Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. máj 2025Meniny má Zina
< sekcia Slovensko

CHMELÁR a HRABKO: Európskej únii hrozí zánik, rozhodnú tieto dva roky

E.Chmelár a J.Hrabko v TABLET.TV Foto: TABLET.TV

O perspektíve Európskej únie, sociálnych balíčkoch vlády, rozhodnutí ÚS o prezidentovi a írskom referende o homosexuálnych manželstvách diskutovali v TABLET.TV E. Chmelár a J. Hrabko.

Bratislava 28. mája (Teraz.sk) – O ďalšej existencii alebo zániku Európskej únie (EÚ) rozhodnú najbližšie dva roky. „V Európe je europesimistický poľský prezident Duda, vo Francúzsku možnosť triumfu Le Penovej, britské referendum, hystéria z utečencov, to všetko môže dostať EÚ do vážnych problémov, ak nie na pokraj rozpadu,“ povedal pre TABLET.TV rektor Akadémie médií Eduard Chmelár.

Referendum o zotrvaní Veľkej Británie v Európskej únii, ktoré premiér David Cameron avizuje na rok 2017, môže podľa Chmelára potenciálne ohroziť jej územnú celistvosť. „Môže nastať aj situácia, že v prípade negatívneho výsledku britského referenda by bol Brusel ešte vďačný za eurooptimistické Škótsko, ktoré by mu ostalo,“ poznamenal. Dodal, že otázkou je aj to, či budú kontinentálni členovia Európskej únie tolerovať Veľkej Británii požiadavky na ďalšie privilégiá, keďže už tie dnešné sú často predmetom kritiky. „Veľká Británia európsku integráciu vždy skôr brzdila,“ poznamenal.

„Bez Veľkej Británie by Európa zvládala niektoré procesy pružnejšie a rýchlejšie, ale otázka je, či aj lepšie,“ reagoval publicista Juraj Hrabko. Súhlasil však s tým, že v EÚ silnejú odstredivé tendencie. V tejto súvislosti spomenul európske referendum, ktoré o mesiac prebehne v Rakúsku. „Samozrejme, v Rakúsku je nastavené tak, že referendum nie je záväzné vôbec. Ale je to dôležité ako súčasť týchto procesov,“ dodal.



Obaja sa v diskusii vyjadrili aj k druhému sociálnemu balíčku v hodnote 200 miliónov eur, ktorý aktuálne avizuje vládna strana Smer-SD. Má sa znížiť sadzba DPH na vybrané základné potraviny na desať percent, stúpnuť minimálna mzda na 400 eur, ale pripravuje sa aj zvýšenie materskej dávky a príspevku na starostlivosť o dieťa do troch rokov, zníženie doplatku na lieky pre deti a dôchodcov a rôzne podpory, vrátane podpory pre regióny s vyššou ako 20 percentnou nezamestnanosťou.

„Sú tam viaceré opatrenia, voči ktorým nemôže protestovať nikto, kto sa nechce prezentovať ako antisociálna obluda. Sú tam aj veci, ktoré mi dvíhajú obočie. Napríklad v čase, keď nemocnice nemajú na základné prístroje, dať im peniaze na vymaľovanie WC a čakární, sa mi zdá byť zvláštna priorita,“ konštatoval Chmelár, ktorý nesúhlasí s opozičnou kritikou, podľa ktorej je to prejedanie štátnych peňazí. Rovnako by podľa neho mohli byť kritizované aj pravicové opatrenia ako je napríklad znižovanie daní, ktoré tiež znižuje objem štátnych zdrojov.

„Ale problém je v tom, akým spôsobom táto vláda pristupuje k zásadným reformám, ktoré by ctili sociálnodemokratickú vládu,“ povedal Chmelár s tým, že plány s druhým pilierom či vytvorením jednej zdravotnej poisťovne Smer-SD síce avizoval, ale nerealizoval. „Som presvedčený, že tretí sociálny balíček bude vlastne volebným programom Smeru. A tento program nie je o zásadných opatreniach, ale o tom, či bude rožok lacnejší alebo či budú mať ľudia o jednu rolku papiera viac,“ dodal.

