Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

M. CHOVANEC: Slováci, Maďari a Poliaci sú proti federálnej polícii EÚ

Český minister vnútra Milan Chovanec Foto: TASR/Milan Kapusta

Český minister zároveň uviedol, že ČR je pripravená vyslať policajtov a vojakov do krajín, ktoré to potrebujú.

Luxemburg/Bratislava 8. októbra (TASR) - Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) okrem Českej republiky odmietajú myšlienku vytvorenia federálnej európskej polície. Povedal to český minister vnútra Milan Chovanec po príchode na dnešné zasadnutie Rady EÚ pre vnútorné záležitosti a spravodlivosť v Luxemburgu.

Hlavnou témou rokovaní ministrov vnútra sú návratová politika, dotvorenie zoznamu bezpečných krajín pre azylovú politiku a ochrana vonkajších hraníc EÚ.

Chovanec uviedol, že česká delegácia v rámci V4 hovorila s Maďarmi, Poliakmi a Slovákmi, pričom sa všetci zhodli na názore, že v dokumentoch, ktoré ministri dostali k dispozícii, je oblasť návratovej politiky a ochrana vonkajších hraníc EÚ veľmi nekonkrétna.

Minister spresnil, že ČR dala konkrétnu ponuku Maďarsku v podobe 50 policajtov a rozšírení kontingentu vojakov na 100 osôb. Dodal, že Slovensko zvažuje podobnú ponuku a Poliaci ešte nevedia garantovať počet vyslaných policajtov a vojakov.

"Pre nás je dôležité, aby to bola spoločná iniciatíva V4, ale nebránime sa tomu, ak to bude čisto ponuka len medzi Maďarskom a Českou republikou," skonštatoval Chovanec. V tomto smere majú technické detaily spolupráce dohodnúť prezidenti policajných zborov.

Chovanec upozornil, že ministri v Luxemburgu by dnes mali hovoriť aj o možnostiach vytvorenia akejsi federálnej európskej polície, čiže spoločných jednotiek EÚ na ochranu vonkajších hraníc, čo podľa jeho slov Poliaci, Maďari i Slováci odmietajú. Spresnil, že to zdôvodňujú tvrdením, že sú schopní svoje hranice ochrániť sami svojimi národnými silami, a tie krajiny, ktoré to nedokážu, môžu požiadať o pomoc ostatné členské štáty EÚ.

"Myšlienka federálnej európskej polície u našich partnerov naráža na nepochopenie," zhodnotil situáciu vo V4 Chovanec.

Minister pripomenul, že ČR je pripravená vyslať policajtov a vojakov do krajín, ktoré to potrebujú; nemusí to byť iba v podobe federálnej polície.

Priznal však, že česká strana sa debatám o federálnej polícii nebráni, pričom však poukázal na skutočnosť, že ČR ako jediná z krajín V4 nemusí brániť vonkajšiu schengenskú hranicu. V tejto súvislosti ocenil Slovensko, ktoré bráni svoju časť vonkajšej hranice "na jednotku", a dodal, že keby všetky krajiny tak dobre chránili svoje hranice ako Slováci, tak "nemáme problémy, akým teraz čelíme".

Na otázku, aká je pozícia ČR voči snahám o zavedenie trvalého relokačného systému pre utečencov, Chovanec odpovedal, že dnes sa o tomto hlasovať nebude, a dodal, že ak by v tejto oblasti mala mať hlavné slovo Európska komisia, tak aj Poľsko sľúbilo spojencom z V4, že budú "na jednej lodi". Zároveň dodal, že v EÚ je členských krajín proti tomuto mechanizmu určite viac.

Český minister vnútra upozornil, že si vypočul postoj Maďarska, ktoré zvažuje podobnú žalobu na Súdny dvor EÚ ako Slovensko, a spresnil, že keby sa exekutíva EÚ pokúsila hlasovať o permanentných kvótach pre utečencov, Česká republika bude zvažovať "všetky možnosti obrany".

"Aj ostatné členské štáty si uvedomujú, že odpor proti trvalému relokačnému mechanizmu by bol celkom iný, ako bol odpor voči relokácii 120.000 utečencov," pripomenul Chovanec. Minister zároveň skonštatoval, že momentálne nie je ľahké uplatňovanie návratovej politiky voči utečencom, a to aj preto, že Európskej únii chýbajú readmisné dohody s niektorými štátmi.

Vyjadril obavy, že mnohí z 20 miliónov utečencov, ktorí sa nachádzajú v utečeneckých táboroch mimo EÚ, sa s príchodom jari vyberú do Európy.