Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. máj 2025
< sekcia Slovensko

Chmelár: Andrej Kiska vie predať aj drievko v mašli, ale obsah chýba

Foto: Tablet.tv

Aj keby tam sedel Mickey Mouse, bol by po Gašparovičovi osviežením, konštatoval Chmelár. Čo sa očakávalo od Kotlebu, by najlepšie mohli povedať tí, čo ho zvolili, dodal Hrabko v diskusii TABLET.TV.

Bratislava 23. decembra (Teraz.sk) – Už počas prvej polovice aktuálneho roka bolo jasné, že bude mimoriadne nabitý udalosťami. Potichu zanikla štátotvorná strana ĽS-HZDS, v prezidentských voľbách uspel Andrej Kiska, ktorý sa predtým vôbec politike nevenoval a v eurovoľbách dosiahla Slovenská republika ďalší debakel vo volebnej účasti. V diskusnej relácii TABLET.TV Politika Tu a teraz komentoval dianie v prvej polovici roka 2014 rektor Akadémie médií Eduard Chmelár a publicista Juraj Hrabko.

„Strana zanikla a podaktorí sa z toho aj tešili. Ale považujem ju za najvplyvnejšiu stranu modernej slovenskej histórie, ktorá ovplyvňuje politiku aj po svojej smrti. Niekoľkými faktormi. Predovšetkým oligarchizácia politiky sa začala práve vládou HZDS. Počas obdobia tzv. mečiarizmu sa zakorenili mechanizmy, ktoré ďalšie vlády doviedli ad absurdum, alebo do dokonalosti, ak chcete,“ poznamenal na margo tichého skonu ĽS-HZDS Chmelár.
Istým plusom HZDS podľa neho mohlo byť to, že na rozdiel od liberálnych elít aspoň včas pochopilo, že éra Československa sa skončila. „Ani HZDS to nepochopilo. Jediný, kto to pochopil, bol Václav Klaus. Bola to strana a bol to muž, Vladimír Mečiar, ktorá mohla pre Slovensko veľa dobrého, ale neurobila,“ kontroval Hrabko.




Začiatok roka bol ešte poznačený dozvukmi župných volieb, aj zvolením kontroverzného Mariana Kotlebu v Banskej Bystrici. „Čo sa očakávalo od Kotlebu, by najlepšie mohli povedať tí, čo ho zvolili. Beriem to ako výstrahu. Začalo sa v jednom kraji a môže to pokračoval ďalej,“ poznamenal Hrabko. „Volili Kotlebu ako formu protestu. Tak sa ich chcem spýtať, že majú pocit zadosťučinenia. Aj občan musí byť natoľko zodpovedný, aby vedel domyslieť následky svojich činov,“ doplnil ho Chmelár.

Rektora Akadémie médií prekvapila agresívna prezidentská kampaň Roberta Fica, ktorý podľa neho mohol stavať skôr na svojich politických skúsenostiach, ako na útokoch proti Andrejovi Kiskovi. „Voliči nemajú radi tento štýl,“ poznamenal. Robert Fico podľa neho nedokázal presvedčiť ani vlastných voličov, že by mal byť prezidentom a veľká časť z nich k voľbám vôbec neprišla.

„Bol dopyt po nezávislom kandidátovi, alebo osobe, ktorá nemala dovtedy so stranami nič spoločné. Andrej Kiska mal dobrú taktiku, jeho tím ho dokázal dobre pripraviť. Pre mňa Kiskovo víťazstvo znamenalo aj niečo iné. Tak, ako si na Slovensku môže niekto kúpiť politickú stranu, môže si kúpiť aj prezidentské kreslo. Ak máte dostatok peňazí, tak to ide,“ reagoval Hrabko.