Apriori proti týmto sociálnym opatreniam nie je ani Hrabko, má však výhrady. „Balíčky ľudí z biedy nevytrhnú, to by urobili iba reformné opatrenia. Toto nie je sociálny ale volebný balíček. Fascinuje ma, ako sa dodnes hovorí, že sú vlaky zadarmo a premiér jedným dychom povie, že stoja 13 miliónov eur,“ poznamenal.

Hrabko komentoval aj vyjadrenia z prostredia prezidentskej kancelárie, podľa ktorých boli ústne a písomné odôvodnenie Ústavného súdu (ÚS) v kauze nevymenovania niektorých kandidátov na posty sudcov ÚS rozličné. Hoci sa očakávalo, že prezident Andrej Kiska vyberie polovicu z kandidátov, ktorých mu navrhla Národná rada, rozhodol sa vymenovať len jednu sudkyňu a ostatných odmietol.

Neúspešní kandidáti sa obrátili na ÚS a ten v prípade niektorých už rozhodol, že prezident konal v rozpore s ústavou, o ďalších ešte bude rozhodovať iný senát. „Tento senát rozhodol o porušení práv iba pri troch kandidátoch a čaká sa na rozhodnutie druhého senátu o ďalších dvoch kandidátoch. Rozhodnutie tohto senátu je podľa mňa zmätočné, ÚS urobil kotrmelec, lebo nie je samostatne vykonateľné, bez rozhodnutia druhého senátu,“ upozornil Hrabko.

Chmelár reagoval aj na vyjadrenie predsedu KDH Jána Figeľa pre TABLET.TV, podľa ktorého bola minuloročná novela ústavy, ktorá posilnila postavenie tradičnej rodiny, prevenciou pred vývojom, aký nastal v Írsku. Tam pred štyrmi rokmi schválili registrované partnerstvá a aktuálne referendom aj homosexuálne sobáše. „Ján Figeľ sa pochválil tým, že mocensky zabránil tomu, aby niečo podobné na Slovensku vzniklo. Pritom stále nevieme, aké sú na Slovensku nálady. My by sme potrebovali naozaj také hlasovanie, ktoré by bolo záväzné bez ohľadu na účasť,“ poznamenal Chmelár. „Ľudské práva nie sú niečo, čo vám je dané zvrchu, vždy ste si ich museli vybojovať. Írska spoločnosť prešla určitým vývojom a ja im gratulujem k tomu, ako sa rozhodli,“ dodal.

Podľa Hrabka je akceptovanie práv homosexuálov a lesieb v Európe trendom, na Slovensku však nie je kľúčovou témou. „Pre ľudí na Slovensku to nie je ani terciálny problém,“ poznamenal. Chmelár ho doplnil, že pre danú menšinu to dôležité je, ale aj podľa neho je to skôr traumatizujúca ako centrálna téma slovenskej politiky.

Premiér: Vláda stabilizovala financie, zdedila ich najhoršie v EÚ

Pripomenul, že kým kabinet pod vedením Smeru-SD odovzdával verejné financie nastupujúcej vláde v roku 2020 s deficitom na úrovni 1 miliarda eur, prevzal ich so schodkom 8,5 miliardy eur.

,aktualizované 

- Americký prezident Donald Trump prijal v stredu v Bielom dome prezidenta Juhoafrickej republiky (JAR) Cyrila Ramaphosu. Trump stretnutie využil na to, aby juhoafrického prezidenta konfrontoval so svojimi obvineniami o tom, že v JAR dochádza ku genocíde.

- Koaličná strana Hlas-SD pripravila „konkrétny návrh“ na zmenu financovania politických strán. Na sociálnej sieti o tom informoval minister vnútra a predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok.

- Belgické úrady požiadali Európsky parlament (EP), aby odobral imunitu piatim europoslancom – Fulviovi Martusciellovi, Giusii Princiovej, Salvatoremu de Meoovi (všetci EPP/Taliansko), Danielovi Attardovi (S&D/Malta) a Nikolovi Minčevovi (Obnovme Európu/Bulharsko).

