polohách nad 2000 metrov v noci dosiahli mínus 12 stupňov Celzia. Na podhorí to bolo okolo mínus päť stupňov. "Za posledných 24 hodín napadlo do 15 centimetrov nového snehu. Najbližšie dni sneženie nepredpokladáme," uzavrel.