„Stále nevieme, kto je to Andrej Kiska. Po Ivanovi Gašparovičovi by bol každý prezident osviežením. Nechcem povedať, že aj keby tam sedel Mickey Mouse,“ reagoval Chmelár. Dodal však, že podľa neho obsah prezidentovej politiky zatiaľ zaostáva za formou. „Je miestami komické, ako bežní ľudia nevedia rozlíšiť medzi taktikou, reklamnou stratégiou, a tým, čo je novinka. Prezident Kiska urobil niekoľko veľmi zaujímavých krokov. Ale väčšina z toho, na čo sa ľudia pozerajú, nad čím „ochkajú“, akého máme vynikajúceho prezidenta, za ktorého sa nemusíme hanbiť, je stále výsledkom komunikačnej stratégie,“ povedal Chmelár. „Na summitoch NATO predchádzajúci prezidenti, či už to bol Rudolf Schuster, alebo aj Ivan Gašparovič, diskutovali so svetovými štátnikmi oveľa kompetentnejšie, ako Andrej Kiska. Ale Andrej Kiska dokáže predať aj drievko v mašli,“ vyhlásil Chmelár.

Obaja analytici v diskusii prebrali tému eurovolieb a nový negatívny rekord vo volebnej účasti, ako aj novelu ústavy z dielne Smeru-SD a KDH. „S ústavou sa tu zaobchádza ako s trhacím kalendárom, nemáme k ústave úctu. To by sa nemalo meniť tak, že sa dohodnú dve strany, ktoré vedia dať dokopy viac ako 90 poslancov,“ zdôraznil Juraj Hrabko.

Ministerstvo spustí cez eurofondy projekt na podporu zamestnávania

Navyše, dôjde na tri mesiace aj k preplateniu tzv. mentora, ktorý zaučí nového pracovníka na danej pozícii.

,aktualizované 

- Návrat rukojemníkov z Pásma Gazy je veľmi dôležitý , no hlavným cieľom izraelskej vojenskej operácie je víťazstvo nad militantným hnutím Hamas, vyhlásil vo štvrtok izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

- Koaličný Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia Slovenska z Európskej únie.

- Za dôležitý míľnik v strategickom partnerstve medzi Ukrajinou a USA označil ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha podpísanú dohodu o nerastných surovinách medzi krajinami.

- Ľudia, ktorí chcú tento rok naplniť tradíciu prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou, by sa na Slovensku mali vybrať do polôh nad 700 metrov nad morom (m n. m.).

- Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur).

- Americký prezident Donald Trump v stredu povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

- Najakútnejšou výzvou, ktorej čelí EÚ, je podľa hnutia Slovensko posilnenie odolnosti voči globálnym krízam, od bezpečnostných hrozieb po ekonomické a energetické neistoty.

- V japonskom meste Osaka vo štvrtok zadržali muža, ktorý svojím autom úmyselne narazil do siedmich detí.

- Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň.

- Potrebujeme akcieschopnejšiu demokratickú Európu, ktorá je pripravená čeliť bezpečnostným aj environmentálnym hrozbám súčasnosti.

- Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B, detská obrna, pravé kiahne, tetanus či záškrt.

- Ani jeden z argumentov o kritike EÚ nemôže slúžiť na to, aby sme hazardovali s budúcnosťou Slovenskej republiky a diskutovali o vystúpení z Únie. Vyhlásil to predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši.

- Rast ekonomiky v regióne strednej a východnej Európy (CEE) by mal v roku 2025 dosiahnuť úroveň 2,4 % a v roku 2026 zrýchliť na 3 %.

- Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je podľa Smeru-SD návrat k princípom suverénnej spolupráce členských štátov.

- Futbalisti Interu Miláno sa postarali v stredajšom zápase Ligy majstrov o najrýchlejší semifinálový gól, domáca Barcelona zas o najmladšieho strelca v tejto fáze súťaže.

- Slováci očakávajú na dôchodku pokles životnej úrovne, no vďaka ušetreným peniazom si chcú v starobe aj užívať. Pokles očakáva alebo už zažilo 65,7 % ľudí, ktorí sa blížia k dôchodkovému veku, prípadne ho už dosiahli.

- V súčasnosti sme svedkami takých výrazných zmien vo svete, aké sme nezažili celé desaťročia. Naše členstvo v Európskej únii má dnes oveľa silnejší zmysel, hodnotu aj perspektívu. Skonštatoval to prezident SR Peter Pellegrini

- Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann (EPP/KDH).

- Slovenskí vojaci by sa mohli v prvom polroku 2025 zúčastniť na ďalších dvoch medzinárodných vojenských cvičeniach.

- Argentínsky futbalista Lionel Messi sa s Interom Miami nedočká titulu v Champions Cupe.