- Vo štvrtok (22. 5.) treba na Slovensku počítať s búrkami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy prvého stupňa pre celé územie krajiny. SHMÚ o tom informoval na svojom webe.

- Na základe návrhu Hlavnej prokuratúry v Budapešti súd v stredu vzal do väzby na jeden mesiac občana Ukrajiny, ktorý bol zadržaný pre podozrenie zo špionáže a iných trestných činov.

- Ekonóm Martin Kahanec bol ako prvý Slovák vymenovaný za člena Skupiny hlavných vedeckých poradcov (GCSA) Európskej komisie (EK). Bude poskytovať nezávislé vedecké poradenstvo pre eurokomisárov k viacerým témam a zlepšovať tým kvalitu legislatívy EÚ.

- Pri pokuse o nedovolenú nočnú plavbu cez Lamanšský prieliv z Francúzska do Británie zomreli v stredu žena a osemročný chlapec, informovalo francúzske námorníctvo. Obete našli v bezvedomí na palube malého člna s ďalšími takmer 80 migrantmi na severe Francúzska.

- Výrazné zvýšenie zadlženia Slovenska, deficit horší ako počas kríz či najhoršie ratingy SR za 20 rokov. Aj to sú výsledky práce súčasného ministra financií Ladislava Kamenického za uplynulého 1,5 roka, ktorý len škodí verejným financiám, vyhlásil v stredu Matovič.

- Najväčšou výzvou pre Ministerstvo financií (MF) SR v najbližšom období je príprava rozpočtu na budúci rok. Rezort však pripravuje aj projekt QR platieb, ktoré by mohli začať skúšobne fungovať už v novembri tohto roka.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR zamietlo odvolanie prokurátora v prípade údajného zasahovania do predvolebnej kampane pred prezidentskými voľbami zo strany ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) príspevkom na sociálnej sieti.

- Pyrotechnici zneškodnili ručný granát z druhej svetovej vojny, ktorý v stredu objavil v areáli strednej školy v meste Bayreuth v spolkovej krajine Bavorsko jeden z jej žiakov. TASR o tom informuje podľa agentúry DPA.

- Británia spolu s viacerými západnými spojencami v stredu upozornili na ruskú kybernetickú kampaň, ktorá sa zameriava na subjekty poskytujúce podporu pre Ukrajinu, ako sú napríklad západné logistické a technologické spoločnosti.

- Stav nebezpečenstva v okolí obce Hustopeče nad Bečvou, kde vo februári havaroval vlak s cisternami s toxickým benzénom, bude trvať minimálne do 26. júna. O jeho predĺžení rozhodla v stredu na žiadosť hajtmana Olomouckého kraja česká vláda.

- Súčasná vláda od svojho nástupu v roku 2023 zastabilizovala rozvrátené verejné financie, ktoré po predchádzajúcich vládach zdedila v najhoršom stave v celej Európskej únii (EÚ).

- Ukrajinská pohraničná stráž zabránila v úteku z krajiny približne 49.000 mužom v brannom veku od februára 2022, keď Ukrajinu napadlo Rusko.

- Izraelská armáda v stredu oznámila, že vypálila varovné výstrely, keď diplomati v meste Džanín vybočili z dohodnutej trasy počas návštevy okupovaného Západného brehu Jordánu.

- V Bratislave sa v stredu začalo dvojdňové stretnutie predstaviteľov ministerstiev vnútra SR a ČR. Je zamerané na skúsenosti v oblasti verejnej správy, digitalizácie a medziobecnej spolupráce.

- Organizátori ocenenia Roma Spirit Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Slovenská televízia a rozhlas a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity otvorili nominácie pre 17. ročník ankety.

- Rusko a Spojené štáty komunikujú o výmene väzňov, na ktorej sa dohodli ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký náprotivok Donald Trump.

- Košický mestský súd vyniesol rozsudok v prípade zabitia muža bez domova prichyteného pri krádeži v obchodnom dome v Košiciach z novembra minulého roka.